banner83

Alaşehir’in Tarihi Ve Kültürü Etv Ekranlarında Tanıtıldı

Etv ekranlarında yayınlanan "Hadi Gezelim" programı geçtiğimiz hafta, birçok medeniyetin izlerini taşıyan tarihi yapılarıyla ve tarıma elverişli topraklarıyla ünlü Alaşehir ilçesinde çekildi.

Alaşehir’in Tarihi Ve Kültürü Etv Ekranlarında Tanıtıldı
banner87

Etv'de her hafta cuma günü saat 20:00'de yayınlanan, "Hadi Gezelim" programı son olarak Manisa'nın Alaşehir ilçesinde çekildi. Alaşehir'in tarihi yerleri Şeyhsinan Camii, Şeyhsinan Türbesi, Yıldırım Bayezid Camii ve Ege Bölgesi’ndeki Hıristiyanlığın ilk çağlarına ait yedi kiliseden biri olan St. Jean Kilisesi tanıtıldı. Ayrıca; Alaşehir'in Killik Mahallesi'nde bir düğün törenine katılan Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu ile, ilçenin kültürel özelliklerine, yaşam tarzına ve ilçeye dair tüm genel bilgiler üzerine keyifli bir sohbet gerçekleştirildi.

BİZİM OVAMIZ BEREKETLİ TOPRAKLAR”

Programda ilçesini tanıtan Ahmet Öküzcüoğlu: “Alaşehirimiz 105 bin nüfuslu, 87 mahalleden oluşan bir ilçe. Üzümüyle meşhur. Yaklaşık 80 bin ton Sultaniye’den kuru üzüm elde ediyoruz. Ve 70 bin tır civarında sofralık yaş üzümü ihraç ediyoruz. 2 bin civarında kiraz ihracatımız var. Toplamda da 10.000 tır civarında ihracatımız var Alaşehir’den. Kendi gümrüğümüz burada mevcut. Tırlarımız burada mühürlenip yurt dışına çıkıyor. Bizim ovamız bereketli topraklar. Alaşehir bir Graben. Gördüğünüz gibi dağların eteklerinde, Bozdağlar’ın eteklerinde Gediz Ovası’nın bir uzantısı, yaklaşık 3.000 metre de çöküntü var. Ve bu çöküntü içerisinde gelirken yolda görmüş olmanız lazım, jeotermaller, sıcak sular var. Yaklaşık 200 dereceye varan, 200 derecenin üstünde olan sıcak sular da var. Tabi onların da işini doğru yapmalarını istiyoruz ki tarım da yaşasın, enerji de yaşasın” dedi.

BAŞLI BAŞINA EKOLOJİK BİR MÜZE”

Alaşehir’in sadece tarımıyla ünlü olmadığını ifade eden Öküzcüoğlu, “Tek bir değere sahip değil Alaşehir. Başlı başına zaten ekolojik bir müze. Dağlarından yağ, bağlarından bal damlar Alaşehir’in. Öncelikle tarihi doku bakımından Suriçi bölgemiz, surlarımız var. St. Jean kilisesi, Anadolu’da Hristiyanlığı yaymak için kurulan yedi kiliseden biridir. Efes, Sardes, St. Jean, Hiearapolis güzergahında yer alır. Yer altı tünellerimiz, amfi tiyatromuz, Kurşunluhanımız, yer altı mozaiklerimiz, arenamız var. Gelen arkadaşlar o yapıyı da inceleyebilirler. Ören yerlerimiz var. Kendine has yemekleri olan bir memleketimiz var. Doğasıyla, insanıyla, yeme içme kültürüyle apayrı bir memleketimiz var. Herkes gelsin, görsün, ziyaret etsin. Bize ulaşsınlar… Eğer turlar halinde gelirlerse biz de onlara rehberlik eder, onları Alaşehir’in köylerini, dağ köylerini gezdirir, folklorumuzu, yemek kültürümüzü tanıtırız” diye konuştu.

ALAŞEHİR’İN EŞSİZ YEMEK KÜLTÜRÜ

Yöresel lezzetleri hakkında bilgi veren Öküzcüoğlu, “Bizim buranın düğünlerinde yemeklerimiz meşhurdur. Keşkek, et yemeği olur. Önden çorbası , kuru fasulyesi, pilavı, arkadan irmik helvası gelir. Sofralar kurulur bizde. Hoşça vakit geçiririz düğünlerimizde. Bugün de arkadaşlarımızla birlikte Killik Mahallesi’nde, düğün ziyaretindeyiz. En azından bir kapama yemenizi tavsiye ederim. Asıl ismi kapatma olup, bit Tatar yemeğidir. Mantının biraz büyüğüdür. İçinde yufka, kıyma bulunur. Et suyuyla servis edilir. Üzerine maydanoz ve sirke konulur. Kapama yemeden gitmeyin. Sarıkız maden suyumuz var. İçen Alaşehir’den ayrılamaz derler. Hakikaten de öyle oluyor. İçenler Alaşehir’e yerleşiyor” dedi.

Alaşehir’de gerçekleştirilen birbirinden özel röportajların tamamını; Etv Manisa Facebook hesabından izleyebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94