banner83

Atalık Karakılçık Buğdayı Akhisar’da Hayat Buldu

Akhisar Belediyesi, yerli tohum üretiminin artırılması konusunda tarımsal faaliyetlerini aralıksız sürdürüyor. Yerli üretime ve tohuma verilen destek kapsamında belediyenin kendi arazilerine ektiği binlerce yıllık ‘karakılçık’ buğdayının ilk hasadı gerçekleştirildi.

Atalık Karakılçık Buğdayı Akhisar’da Hayat Buldu
banner87

Akhisar Belediyesi’ne ait belediye arazilerine Ekim ayında ekilen karakılçık buğdayının ilk hasadına katılan Belediye Başkanı Besim Dutlulu, ilk etapta tohumluk olarak üretilen karakılçık buğdayını ilerleyen süreçte hem kentteki çiftçilere dağıtarak üretimi yaygınlaştıracaklarını hem de elde edilen buğdayları işleyerek kentteki ihtiyaç sahiplerine gıda olarak dağıtacaklarını açıkladı.

“TARIMSAL ÜRETİMİN ÖNEMİNİ BİLİYORUZ”

‘Karakılçık’ buğdayının Akhisar’da ilk defa hayat bulduğunu ifade Belediye Başkanı Besim Dutlulu, “Tarımsal üretimin hayati önemi olduğunu biliyoruz. Bundan hareketle, kentimizin bereketli topraklarında tarımsal üretimi canlandırmaya devam ediyoruz. Normal buğday hasadımızın ardından, bu kez de tohumluk olarak belediye arazilerimizde ürettiğimiz atalık karakılçık buğdayını hasat ettik. Verimli, bereketli, sağlıklı ve yerli karakılçık buğday tohumunu hem çiftçilerimize dağıtarak üretimini yaygınlaştıracağız hem de işleyerek elde ettiğimiz sağlıklı ürünleri şehrimizdeki ihtiyaç sahiplerine ücretsiz dağıtacağız.” dedi.

“ÜRETİMİN VE KALİTENİN ARTMASINI SAĞLAMAK İSTİYORUZ”

Besin değeri çok yüksek olan karakılçık buğdayının hem potasyum hem de fosfor açısından çok zengin olduğunu ve içerisinde birçok besleyici öğe barındırdığını, gluten oranının az olduğunu ve sindirim sistemimize faydalı olduğunu belirten Kırsal Hizmetler Müdürü ve Ziraat Mühendisi Hasan Umutlu, “Akhisar çiftçimize yerli ve atalık karakılçık tohumu vererek üretimin ve kalitenin artmasını sağlamak istiyoruz. Buğdayın ve samanın ithal edildiği ülkemizde üretime destek vermenin önemini biliyoruz. Belediye arazilerimizi tarım yaparak değerlendirmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94