banner83

“BANA KALIRSA OBASYA TÜRKİYE’DE BİR İLK”

Yunt Dağı’nda hayata geçirilen Obasya, Manisa’nın tanıtılmasında elçilik yapmaya devam ediyor. Belgesel çekimleri için film platosu gibi dizayn edilen Obasya’da ‘Denizler Fatihi Çakabey Belgeseli’nin ardından ‘Devlet Kurtaran Kadın Altuncan Hatun Belgeseli’ de çekildi.

“BANA KALIRSA OBASYA TÜRKİYE’DE BİR İLK”
banner87

Göçebe Türk ve Moğol boylarının 3000 yılı aşkın süredir kullandıkları ahşap iskelet üzerine keçe kaplamalı portatif evlerden oluşturulan ve doğa ile iç içe pastoral yaşamın hakim olduğu ‘Obasya’ belgesel yapımcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Tarihe ışık tutan belgesellerin Obasya’da çekilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini belirten Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala; “ Bu ilgi bizi haliyle çok memnun ediyor, yönetmenle, yapımcıyla ve oyuncularla sohbet ettik. Buranın film çekimine çok uygun bir ortam olduğunu belirttiler. Yapımcılar Obasya’da yeni film ve belgesellerin çekilebileceğini işaret ediyorlar. Biz buraya Türkiye'deki film yapımcılarını bekliyoruz. Belgesel, dizi ve film çekmek isteyenler buraya gelebilirler ve bu tarihi mekanı kullanabilirler. Artık köylerimizde göremediğimiz toprak damlı taş evler, köy meydanı ve ayrıca Orta Asya'da kullanılan yurtlardan oluşan bir yerleşke var. Tarihi filmler çekilebileceği gibi 19. yy. yani yakın tarihimizle ilgili filmler de burada çekilebilir.” dedi.

“FİLM PROJELERİ İÇİN YENİ PROJELERİMİZ VAR”
Belgesel ekiplerinin aynı zamanda Obasya’da konakladığını belirten Pala; “Yeni projelerimiz var. Yakında burada atçılık çalışmalarını başlatacağız. Yeni yapılacak film projeleri için daha iyi imkanlar sağlanmış olacak. Atçılık projesinin yanında geleneksel okçuluk da olacak. Atçılık ve geleneksel okçuluk demek. Tarihi filmler için daha uygun bir ortam olacak demek. Obasya bir turizm tesisi olmasının yanı sıra bir film platosu haline gelecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi'nin, Yunusemre Belediyesi'nin ve ilgili kurum ve kuruluşların da desteğini bekliyoruz. Obasya'ya sahip çıkıldığında bu tesisin Manisa'ya çok şeyler kazandıracağını, Manisa adının Türkiye ve Dünyada olumlu biçimde duyulacağını biliyoruz. Bu tür projeleri de devletimizin katkıları ile sürdürmeye devam edeceğiz" dedi.

OBASYA ADETA BİZİM İÇİN DEKORE EDİLMİŞ”
Altuncan Hatun Belgeseli’ni Obasya’da çekmekle çok doğru bir karar verdiklerini belirten Senarist Hümeyra Çetin; “"Altuncan Hatun Türk kadınının özü olan bir karakterdir. Anadolu'da ilk kez divana giren bir Türk kadınıdır. Bende belgeselimizde bu karakteri canlandırdım. Türk tarihinde birçok önemli kadın vardır. Benim Altuncan Hatun'u seçmemdeki ana sebep Türk kadınının içindeki özü gösterebilmek, Türk kadınının neler başarabileceğini hatırlatmaktı. Altuncan Hatun belgeseli çekimlerini Manisa, Yuntdağı, Obasya'da gerçekleştirdik. Obasya'ya ilk geldiğimizde sanki bizim için dekore edilmiş, tarihi anlatmak için yapılmış bir tesisle karşılaştık. 80-90 kişilik bir kadroyla Obasya'da hem konakladık hem de belgesel çekimlerini gerçekleştirdik. Bizim için tatil havasında gerçekleşen bir projeydi."ifadelerine yer verdi.

“BANA KALIRSA OBASYA TÜRKİYE’DE BİR İLK”
Türk Devleti’ni kurtaran kadın Altuncan Hatun belgeselini çekmek için daha iyi bir platform bulmamalarının imkansız olduğunu belirten Altuncan Hatun Belgeseli Yönetmeni Satuk Buğra Yenilmez; “Belgesel çekimleri için Obasya'ya geldiğimizde çok güzel bir film platosu ile karşılaştık. Burada kurulmuş olan Obasya çadır oteli, Türkiye'de bir ilk ve gerektiği zamanlarda sinema filmleri ve belgeseller için plato olabilecek vaziyette. Obasya projesi içerisinde yer alan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Bizim güzel bir Belgesel ortaya çıkarmamıza olanak sağladılar." 
 
 
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94