banner83

BAŞKAN ÇELİK'TEN KİRACISI OLANLARA ÇAĞRI

ETV canlı yayınında Erdinç Yumrukaya’nın sorularını yanıtlayan Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, koronavirüs sürecinde yaptıkları çalışmaları anlattı. Türkiye’nin pandemi sürecinde çok başarılı bir mücadele sergilediğini kaydeden Çelik, “Biz Bakanlık genelgesiyle işine ara verilen 78 kiracımızdan kira almadık. Bunun haricindeki diğer kiracılarımızdan da belediyemize başvurmaları halinde Nisan, Mayıs ve Haziran ayı kiralarını faizsiz bir şekilde erteleyeceğimizi ifade ettik. Evini, dükkanını kiraya vermiş olan vatandaşlarımız da kiracılarını koruyup kollamaları gerekir. Bu dayanışmayı toplum olarak hep birlikte yapmalıyız. İmkanı olan bu süreçte kira almasın. Veya imkanı ölçüsünde bir kısmını almasın.”dedi.

BAŞKAN ÇELİK'TEN KİRACISI OLANLARA ÇAĞRI
banner87

Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, katıldığı ETV canlı yayınında Koronavirüs sürecine dair açıklamalarda buldu. Gündem Özel programında Erdinç Yumrukaya’nın sorularını yanıtlayan Başkan Çelik, Şehzadeler Belediyesi’nin bu zorlu süreçte yaptığı çalışmaları da anlattı. İşte AK Partili Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’in programda öne çıkan bazı açıklamaları;

MANİSA’DA HARİKA BİR TAKIM OYUNU VAR

“Dünyayı sarsan bu salgınla, Türkiye çok başarılı bir mücadele sergiledi. Manisamızda da valiliğimiz, kaymakamlıklarımız, büyükşehirimiz, belediyelerimiz, polisimiz, jandarmamız, diğer kurum ve kuruşlarımızla birlikte büyük bir mücadele verdik. İnşallah bu sayılar bayramdan sonra daha da azalır ve hayat normale dönmeye başlar.

67 MAHALLELİ 170 BİN NÜFUSLU ŞEHZADELERDE ADETA SEFERBERLİK

Salgının Türkiye’de de görülmesiyle, biz de Şehzadeler Belediyesi olarak adeta teyakkuza geçtik. Sağlık Bakanlığı’mızın da yönlendirmeleri doğrultusunda sosyal medya paylaşımları, raket, billboard, pankartlarla vatandaşlarımızı salgın ve tedbirler konusunda bilgilendirmek adına çok geniş kapsamlı çaba sarf ettik.

BİRÇOK ETKİNLİK TEDBİR AMAÇLI İPTAL EDİLDİ

Yaptığımız ilk işlerden birisi olarak, sosyal mesafe ihlaline neden olabilecek konserler, konferanslar, eğitim seminerleri, büyükşehir ve valiliğimizle birlikte gerçekleştirdiğimiz mesir şenlikleri gibi etkinliklerimizi iptal ettik. Gençlik merkezlerimiz, meslek edindirme kurslarımız, çocuk kültür sanat merkezimiz, kreşlerimize anında ara verdik. Ve uzaktan eğitimi hayata geçirdik.

DEZENFEKTE ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

İlçemizde hızlı bir şekilde dezenfekte çalışmalarımıza başladık ve devam ediyoruz. Sosyal mesafeyi arttırmak adına belli noktalardaki bankları kamelyaları geçici süreliğine söktük. Belediyemizde, kamu kurum ve kuruluşlarda, eczanelerde, vatandaşların yoğun olarak kullandığı alanlarda dezenfekte çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımız 67 mahallemizde yapıldı ve periyodik olarak devam ediyor.

DENETİMLER SÜRÜYOR

Özellikle zabıtamız yapılması gereken tüm denetimleri titizlikle yapıyor. Fahiş fiyatların önüne geçmek ve hijyeni sağlamak için sık sık denetimler yapıyorlar. Marketler, pazaryerleri, işyerlerinin uyması gereken kurallara riayet edip etmedikleri denetleniyor. Zabıta ekiplerimizin bu süreçte yoğun bir mesaisi oldu.

PAZARYERLERİNDE YOĞUN ÖNLEM

Pazaryerleri bu süreçteki en hassas yerler. Buralardaki yoğunluğun azaltılması ve sosyal mesafenin arttırılması ile ilgili büyük bir çaba ve gayret sarf ediyoruz. Giriş çıkış kontrolünün yapılamadığı, sosyal mesafe denetiminin sağlanamadığı Alaybey Pazaryeri, valiliğimizin talimatı ile kapatıldı. Onun öncesinde Perşembe pazarının, sokağa çıkma yasağının olmadığı her gün açık olmasın kararını almıştık. Biz bunu ilk duyurduğumuzda bazı anlamayanlar olmuştu. “Hem evde kal diyorsunuz, hem de her gün pazar açıyorsunuz” demişlerdi. Pazarı her gün açmamızın neden şu; haftanın bir günü 50 bin kişi alışveriş yapmasın, haftanın 5 günü daha az yoğunlukta alışveriş yapılsın, izdiham oluşmasın istedik. Bu süreç içerisinde ne kadar doğru bir karar verdiğimizi de görmüş olduk. Biz de pazaryerlerimizin giriş çıkışlarında önlemler alıyoruz. Vatandaşların ateşini ölçüyoruz, dezenfektan sıkıyoruz, maske dağıtıyoruz. Pazarın içi çok kalabalık olursa girişleri kapatıyoruz. İçerden vatandalar çıktıkça, dışarda bekleyen vatandaşlarımızın içeri girmesine müsaade ediyoruz. Biz Şehzadeler Belediyesi olarak şuana kadar 300 bin maske dağıttık.

PAZARCILARIN SEYYAR SATIŞLARINA MÜSAADE ETTİK

Alaybey Pazaryeri kapanınca bu bölgede vatandaşın manavdan alma konusunda fiyat artış sıkıntısı olmasın diye İlçe Hıfzıssıha Kurulumuzla bir karar aldık. Pazarılar odasına kayıtlı tüm esnafların ilçe sınırlarında araçlarıyla seyyar olarak satış yapmalarına izin verdik. Sokak aralarında, cadde kenarlarında da sebze meyvenin, temel gıdanın satılmasına müsaade ettik.

İMKANIN VARSA GETİR, İMKANIN YOKSA GÖTÜR

Yine belediyemiz öncülüğünde ve pazarcı esnafımızla birlikte güzel bir uygulamayı hayata geçirdik. Masa kurduk ve imkanın varsa getir, imkanın yoksa al götür dedik. O masaların üstüne pazarcılarımız kendi sattığı ürünlerden poşetleyip koydular. Hayırseverlerimiz, belediyemiz buna katkı sundu. Şuan gerçekten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımız pazardan alamadığını gidip ihtiyaç masasından alabiliyor.

BEYAZ MASA İLE MAĞDURİYETLERİN ÖNÜNE GEÇİLDİ

Bu süreçte mağduriyetler yaşanmasın diye Beyaz Masa birimimizde ekiplerimizi kurduk. 60 yaş üzeri büyüklerimiz bir telefonla belediyemize ulaştığında, onların ihtiyaçlarını karşılayıp evlerinde teslim ediyoruz. Bu süreçte büyük bir teşekkür borçlu olduğumuz, evlerine gidemeyen sağlık çalışanlarımızın aileleri de Beyaz Masa’yı aradıklarında, onların da ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Valiliğimiz ve Kaymakamlığımızın denetimindeki Sosyal Vefa Destek Gruplarında da personellerimiz çalışıyorlar.

SOSYAL YARDIM ÇALIŞMALARI ARTTI

Koronavirüs salgını nedeniye işsiz kalan vatandaşlarımız var. Bu bağlamda sosyal yardım çalışmalarımızı da arttırdık. Esnaf odalarımızdan gelen listelere göre gerekli yardımlarımızı yaptık. Yine muhtarlarımız da işsiz kalan vatandaşlarımızla ilgili listeler bildirdiler. Belediye olarak yüklü miktarlarda erzak kolileri aldık.

VATANDAŞLARIMIZ DA KİRACILARINI KORUYUP KOLLAMALI

Bu süreçte geçici süreliğine kapanan işyerleri oldu. Bunlarla ilgili de daha bakanlık genelgeleri gelmeden biz hemen bir karar alıp duyurduk. Dedik ki; bu süreçte kiracılarımızdan kira almayacağız. Bakanlık genelgesiyle işine ara verilen 78 kiracımız var. Bunun haricindeki diğer kiracılarımızdan da belediyemize başvurmaları halinde Nisan Mayıs ve Haziran ayı kiralarını faizsiz bir şekilde erteleyeceğimizi ifade ettik. Buradan vatandaşlarımıza da seslenmek istiyorum. Evini, dükkanını kiraya vermiş olan vatandaşlarımız da kiracılarını koruyup kollamaları gerekir. Bu dayanışmayı toplum olarak hep birlikte yapmalıyız. İmkanı olan bu süreçte kira almasın. Veya imkanı ölçüsünde bir kısmını almasın. Ben bu sürecin en az zararla atlatılması için çaba ve gayret sarf eden herkese çok teşekkür ediyorum. Dünyaya örnek bir pandemi süreci sergiledik.

YORUM EKLE
YORUMLAR
manisalı
manisalı - 13 ay Önce

başkan da emlak vergisi almasın o zaman

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94