banner83

Başkan Cengiz Ergün'den Su Tartışmalarına Yanıt Geldi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Büyükşehir Belediye Meclisi Ağustos ayı toplantısının sonunda su faturaları kesintilerle ilgili MASKİ Genel Müdürlüğü üzerinden yapılan siyasi polemiklere yanıt verdi. Başkan Ergün, “Öngörülemeyen sıkıntılı bir süreç yaşadık. Bu sorunları yaşatmamak için ne gerekiyorsa yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Başkan Cengiz Ergün'den Su Tartışmalarına Yanıt Geldi
banner87

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ergün’ün başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Ağustos Ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi. Gündem maddelerinin oylanmasının ardından son günlerde kamuoyunu meşgul eden su faturaları ve kesintileri ile ilgili bir açıklama yapan Başkan Ergün, konunun özellikle sosyal medyada şov haline getirildiğini ifade etti ve bunun hoş olmadığını dile getirdi. Başkan Ergün, yaşanan sorunlar ile ilgili bazı detayları meclis üyeleri ile paylaştı.

“ÖNGÖRÜLEMEYEN SIKINTILI BİR SÜREÇ YAŞADIK”

Son günlerde yaşanan su kesintilerinin öngörülemeyen bir şekilde gerçekleştiğinin altını çizen Başkan Ergün, son günlerde su ile ilgili bazı sorunlar yaşandığını belirterek, “Maalesef öngöremediğimiz sıkıntılı bir süreç yaşadık. Mevcut Gürle hattından gelen ana hattımızda başka bir firma çalışması esnasında patlak meydana geldi. Bütün depoları besleyen 15-16 kilometrelik bir hat patlak olduğu zaman ilk önce suyu boşaltmak zorundasınız. Sonra da tamirini gerçekleştiriyorsunuz. Tekrar suyun verilmesi ve deponun dolması 3-4 günlük bir süreci alıyor.  İstenilmeyen sorunlar yaşadık” dedi.

“ELEKTRİK KESİNTİLERİ SORUN YARATTI”

Yaz aylarında elektrik kesintilerinin aşırı yüklenmeden kaynaklandığını belirten Başkan Ergün, “Yazın ortasındayız. Elektrik kesintileri yaşanıyor. Şehre 2 saat suyu veremezseniz, mevcut depolar boşalıyor. En çok kullanımın olduğu bir süreçte depoların yetersiz kalması su kesintilerine neden oluyor. Bu sorunlar elde olmayan nedenlerle yaşanıyor. Vatandaş bahçesini sularken, içme suyunu kullanıyor. Bu da büyük bir sorun” dedi.

“11 SENELİK BELEDİYE BAŞKANLIĞIMDA BÖYLE BİR SIKINTI GÖRMEDİM”

Su seviyelerinin son dönemlerin en düşük seviyelerinde olduğuna da dikkat çeken Başkan Ergün, “Sondajlar açıyoruz. Açtığımız sondaj derinliklerinin minimum 200 metreye ulaştığı görüldü. Gürle’de kaynağından yani şu an hattan gelen su aşırı kuraklık nedeniyle son yılların en düşük su verimindedir.  Sonuç itibari ile 11 senedir belediye başkanıyım. Seviyelerin bu kadar düştüğü bir dönem görmedik. Gerekli olan ne varsa yapılacak” dedi.

“GEREKLİ ÇALIŞMALAR YAPILACAK”

Bazı ilçelerde su sorunu yaşandığını belirten Başkan Ergün, “Alaşehir’de Kula’da sıkıntılarımız var. Bu sorunları yaşatmamak için ne gerekiyorsa yapmaktayız, yapacağız.  Bundan şüpheniz olmasın” dedi.

“SU KONUSUNUN SOSYAL MEDYADA ŞOV HALİNE GELMESİ HOŞ DEĞİL”

Başkan Ergün, “Sadece 5 senede ilin genelinde 600’e yakın sondaj açtık. 1088 mahalle var. Yani kısacası MASKİ Genel Müdürlüğünün çalışmaları da yadsınamaz. Bu konunun sosyal medyalara taşınması hoş değil. Suya zam yapıldığı gerekçesi ile açıklama yapıyorlar. 20 metreküp üzerinden fiyatlandırmada 30 büyükşehir içerisinde 6. sıradayız. İzmir’de de suya zam yapıldı. Bizi eleştirenler onları da eleştirsinler. Bizim binalarımızın önünde eylem yapanlar, orada da yapsınlar. Sorsunlar, İzmir’e, Ankara’ya, İstanbul’a, Adana’ya. Sonuçta Büyükşehir Meclisi karar aldı ve bu karar da uygulanıyor. Bu kararları tek başımıza almış değiliz” dedi. –Caner KILIÇ

YORUM EKLE
YORUMLAR
İhsan. Amak
İhsan. Amak - 9 ay Önce

SuBasınçlı gelmiyor

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94