Başkan Özkasap, Manisa Tarımına Dair En Güncel Bilgileri Paylaştı; "ÜRETİCİ ÜZGÜN"

Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap,  Manisa'daki tarımı değerlendirdi. En önemli tarım ürünlerimizden olan üzüm ve pamuk üretimi hakkında bilgi veren Özkasap,  üreticinin üzümdeki fiyattan bu sene memnun olduğunu dile getirdi. Özkasap, pamuk üreticisinin ise bu seneki fiyatlardan memnun olmamasına karşılık yine de son yıllara baktığımız zaman Manisa'yı da baz alırsak her sene yüzde 25-30 civarında pamuk ekim alanlarında artış olduğunu dile getirdi.

Başkan Özkasap, Manisa Tarımına Dair En Güncel Bilgileri Paylaştı; "ÜRETİCİ ÜZGÜN"

banner46
Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, Manisa'daki tarım ekonomisi hakkında bilgiler verdi.  Konuşmasında Manisa'nın Türkiye'nin tarım merkezi olduğuna vurgu yapan Özkasap, “Manisa'daki üreticilerimiz, tüccarlarımız ve modern işletmelerimizle birlikte Türkiye'nin bir itici gücüdür Manisa. Bundan dolayı bizler, Allah'ın bize bahşetmiş olduğu bu bereketli topraklarda üretmek, üretim yapmak ve bunu en modern teknolojilerle işletmelerimizde gerek yurt içi gerek yurt dışına ihracat yapıyoruz. Bizlerde buna bir nebze katkı sağlıyorsak çok mutluyuz.” dedi.
 
“60 BİN TON CİVARINDA İHRACAT GERÇEKLEŞTİRDİK”
‘Üretici olmazsa tüccar da olmaz işletmeci de olmaz’ diyen Özkasap, Manisa'nın hepsinin birleştiği yer olduğunu aktardı.  Tarım ve tarıma dayalı sanayiyi birbirinden ayırmadığını dile getiren Özkasap, “ Çünkü bir ürün ne kadar verimli ne kadar kaliteliyse o ürünü satabilmemiz de o kadar rahat olur. Ekim sonuna göre 60 Bin ton civarında ihracat gerçekleştirdik. Bu son yılın en hızlı ihracatı.  Geçen sene 4 Lira civarı olan fiyatlarımız bu sene rekoltenin 260 Bin tonlarda olması döviz fiyatlarının geçen döneme göre artmasıyla birlikte üzüm fiyatları şu anda 9 Liranın üzerinde. Üreticimiz bu fiyatlardan memnun. Haziran ayında yaşanan doludan dolayı ciddi sıkıntılar yaşadık bunun sonucunda verim düşüklüğüyle karşı karşıya kaldık. Sadece üzüm değil, domates, biber ve diğer ürünlerde bu sıkıntıyı yaşadık.” şeklinde konuştu.
 
“BİZİM İHRACATÇILARIMIZ DURMUYORLAR, PES ETMİYORLAR”
Manisa'daki kuru üzümün tüm dünya tarafından bilindiğini söyleyen Özkasap, ihracatı daha da arttırmak için ellerinden gelen çalışmayı yaptıklarını aktardı. Özkasap, “En son Fransa'daki bir fuarda arkadaşlarımız dünyaya Türk üzümünü tanıttılar. Bizim ihracatçılarımız durmuyorlar, pes etmiyorlar. Bu kaliteli üzümü dünyaya nasıl daha pahalı satabiliriz diye çaba sarf ediyorlar. Bizim en fazla ihracatımız İngiltere, Almanya, Hollanda. Geçtiğimiz yıllarda Japonya'ya ihracatımız başladı. Bu senede Çin’den alıcılar üzümümüze talip oldular. Bu bizi çok mutlu etti.  Sarıgöl ve Alaşehir de yaş üzüm üzerine ağırlık vermiş durumda. Oradaki ağırlıklı pazar alanımız ise Rusya.”  dedi.
 
“İTHAL PAMUK 1 MİLYON TONDAN 400 TONA DÜŞTÜ”
Pamuk stratejik bir ürün. Yıllar önce pamuk fiyatlarının düşük olmasından dolayı ülkemizde pamuk üretiminin durma noktasına gelmesi ve Türkiye'ye ithal pamuk alınmasına karşılık son yıllarda bu durumun tersine döndüğünü aktaran Özkasap, “Türkiye geçtiğimiz senelerde çok fazla ithal pamuk alıyordu. Hatta son 5 yıl öncesine kadar ithal pamuk 1 Milyon tonlara kadar ulaştı. Bu rakam, ülkemizdeki dövizi yurt dışına çıkarmak ve cari işlemde büyük açıklar olmaktaydı. Son yıllara baktığımız zaman Manisa'yı da baz alırsak her sene yüzde 25-30 civarında pamuk ekim alanlarında artış var. Geçtiğimiz yıllarda 1 Milyon ton civarı ithal yaparken şu an 400 bin tonlara düştük.   Geçtiğimiz yıllarda pamuk üretimimiz 450 Bin ton iken bu sene 900 Bin ton bekliyoruz. Bizde tarım ürünlerinde fazla ithal olmadığı için bizim ağırlıklı ihracatımız öne çıkıyor. Biz karamsar değiliz. Çalışacağız, üreteceğiz. Manisa her şeyden önce üretmeyi seven bir ilimizdir. Bu topraklarda doğmak ve büyümek ayrıcalıktır. “ dedi.
 
“ÜRETİCİ ÜZGÜN”
Pamuk üreticilerinin hasatlarının bitmek üzere olduğu şu dönemde pamukta bu sene yaşanan verim düşüklüğünü değerlendiren Özkasap, “Geçtiğimiz haftalarda yaşanan yağışlardan dolayı pamuk kalitesinde bir düşüş yaşadık.” diye konuşarak, pamuk satışının 10 lirada 8 buçuk- 9 liraya düşmesinden dolayı üreticilerin üzgün olduğunu dile getirdi.
 
“PAMUĞA YÖNELMENİN DÖNÜM NOKTASI MAKİNELER”
Manisa'da tarımın giderek çeşitlendiğine dikkat çeken Özkasap, kentteki tarım lokomotifini şu sözlerle değerlendirdi; “Eskiden beyaz altın dediğimiz pamuğumuz vardı. Pamukta bazı sıkıntılar yaşanıp ekimi azalınca üzüm bizim lokomotifimiz oldu. Arkasından da pamuk ekilen yerler mısır ekimine döndü. Fakat 2016 yılı dahil mısırdan yavaş yavaş çıkış ve pamuğa yönelme olduğunu görüyoruz. Pamuğa yönelmenin en büyük dönüm noktalarından bir tanesi de pamuk toplama makinelerinin devreye girmesi, yoksa makineli hasat olmasa bu pamuğun toplanması çok zordur. Buna mukabil de 22 tane pamuk çırçır fabrikamız var. Bunlardan 5 tanesi devreye girdi. Fabrikalarımız da bu konuda güncellendi.”
 
“ÜRETİCİLERİMİZ BU YANLIŞI YAPMASINLAR”
Manisa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Özkasap, üreticilere de bir tavsiye de bulunarak  “Üreticilere şunu tavsiye ediyorum; diyelim ki bu sene domates fiyatları yükseldi üreticilerimiz hemen seneye domates ekimine geçiyorlar. Bu yanlış. Üreticilerimiz bu yanlışı yapmasınlar.” dedi. -Özlem ŞAHİN
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.