banner65

BU OLAY MANİSA'DA YAŞANDI

Manisa’da işyerinin tuvaletinde sigara içen bir kişi kovuldu. Yargıtay, tuvalette sigara içtiği için tazminatsız işten atılan işçiyi haksız buldu. Davacının işe iadesine karar veren yerel mahkeme kararı bozuldu.

BU OLAY MANİSA'DA YAŞANDI

banner46
banner47
Manisa’da işyerinin tuvaletinde sigara içen bir kişi kovuldu. Yargıtay, tuvalette sigara içtiği için tazminatsız işten atılan işçiyi haksız buldu. Davacının işe iadesine karar veren yerel mahkeme kararı bozuldu.

Manisa'da bir montaj işçisi, 7,5 yıldır çalıştığı işyerinin tuvaletinde sigara içtiği için tazminatsız işten çıkarıldı.

İşçi, feshin geçersizliğine ve işe iadesine karar verilmesi istemiyle dava açtı. Manisa 1. İş Mahkemesi'nde yapılan yargılamada, davalı şirket avukatları, işçinin 7,5 yıldır çalıştığı işyerinde sigara içilmesine ilişkin getirilen kural ve düzenlemeleri iyi bildiğini, kantin dışında tüm alanlarda sigara içmenin yasak olduğu hususunun işe giriş eğitimleri ve periyodik tekrarlanan iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin eğitimlerde bildirildiğini ve uyarı levhalarıyla hatırlatıldığını belirtti.

Yangın riski

İyi söndürülmemiş her izmaritin işyerinde yangına yol açma riskinin olduğunu ve davacının tuvalette sigara içtiğini şirketin iş sağlığı ve güvenliği uzmanının bizzat gördüğünü anlatan avukatlar, "işyeri kurallarını ve yasalarla getirilen düzenlemeleri açıkça ihlal ettiği ve işyerinde güvenliği tehlikeye düşürdüğü" gerekçesiyle iş sözleşmesinin haklı sebeple feshedildiğini anlattı. Avukatlar davanın reddini isterken, mahkeme ise feshin geçersizliğine ve davacının işe iadesine karar verdi. Ancak kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 22. Hukuk Dairesi, mahkemenin kararını bozdu.

Kararı bozma gerekçesi

Dairenin kararında, işverenin işyerinde sigara yasağına ilişkin uyarıları işyerinin dört bir yanına astığı vurgulandı. Ayrıca işveren ile işçinin üyesi olduğu işçi sendikası arasında yürürlükte bulunan toplu iş sözleşmesinde, "sigara içilmez" işareti bulunan yerlerde sigara içmenin işten çıkarma sebebi olarak belirtildiği aktarılan kararda, "Davacının işe iadesi yönünde hüküm kurulması hatalıdır" ifadelerine yer verildi.

İşyeri için tehlike

İşyerinde tuvaletin üretim alanlarına yakın mesafede bulunması ve etrafta bulunan maddelerin yanıcı nitelikte olması hususlarının hatırlatıldığı Yargıtay kararında, "Sigara içilmesinin tüm işyeri ve iş güvenliği bakımından tehlike oluşturacağı kabul edilmelidir. Bu sebeplerle işverenin, işçinin sözleşmesini haklı sebeple feshettiğinin kabulü gerekir" denildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.