BU YIL 7 TON MESİR MACUNU SAÇILACAK

Manisa’da Valisi Ahmet Deniz başkanlığında toplanan 480. Manisa Mesir Macunu Festivali Komitesinde ilk mesir saçımı toplantıyı takip eden basın mensuplarına yapıldı. 14-19 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecek olan festivalde bu yıl saçılacak olan mesir macunu 1 ton artırılarak 7 ton olarak belirlendi.

BU YIL 7 TON MESİR MACUNU SAÇILACAK
banner87

14-19 Nisan tarihleri arasında bu yıl 480.’si gerçekleşecek olan Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivali için Manisa Valiliği Brifing salonunda toplantı yapıldı.  Toplantıya Vali Ahmet Deniz, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Mesir Komitesi üyesi Hesna Dayıoğlu ile diğer yetkililer katıldı. Toplantıda gerçekleştiren açıklamalar sonrası bu yılın ilk Mesir macunu sembolik olarak bürokratlar tarafından basın mensuplarına saçıldı. Bu yıl düzenlenecek festivalde Sultan Camisi kubbe ve minarelerinden 7 ton mesir macunu saçılması hedefleniyor. Toplantının açılışında Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Sudak tarafından sunum gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını tapan Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, Manisa’da daha fazla kurum ve kuruluşun festivale destek vermesini istediklerini belirterek, “21 Mart Temsili Karma Töreni, Nevruz Bayramıyla birlikte yapılacak. 14-19 Nisan’daki festivalimiz için çalışmalarımıza başlıyoruz. Her yıl olduğu gibi bu yıl da 19 Nisan’da saçım törenimiz olacak. Saçım finali festivalin en önemli kısmı. Manisa için bir bayram havası içerisinde geçiyor. Bu sene 7 ton mesir hazırlamaya gayret edeceğiz. Daha fazla insana daha uzun süreli bu mesir heyecanını yaşatmayı planlıyoruz. Mesir hepimizin mesiri. Daha fazla kurum ve kuruluşun, özel sektörün, sanayimizin destek vermesini arzu ediyorum” dedi.

BAŞKAN ÇELİK, “BU YILDA MANİSA’YA YAKIŞIR BİR FESTİVAL YAPACAĞIZ”

Şehzadeler Belediyesi olarak festival için gereken desteği sağlayacaklarını söyleyen Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, “Bir festivali gerçekleştirebilmek sadece 1 haftalık çalışmayla olmuyor. Yıllardan beri Mesir Macunu Festivali 1 haftada gerçekleşiyor. Bunun öncesinde aylar süren bir çalışma oluyor. Bu noktada da Manisa Valimiz’in koordinatörlüğünde Manisa Büyükşehir Belediyemizin öncülüğünde Şehzadeler Belediyemiz ve Manisa’yı Mesir’i Tanıtma ve Turizm Derneğimiz ile birlikte ciddi emek, zaman ve para harcanıyor. Bu yıl da Manisa’ya yakışır bir şekilde festivalimizi gerçekleştiririz” diye konuştu.

BAŞKAN ERGÜN, “DOLU DOLU BİR FESTİVAL GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

  Yaklaşık 5 asırdır kutlanan festivale pek çok ülkenin davet edildiğini vurgulayan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, “Yaklaşık 5 asırdır kutladığımız bu köklü geleneğimiz UNESCO tarafından İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası listesine alınarak festivalimizin dünya çapında ses getirmesine katkı sağlamıştır. Bu güzide festivalimizin başlangıcını Nevruz Bayramı olan 21 Mart tarihinde Mesir Karma Törenimizi yaparak gerçekleştireceğiz. 14-19 Nisan tarihlerinde de dolu dolu içeriğiyle Manisa Valiliğimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla 480. Uluslararası Manisa Mesir Macunu Festivalimizi organize edeceğiz. Köklü festivalimizde 53 ülke, 10 kardeş şehir ve 5 kültür anlaşmamız bulunan şehirlerin temsilcilerini, büyükelçi ve konsoloslarını da davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.
 
VALİ DENİZ’DEN SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRI

  Mesir Festivali’nin Manisa’nın tanıtılması için en önemli festivallerden biri olduğunu belirten Manisa Valisi Ahmet Deniz ise şu sözlere yer verdi: “Önemli bir festivalden bahsediyoruz. 5 asıra yakın, 480. yılını kutlayacağız. Kadim kültürümüzün, şifa geleneğimizin çok önemli bir etkinliğinden bahsediyoruz. Türkiye’nin de en köklü etkinliklerinden biri. İlimizin tanıtımı açısından uluslararası düzeyde çok önemli bir değerimiz. Manisa dediğimiz zaman ilk akla gelen objelerden bir tanesi. Bu yıl hep beraber belediyelerimizin, derneğimizin, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüzün çalışmalarıyla bu yıl özellikle sivil toplum kuruluşlarının da bu etkinliğimize aktif bir şekilde ben özellikle arzuluyorum. Bunun için özel bir çabamız da olacak. Şehrimizin tanıtılması hepimizin görevi ve hepimizin çaba göstermesi lazım”

 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER