CEZANIN MUHATTABI BÜYÜKŞEHİR DEĞİL

Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisine Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği’nde belirtilen standartları uymadığı gerekçesiyle, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından kesilen para cezasının muhattabının, kendilerinin değil Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş. olduğunu söyleyerek, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

CEZANIN MUHATTABI BÜYÜKŞEHİR DEĞİL

banner46
 
Manisa’nın kanayan yarası 40 yıllık vahşi depolama sorununu tarihe gömen Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi ile ilgili basında yer alan haberlere ilişkin Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım açıklama yaptı. Geçen yıl açılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama Tesisi’nin 14 Temmuz 2016 tarihinden itibaren ‘Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş.’tarafından işletildiğini belirten Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, “Habere konu edilen Çevre Şehircilik Bakanlığı’nın idari yaptırım uygulamasına yönelik kararının muhatabı Büyükşehir Belediyemiz değil, tesisi hali hazırda işletmekte olan Manisa Geri Dönüşüm Enerji Üretim A.Ş.’dir” dedi.

MANİSALILAR RAHAT OLSUN HER ŞEY KONTROL ALTINDA
Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, ihale kapsamında işletilen tesisin sağlıklı bir şekilde işletimini teminen denetim ve kontrollerini rutin olarak idarenin gerçekleştirdiğini, gördükleri aksaklıklar ve aykırılıklar karşısındazaman zaman firmaya idari yaptırımlar uyguladıklarını kaydetti. Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, arıtma tesisinden çıkan sudan değil, aşırı yağışlardan dolayı arıtma havuzlarından taşan sudan alınan numuneden bu sonucun çıktığını belirtti. Yıldırım,“Bakanlıktan önce Büyükşehir Belediyemizce de işletmeciye iki adet cezai yaptırım uygulandı. Son resmi yazımızda, arıtma tesisi ile ilgili olarak 15 gün içerisinde herhangi bir revizyon programının tarafımıza sunulmaması halinde sözleşmeyi fesih yoluna gidebileceğimizi dahi ilgili firmaya bildirdik. Şu anda işletmeci tarafından ilgili arıtma tesisininrevizyonuna başlandı” sözlerine yer verdi.

“ÇIKIŞ PARAMETRELERİ EN İYİ OLAN ŞEHİRLERDEN BİRİYİZ”
Daire Başkanı Ertuğrul,Manisa’nın geçmiş dönemde 1 milyon 400 bin metrekarelik 74 adet vahşi depolama alanına sahip olduğunu, her gün yangınlar ve kötü kokularla gündeme geldiğini belirtti. Yıldırım, “Şu an gelinen noktada yağmurların fazla yağmasından dolayı arıtma tesisinden değil, aşırı yağışlardan dolayı arıtma havuzlarından dışarıya taşan sudan alınan numuneden çıkan bir sonuçtur bu. Ancak, 30 Büyükşehir arasında çıkış parametreleri en iyi olan tesislerden bir tanesiyiz. İşletmeci konuyla ilgili arıtma tesisinin revizyonuna başladı. Biz de bunun takipçisiyiz” diye konuştu.

‘ÖLÜM SAÇAN’ BİR TESİS BAKANLIKTAN LİSANS ALAMAZ
İl genelinde vahşi depolama alanlarının Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilmesinden önce binin üzerinde yangınla karşılaşıldığını hatırlatan Daire Başkanı Ertuğrul Yıldırım, açıklamalarına şu sözlerle devam etti; “Şu an bu sayı yüzün altına indi. 74 çöplüğü 4’e düşürdük. Bu 4’ü de tamamen kapatıp vahşi depolama olayını ortadan kaldıracağımız için yangınların yaşanmadığı çevreci bir Manisa’da yaşıyor olacağız ‘Ölüm saçan’ bir tesis asla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisans alıp faaliyet gösteremez” dedi.

“BÜYÜKŞEHİRE ALGI YÖNLENDİRMESİ YAPILIYOR”
Manisa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanlığı olarak haftanın 7 günü tesiste olduklarını söyleyen Yıldırım, “İşletmeciyi sürekli bizde denetliyoruz. Bu revizyonun yapılma kararı bizim denetimimizden sonra alındı. Gönül isterdi ki, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yaptığı denetim ve kontrollerden Büyükşehir Belediyemizi de bilgilendirmiş olsun. Denetimlerimizi birlikte yürütelim. Ancak bırakın bilgilendirmeyi, kesilen ceza henüz ilgili firmaya dahi tebliğ edilmeden, Büyükşehir olarak bize bildirilmeden bazı yerel basın organları tarafından habere konu ediliyor. Üstelik de haber, ceza Büyükşehir Belediyesi’ne kesilmişçesine kaleme alınıyor. Bu durum ister istemez, kamuoyu nezdinde Büyükşehir Belediyesi aleyhine algı oluşturmak maksadıyla hareket edildiği düşüncesini akla getiriyor. Halkımızın bu tür algı yönlendirmelerine itibar etmeyeceğini umuyorum” diye konuştu.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.