CİHAN CANUYAR’DAN ‘HODRİ MEYDAN’

Seçim bitti ancak, yerel seçim sürecinde aday belirleme tartışmaları hala bitmedi. Manisa’da CHP İl Başkanı Semih Balaban, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz ve Aday adayı belirleme sürecinde İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Cihan Canuyar arasındaki siyasi polemik, her geçen gün yeni bir ivme kazanıyor. Cihan Canuyar bu sefer çok sert bir çıkış daha yaparak, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz ve CHP İl Başkanı Semih Balaban’a ‘Hodri Meydan’ diye seslenerek, “Buyurun arkadaşlar. Siz ikiniz, ben tek. Ayrıca arkanızda söylediğiniz gibi iki büyük parti var, benimse yok. Öyle basın açıklamalarında esip, gürlemekle olmaz; benimle yüzleşin tüm kamuoyunun önünde, yüzüme konuşun” dedi.

CİHAN CANUYAR’DAN ‘HODRİ MEYDAN’
banner46
Seçim bitti, ancak Türkiye’nin birçok ilinde hala seçim sonuçları değerlendirmeleri yapılmaya devam ediliyor. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra Manisa’da en çok dikkat çeken siyasi gündem; CHP İl Başkanı Semih Balaban, İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz ve Aday adayı belirleme sürecinde İYİ Parti Büyükşehir Belediye Başkanlığı için adı geçen Cihan Canuyar arasında sürüyor.
MİLLET İTTİFAKI ÖNCE CİHAN CANUYAR DEDİ, SONRA ORKUN ŞIKTAŞLI
31 Mart Yerel Seçimlerinde partilerin ittifak kararı alması sonrasında; Manisa’da Millet İttifakı olarak, Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı İYİ Parti’ye bırakılmıştı. AK Parti’nin Manisa’da aday göstermeyip, MHP Adayı Cengiz Ergün'ü destekleme kararı sonrası,  İYİ Parti Büyükşehir adayı için; AK Parti Aday Adayı Selçuk Özdağ'a teklif götürmüştü. Ancak Selçuk Özdağ'ın İYİ Partiye teşekkür ederek, hiçbir yerden aday olmayacağını açıklamasından sonra, gözler Cihan Canuyar'a çevrilmişti. Cihan Canuyar; 25 Aralık 2018’de İYİ Parti Genel Merkezine giderek, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı için, Aday adaylık başvurusu yaptı. Ancak Cihan Canuyar kısa bir süre sonra İYİ Parti’nin kendisini Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak göstermeyeceğini tespit edince aday adaylığından çekildi. CHP ve İYİ Parti’den oluşan Millet İttifakı Manisa’da Orkun Şıktaşlı’yı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterdi.
ORKUN ŞIKTAŞLI YÜZDE 38.05, CENGİZ ERGÜN YÜZDE 52.77
31 Yerel seçimlerinde Millet İttifakı Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Orkun Şıktaşlı 38.05,  AK Parti ve MHP’den oluşan Cumhur İttifakı’nın adayı, mevcut Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cengiz Ergün 52.77 oy aldı. Cengiz Ergün aldığı yüzde 52.77 oy oranı ile açık ara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı aldı.
İSA ÖZDEMİR YÜZDE 44.09, ÖMER FARUK ÇELİK YÜZDE 46.07
Öte yandan Şehzadeler İlçesi’nde Cumhur İttifakı Adayı AK Partili mevcut Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik yüzde 46.07, Millet İttifakı Adayı İYİ Partili İsa Özdemir yüzde 44.09, Demokrat Parti Adayı Uğur Kıraloğlu ise yüzde 2.46 oy oranı aldı.
KÜRŞAD MİTHAT ÖZKAN YÜZDE 42.83, MEHMET ÇERÇİ YÜZDE 42.85
Yunusemre’de ise Cumhur İttifakı Adayı AK Partili mevcut Belediye Başkanı Mehmet Çerçi 42.85, Millet İttifakı Adayı İYİ Partili Kürşad Mithat Özkan ise yüzde 42.83 oy oranı aldı. İki aday arasında sadece 27 oy farkı var. Sonuçlar gereği; Mehmet Çerçi bu dönemde Yunusemre Belediye Başkanı oldu.
BASIN AÇIKLAMALARI DÜELLOSU
Seçim bitti ancak, yerel seçim sürecinde aday belirleme tartışmaları bitmedi. Kesin sonuçlar açıklandıktan sonra önce Cihan Canuyar sosyal medya hesabından iki farklı paylaşım yaparak; aday belirleme sürecinde yanlış yol izlendiğini ve kendisine yapılan haksızlıkları açıkladı. Semih balaban ve Hasan Eryılmaz’ı istifaya davet ederek, etmemeleri halinde kirli çamaşırlarını açıklayacağını ilan etti.  
Canuyar’ın bu açıklamasından sonra CHP İl Başkanı Semih Balaban bir basın açıklaması yaparak Cihan Canuyar’ı; “Seçimde başarılı sonuç alamadılar ama Millet İttifakı’na Şehzadeler’de kaybettirdiler, iddiasını belgeleyemeyen, ispat edemeyen kim ama kim varsa siyaseten ahlaksızdır, siyaseten şeref ve onur yoksunudur. CHP ile uzaktan yakından ilgisi olmayan birinin beni istifaya davet etmesi abesle iştigaldir. Tek kelime ile siyasi cahilliktir, hadsizliktir.” cümleleriyle Canuyar’a tepki gösterdi. Bu açıklamanın üzerine Cihan Canuyar yeni bir açıklama daha, CHP İl Başkanı Semih Balaban ise yeni bir açıklama daha yaptı.
“BUYURUN ARKADAŞLAR, HODRİ MEYDAN”
Bunun sonunun gelmeyeceğini ve kamuoyunu meşgul ettikleri için özür dilediğini ifade eden Cihan Canuyar,  Sosyal medya hesabından bir paylaşım daha yaparak; İYİ Parti İl Başkanı Hasan Eryılmaz ve CHP İl Başkanı Semih Balaban’ı bir televizyon kanalında canlı yayında tartışmaya davet etti.
İşte Cihan Canuyar’ın o canlı yayın daveti;
“CHP Manisa İl Başkanı Sayın Semih Balaban'ı ve İYİ Parti Manisa İl Başkanı Sayın Hasan Eryılmaz'ı Manisa’daki kendi seçecekleri yerel bir televizyonda tüm kamuoyunun önünde canlı yayına davet ediyorum. Buyurun arkadaşlar, siz ikiniz, ben tek. Hodri Meydan! Ayrıca arkanızda söylediğiniz gibi iki büyük parti var, benimse yok. Öyle basın açıklamalarında esip, gürlemekle olmaz; benimle yüzleşin tüm kamuoyunun önünde, yüzüme konuşun!
Ayrıca bir kaç gündür bu konu ile ilgili kamuoyunu meşgul ettiğimiz için, herkesten özür diliyorum. Ancak bu Manisa’ya ve memleketimize daha farklı bir siyaset anlayışı getireceksek, sorgulama kültürünü ve şeffaf siyaset yaymalıyız. Manisa’nın giden 5 yılının hesabını müsebbipleri vermelidir. Biz bunun meselesindeyiz, yoksa seçim bitmiş, olan olmuş çekilir kenara işimize bakarız. Bu şehirde evlatlarımız yaşıyor, gelecekte torunlarımız yaşayacak. Sizin keyfi kararlarınız onları etkiledi. Bunun hesabı sorulmalı. Manisa’yı;  Konya, Kayseri’deki sonuçlara çevirdiniz, 15 puan fark yiyerek. Gün hesap günü. Gelin televizyonda, herkesin önünde tartışalım. Ya da ‘hesap vermiyoruz’ deyin ve görevlerinize devam edin. Ben de bu hesabı sizden her gün sormaya devam edeyim.”
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER