banner83

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Akyüz’den 'esnafa destek' çağrısı

Koronavirüs salgınının ekonomiyi sarsmasıyla derdinden etkilenen esnafın sıkıntılarını anlatan Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, “Çarşıyı gezerseniz çoğu kepenkler kapanmaya başladı. Vergisini ödeyemeyen, BAĞ-KUR’unu, sigortasını ödeyemeyen, kirasını ödeyemeyen, mal sahibiyle kavgalı duruma düşen esnaflarımız var” dedi. Bu dönemde destek kredileri alan esnafın para kazanamadığını ve bu yüzden alınan kredileri ödemekte zorluk çektiklerini söyleyen Akyüz, ‘destek’ çağrısında bulundu.

Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkan Akyüz’den 'esnafa destek' çağrısı
banner87

Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, pandemi döneminde esnafın iş yapamadığını ve bu yüzden devletin desteğine ihtiyaç duyduğunu açıkladı. Esnaf sorunlarının TBMM’ye taşınarak görüşülmesi gerektiğini vurgulayan Bahattin Akyüz, bu dönemde destek kredileri alan esnafın para kazanamadığını ve bu yüzden alınan kredileri ödemekte zorluk çekeceklerini söyledi. Akyüz, bu konuda hükümetin esnafın yanında olması gerektiğini söyledi.

“ESNAF DEVLETİN EL UZATMASINI İSTİYOR”

Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnafın sıkıntılarını anlatırken kırtasiyecilerden örnek veren Bahattin Akyüz, kırtasiyecilerin gerekli çalışmaları ve yatırımları yaptığını, ancak 2020-2021 eğitim öğretim yılının pandemiden dolayı sancılı geçmesi nedeniyle büyük sorunlar yaşandığını kaydetti. Pandemiden dolayı zarar gören iş yerlerine, devletin kesinlikle el uzatmasını isteyen Akyüz, “Esnaf, alınmış olan kredilerin yapılandırma şekline göre ertelenmesini istiyor. Pandemiden dolayı 25 bin TL Halk Bankası veya esnaf kefaletten alınan kredilerinin Ekim ayında ilk taksiti başladı. İlk verilen kredilerin taksitleri başladı. Ve bize sitemde bulunuyorlar. “İş yerlerimiz açık fakat iş yapamıyoruz, paraları nasıl ödeyeceğiz” diye dert yanıyorlar doğal olarak. Biz de elimizden geldiği kadar onlara gerekli bilgileri veriyoruz. Onları teselli etmeye çalışıyoruz ama nereye kadar? “Biz kiralarımızı dahi ödeyemiyoruz, evimize ekmeği zorla götürüyoruz” diyen esnaflarımız var. Ama bu olay tüm esnaf teşkilatını ilgilendiriyor. Vergisini ödeyemeyen, BAĞ-KUR’unu, sigortasını ödeyemeyen, kirasını ödeyemeyen, mal sahibiyle kavgalı duruma düşen esnaf teşkilatımız var. Devletten kesinlikle yardım istiyorlar, en kısa zamanda yapılandırmanın gelmesini istiyorlar. Birçok zaman yapılandırma geliyor ama insanlar yine tabii ki işlerin olmayışından, işlerin durgun oluşundan dolayı yapılandırmayı bile yapıp bozan kesim de var. Devletimiz mutlaka buna el atacaktır diye düşünüyorum” diye konuştu.

“ÇOĞU KEPENKLER KAPANMAYA BAŞLADI”

“Esnafımız Ahi Evren kültüründen geldiği için borcunu bilir, borcunu öder ama kazanırsa öder” diyen Başkan Akyüz, “Yöneticilerimiz, milletvekillerimiz sahaya inip bunu görmesi, esnafı dinlemesi lazım. Çünkü esnafın derdi çok, sıkıntılı.” sözlerine yer verdi. Yaşanan sıkıntılar nedeniyle esnafın adeta bittiğini vurgulayan Akyüz, “Çarşıyı gezerseniz çoğu kepenkler kapanmaya başladı. Dükkanlar kapanmaya başladı. Tabii bu pandemiden dolayı Mart ayından bu tarafa gelen bazı ötelemeler var. BAĞ-KUR, sigorta vs. Bunların ödeme takvimi geldiği zaman bunlarla nasıl baş edecekler onu düşünüyoruz. Esnafımıza bir hal çare bulunması gerektiğine inanıyorum. Yani bunu söylemekte bile icabet duyuyorum fakat söylemek zorundayız. Çünkü bizim yetişme tarzımız böyle değil. Ağlama duvarı değil. Biz sabah işyerimizi açarken bismillah ile açar, kapatırken de ‘Allah bereket versin’ diye kapatırız. Siftahsız dükkan kapatan esnafımız hat safhada. Ama yöneticilerimiz esnafın hepsini gezsinler, bütün esnafın suratı asık. En kısa zamanda hükümetimizin, devletimizin el atıp bu yapılandırma söylemlerini hayata geçirmelerini bekliyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94