banner83

Hem çalışıp hem zarar ediyoruz

Manisa’da, Mart ayında toplu taşımaya da zam geleceğini konu alan haberimizin ardından, Manisa 155 Nolu Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı’dan açıklama geldi. Yolcu binişlerinde büyük bir düşüş olduğunu belirten Akatmacı, 20 aydır toplu ulaşıma zam yapılmadığını ancak artan maliyetler nedeniyle zam talebinde bulunduklarını söyledi.

Hem çalışıp hem zarar ediyoruz
banner87

Manisa 155 Nolu Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı, Manisa ulaşımı hakkında açıklamalarda bulundu. Toplu taşımaya zam talebinde bulunduklarını aktaran Akatmacı, Manisa merkezde halk arasında Kuyumcular Çarşısı olarak bildiği Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nde genişleme çalışmalarının yapıldığını ifade etti; 2,5 ve 6 numaralı hatların bu güzergahı kullandığını aktardı. Başkan Akatmacı, ayrıca vatandaşların ManisaKart’larına HES kodu uygulamasını yüklemesini istedi.

GERÇEKTEN ZARARINA ÇALIŞAN BİR SEKTÖRÜZ

Şehir içi halk otobüsleri olarak zor bir yıldan geçtiklerini kaydeden Akatmacı, “Hatta 2020 yılı da bizim için çok zor geçti. İnşallah bu yıl içinde her şey normale döner. Yolcularımız da bir endişe var. Haklı olarak korkuyorlar. Zaten kapasitenin yarısının altında çalışıyoruz. Yolcu binişimiz yarısı da değil. Eski tarihlere göre 3’de 1’inde altındayız. Biniş oranımız çok düşük. Tabi biniş oranları az olunca maliyetlerde yüksek. Gerçekten zararına çalışan bir sektörüz. Bazıları kapalı onlarda zarar ediyor fakat biz hem çalışıp hem zara ediyoruz. Sürücü parası çıkmıyor. Kaskosu, sigortası, tamiri, bakımı gerçekten maliyetler ağır. Biz kamu hizmeti yapıyoruz. Kurtarmıyor diye bırakıp gitme lüksümüz de yok. Vatandaşı da böyle günlerde taşımak zorundayız” diye konuştu.

"ÜCRETLERE BİR AYARLAMA OLSUN DİYE TALEPTE BULUNDUK"

20 aydır zam yapılmadığını vurgulayan Akatmacı, “Bütün ham maddeler, akaryakıt, yağı bakımı, asgari ücret. Haliyle sürücü çalıştırıyoruz. Sigortalar her şey arttı. Bizim fiyat aynı. Biniş oranı da az olunca çok zorlanıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızdan da ücretlere bir ayarlama olsun diye talepte bulunduk. Önümüzdeki günlerde UKOME ile görüşülecek. 5-6 ay oldu zam istiyoruz da, belediye başkanımız pandemide insanların sıkıntıda olduğunu belirterek bizim dayanmamızı istedi. Hep geri aldık. Artık herhalde yakında olacak. İnşallah normal bir zam olur. Yolcularda yasaklar kalkar. Belki okullar açılır. Böylece normal günlere döneriz. Şuan için zor iş yürütüyoruz” dedi.

KUYUMCULAR ÇARŞISI RAHAT NEFES ALDI

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Şehzadeler Belediyesi’nin katkılarıyla Kuyumcular Çarşısının genişlediğini belirten Akatmacı, desteklerinden dolayı her iki belediyeye de teşekkür etti. Akatmacı, “Sağ olsunlar UKOME den karar alındı. Büyükşehir yardımcı oldu, Şehzadeler Belediyesi kaldırımları düzenledi. Hep birlikte hem boyadılar hem hazırladılar. Çarşı için çok güzel orada sıkışıyorduk, geçemiyorduk. Bu hali ile durağan da olsa halk otobüsleri geçiyor. Daha önce oradan geçemiyoruz diye yukarıya 2-6-5 numaralı araçların geçişlerini buraya çevirdik. Oradan hizmete devam ediyorlar. Hem Şehzadeler Belediyesi hem Büyükşehir Belediyesine tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Vatandaşın yorumlarına da bakıyorum. Gerçekten herkes memnun çünkü işler orada tıkanıyordu. 65 yaş ile ilgili gevşeme oldu. Aşılama için mecburiyetten. Diğer türlü yasak devam ediyor. 20 yaş altına da sınavlar için ve çalışanlar için izin çıktı” diye konuştu.

"KARTINA HES KODU EŞLEŞTİRMEYENLER BİNEMİYOR"

HES kodu konusunda vatandaşlara çağrıda bulunan Akatmacı, sözlerini şöyle sürdürdü: “MANULAŞ’ın linki var, oradan HES kodu eşleştirmesi yapılabilir. Ayrıca MANULAŞ’ın Şehzadeler Belediyesi’nin altındaki hizmet biriminde de eşleştirme yapılabiliyor. Bütün şehirlerde böyle. Bir aydır da HES Kodu eşleştirmeleri için MANULAŞ bilgi veriyor. Mağdur olanlar çok az var. Böyle daha iyi oldu. Vatandaşlar gönül rahatlığı ile biniyor. Zaten kamu yerlerinde bu HES Kodu uygulamasına daha önceden geçilmişti. HES kodu olmayan binemiyor. Kanunlar böyle istiyor. Biz de buna uymak zorundayız.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94