İŞTE MANİSA’NIN KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE TABLOSU

ETV ekranlarında yayınlanan ve Erdinç Yumrukaya’nın hazırlayıp sunduğu Gündem Özel programına konuk olan Manisa Valisi Ahmet Deniz, canlı yayınında soruları yanıtladı.

İŞTE MANİSA’NIN KORONAVİRÜS İLE MÜCADELE TABLOSU
banner87

Manisa Valisi Ahmet Deniz, koronavirüs mücadelesi kapsamında il genelinde hayata geçirdikleri çalışmaları ETV canlı yayınında anlattı ve gündemi değerlendirdi.  Dünyayı adeta sarsan ve güç dengesini yerinden oynatan korona pandemisi karşısında Cumhurbaşkanı Erdoğan önderliğinde Türkiye’nin başarılı bir sınav verdiğini kaydeden Vali Deniz, bu kapsamda virüs tehlikesinin başladığı ilk andan itibaren Manisa’da da tüm kuruluşlar ile birlik ve beraberlik içerisinde önemli çalışmalara imza atarak salgının daha fazla yayılmasını engellediklerini belirtti.

ETV ekranlarından vatandaşlara ‘evde kal’ uyarısında bulunarak koronavirüs salgını ile yaptıkları mücadeleyi ayrıntılı bir şekilde anlatan Vali Deniz’in konuşmasından öne çıkan başlıklar ve konular şu şekilde;

“İLK ANDAN İTİBAREN SIKI TEDBİRLER ALDIK”

“Manisa’da Türkiye’deki diğer iller ile örtüşen bir vaka oranı ve tablosu var ama rehavete kapılmamak gerekli. Ciddi bir sanayimiz var. Sanayi ve Soma’daki maden ocağından dolayı virüsün hızla yayılabilecek olmasından endişeliydik.  Bu yüzden de il genelinde ilk andan itibaren sıkı tedbirler aldık. Sağlık müdürlüğümüz ve kaymakamlıklar ile birlikte yürüttüğümüz sıkı çalışmalar sonucu fabrika ve maden ocağında korkulan olmadı.”

MASKE KURALINA UYNAYAN 109 KİŞİYE TOPLAM 117 BİN 194 TL CEZA KESİLDİ

“En işlek caddeleri tespit edip buna yönelik karar aldık. Sosyal mesafe, sosyal izolasyon ve maske çok önemli. Sizin aracılığınızla vatandaşlarımıza tekrar rica ediyoruz; lütfen kalabalık alanlara maskesiz çıkmayın. Manisa’nın 12 ilçesinde 60 ayrı cadde, meydan ve ana arterde maskesiz gezmeyi yasakladık. Yasak ardından yapılan denetimlerde kurallara uymayan 109 kişiye toplam 117 bin 194 TL idari para cezası uyguladık.”

ŞUANDA 3 MAHALLE, 2 SOKAK VE 12 APARTMAN KARANTİNADA

“Pozitif vaka tespit edilip edilmez arkadaşlarımız çalışma yapıyorlar, sağlık il müdürümüzden her gün gece 1 gibi günlük koronavirüs raporu alıyorum. Daha sonrasında raporlar ilçe sağlık müdürlerine gönderiliyor, kaymakamlıkla değerlendirme yapılıyor. Pozitif vakanın çıktığı bölgede vaka sayısının artma riski varsa orayı karantinaya alıyoruz. Şuanda 3 mahalle, 2 sokak ve 12 apartmanda karantina uygulaması devam ediyor.”

POZİTİF VAKA İLE TEMASTA BULUNAN 7 BİN 115 KİŞİ TESPİT EDİLDİ

“Pozitif vaka olan kişiler tespit edilince,  ilçe sağlık müdürlükleri  hızlı bir şekilde vakaların temas ettiği kişiler tespit ediyor.  Ve bu kişiler gözlem altına alınıyor, 14 gün sokağa çıkma kısıtlaması getiriliyor. Eğer ki 14 gün boyunca evlerinde kalmazlarsa ceza kesiliyor. Bu zamana kadar pozitif vakayla temas halinde olduğu tespit edilen 7 bin 115 kişi evlerinde kontrol edildi. Evlerinde kalmaları konusunda gönderdiğimiz tebligata uymayan 124 kişiye toplam 390bin  650 TL ceza kesildi.”

CBÜ’DE GÜNLÜK 5OO CİVARI TEST YAPILIYOR

“Manisa Celal Bayar Üniversitesi  Covid19 PCR tanı testlerini yapmak üzere Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirildi. Tıp Fakültesi Hafsa Sultan Hastanesi Moleküler Mikrobiyoloji Laboratuvarında günde ortalama 450-500 örneğe bakılıyor. Sonuçlar aynı gün sisteme işlenerek hekimlerin hızlı bir şekilde hastaların tedavisine başlamasına ve tedaviyi yönetmesine yardımcı olunuyor. Bu da il genelinde koronavirüs ile mücadelede önemli bir yol kat etmemizi sağladı.”

SOSYAL VEFA GRUBU 65 BİN İSTEĞE CEVAP VERDİ

“Kaymakamlıklarımızın öncülüğünde oluşturulan Sosyal Vefa Grubu ile gerçekten çok iyi bir iş başardık. Bu süreçte sokağa çıkma kısıtlaması bulunan vatandaşlarımızın yanında olduk.  Dışarı çıkamadığı için ihtiyaçlarını gideremeyen vatandaşlarımızdan Sosyal Vefa Grubu’na 73 bin civarında başvuru yapılmış ve 65 binine olumlu olarak cevaplamışız. Yüzde 90’ı gecik bir geri dönüş sağladık. Kaymakamlarımıza ve onların bünyesinde çalışan tüm kurum personellerine ve gönüllü çalışanlara teşekkür ediyorum.”

OSB DESTEĞİ  İLE 16 BİN 500 GIDA PAKETİ İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI

“Sanayi yönetimiyle valiliğimizin koordineliğinde şuan 17 ilçede toplam 16 bin 500 gıda paketini dağıtımını gerçekleştirdik. Manisa Organize Sanayi yönetimine ve oradaki sanayicilerimize bu mübarek Ramazan ayında ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdükleri için teşekkür ediyorum.”

97 MİLYON TL PANDEMİ DESTEĞİ

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda bu dönemde işini kaybeden ve zarara uğrayan esnaflar için maddi destekler oldu. İlimizde 63 bin vatandaşımıza toplam 63 Milyon TL destek sağlandı. Destek başvuruları devam ediyor. Vatandaşlarımız e-Devlet üzerinden başvurabilir. Bugün başvuran hemen gün içerisinde sisteme düşüyor, 24 saat içerisinde değerlendirilip geri dönüş sağlanıyor. Bugün itibariyle 3. faz kapsamında 34 Milyon TL hesaplarına aktarılmış durumda. Yani Manisa’da Pandemi Sosyal Destek için başvuran vatandaşlarımıza toplamda 97 Milyon TL ödeme gerçekleştirildi.”

“ÜLKEMİZİN GELECEĞİ BU SÜREÇ SONRASINDA ÇOK DAHA İYİ OLACAK”

“Pandemi, dünyanın gelişmiş birçok ülkesini tahribar etti. Dünyayı salladı. Ülkemizle gurur duyalım. Yerliliğin ve milliliğin ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı. Para her şey demek değilmiş. Çok kısa sürede yerli solunum cihazımızı ürettik. Gençlerimiz üretim konusunda bizlere çok güzel şeyler vaat ediyor. Ülkemizin geleceği bu süreç sonrasında çok daha iyi olacak. Yeter ki bizler yerliliğimize ve kardeşliğimize sahip çıkalım. Bu vesile ile tüm Manisalıların Ramazan Bayramı’nı kutluyor ve bayram boyunca sokağa çıkmamalarını istiyorum.”

Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2020, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94