banner83

'İTAAT Et Rahat Et' Anlayışı Dayatılıyor

'İTAAT Et Rahat Et' Anlayışı Dayatılıyor
banner87

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü sebebiyle CHP İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal, CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Olcan Şafak, CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir ve partili kadın üyeler ile birlikte ortak basın açıklaması yaptı. Basın toplantısına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca ve CHP İl Gençlik Kolları Başkanı Sergen Akpir’de katılarak destek verdi.

“SAHİP OLDUĞUMUZ HER HAKTA CESUR KADINLARIN PAYI VARDIR”

CHP Manisa İl Kadın Kolları Başkanı Şadiye Uysal yaptığı açıklamada, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün dünyada tüm kadınlara saygı duruşunun ifadesi olduğunu dile getirdi. CHP’li Uysal, kadının emeğini yok sayanlara seslenerek, “Kadının emeğini yok sayanlara haykırıyoruz. Her kadın emekçidir! Kendisinin, çocuklarının, ailesinin ve toplumun geleceği için insanca yaşam kavgası verir. Biz CHP’li kadınlar olarak; bu kavganın da, bu taleplerin de, geleceğin aydınlık günlerini barındıran bu umudun da yılmaz savunucularıyız. Bizler, haklı mücadelemizi örgütleyerek tarihe yön verenler olacağız.” dedi.

“KADIN-ERKEK EŞİTLİĞİNDE 130.’UNCU SIRADAYIZ”

Toplantıda söz alan CHP Şehzadeler İlçe Kadın Kolları Başkanı Olcan Şafak, Türkiye’nin dünyada kadın-erkek eşitliği sıralamasında iyi bir yerde olmadığını ifade ederek, “Dünya Ekonomik Forumu’nun 2020 yılı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi’ne göre 153 ülke arasında 130. sıradayız. Bu yıl pandemi koşullarıyla derinleşen ekonomik kriz, kadınların yükünü daha da arttırdı. Kadınlar ve erkekler arasında hep var olan gelir eşitsizliği, bu dönemde iyice büyüdü. Geniş tanımlı kadın işsizlik oranı yüzde 43’e çıktı. Bu gösteriyor ki başımızdaki siyasi iktidar cinsiyetçi yaklaşımı ile kadına toplumda gereken değeri vermiyor.” diye konuştu.

“KADINLARA ‘İTAAT ET RAHAT ET’ ANLAYIŞISI DAYATILMAYA ÇALIŞILIYOR”

CHP Yunusemre İlçe Kadın Kolları Başkanı Meral Demir ise, AK Parti iktidarının yanlış politikaları sebebiyle kadına toplumda ‘İtaat et, rahat et’ dayatması yapıldığının altını çizerek, “İktidar temsilcileri ‘lebalep’ kongrelerde ülkeyi demokrasi şölenlerine boğduğunu iddia ederken, İstanbul Sözleşmesi’ni savunanlara, 8 Mart’ı kutlayanlara şiddet uygulanıyor, cezalar yağıyor. Kadına yönelik şiddeti protesto etmek için dans eden kadınlara dava açılıyor. Bu demokratik eylem, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ noktasına getirilerek hapis cezası veriliyor. Diğer yanda ise kadınlara şiddet uygulayanlar, elini kolunu sallayarak sokaklarda dolanıyor. Kadınlar, saldırganlarıyla karakollarda barıştırıp evlerine yollanıyor. İktidar zihniyeti kadınlara ‘itaat et rahat et’ anlayışını dayatıyor. Oysaki şiddet kader değildir, kederdir. İstihdamda tutunabilen kadınların çoğu, düşük ücretle, sendikasızlıkla, işini kaybetme korkusuyla, uzun çalışma süreleriyle, mobbingle baş etmeye ve evine ekmek götürmeye çalışıyor. AKP’nin yıllardır kadına yönelik yürüttüğü itibarsızlaştırma çalışmalarına dünde boyun eğmedik, gelecekte de boyun eğmeyeceğiz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94