banner83

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Basının Sorunlarına Çözüm İstedi

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, sansürün kaldırılışının 112. yıl dönümü ve 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını nedeniyle basın sektörünün çözüm bekleyen sorunlarına dikkat ekti. Haber kısıtlamalarının hala yaşandığını hatırlatan Filizkan, “Demokrasinin yaşam bulması, halkın haber alma özgürlüğünden geçer. Basın sektörünü bekleyen önemli sorunlarına çare bulunmalı. ‘Haber özgürlüğü’ kısıtlanmamalı, basın meslek yasasındaki belirsizlikler giderilmeli. Yazılı, televizyon ve internet basın yasası çerçevesi belirlenmeli. Çıkarılacak yasalar basındaki belirsizlikleri ortadan kaldırmalı.” dedi.

Manisa Gazeteciler Cemiyeti  Basının Sorunlarına Çözüm İstedi
banner87

Manisa Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ali Filizkan, Türk basınında sansürün kaldırılışının 112. yıl dönümünü nedeniyle yayımladığı mesajında çok zor bir süreç geçirdiklerini söyledi. 24 Temmuz geleneksel “Gazeteciler Gününü” buruk kutladıklarının altını çizen Filizkan, basının içerisinde bulunduğu sorunlar ve 6 aydır süren pandemi dönemi nedeniyle her gün Türkiye genelinde onlarca gazetecinin işsiz kaldığını ifade etti.

“CEZAEVİNDEKİ GAZETECİLERİN ÇOKLUĞU DEMOKRASİMİZ ADINA SIKINTIDIR”

Basın sorunlarını acil olarak ele alınması gerektiğine dikkat çeken Başkan Filizkan, “Özgür basın, çağdaş toplumun geleceğidir.”dedi. Cezaevinde çeşitli sebeplerle tutuklu bulunan gazetecilerin durumuna da dikkat çeken Filizkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda cezaevinde tutuklu ve hükümlü gazetecilerin çokluğu demokrasimiz adına da büyük sıkıntıdır. Özgürce ve sorumlu yayın yapabilen basın, o ülkede özgürlüklerin, demokrasinin ve insan haklarının güvencesi olmaya devam edecektir.”

“SORUNLAR ACİL ÇÖZÜLMELİ”

Sorunların çözümü için çağrı yapan Filizkan; “T.C. İletişim Başkanlığının meslek temsilcileri ile düzenlediği çalıştayda görüşülen, basın çalışanlarının özlük hakları ile ilgili konuların günümüz şartlarınca değerlendirmeli, gazetecilik mesleğindeki sorunları ile ilgili raporu Sayın Cumhurbaşkanımıza ve TBMM’ye sunularak çözüme katkı yapılmalıdır.”dedi.

“GAZETECİLERİN İŞSİZ KALMASI EN BÜYÜK ÜZÜNTÜMÜZDÜR”

Pandemi döneminde sağlanan bazı kolaylıklara rağmen meslekteki sorunlar devam ettiğini sözlerine ekleyen Filizkan, “İşten atılma korkusu gibi nedenlerle basın çalışanlarının birçoğu haber yazarken artık ‘suya sabuna dokunmama’ kaygısı taşımaya başlamıştır. Unutulmamalıdır ki kamu görevi yürüten gazetecilerin asli görevi toplumu doğru, tarafsız, objektif olarak bilgilendirmektir. Gazetelerin satılamaması, kısıtlı çıkması, basında her ay bir gazetenin kapanma tehlikesi yaşamasına neden olmaktadır. Türkiye genelinde yüzlerce çalışan gazetecinin işsiz kalması en büyük üzüntümüzdür. Tüm üyelerimiz ve basın çalışanlarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutluyorum. Sorunların bir an önce çözülmesi, sektörümüzün daha özgür olması dileğiyle…” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94