MANİSA VALİLİĞİ DUYURDU: YASAK 17.00'DA RESMEN BAŞLIYOR

Manisa Valiliğinden yapılan açıklamada: “Manisa Valiliği'nin 28.03.2020 Tarihli ve 2020/03 Sayılı Kararı Gereğince; İller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi saat 17:00'den itibaren yasaklanmış olup; ancak Valiliğimizin izni ile yapılabilecektir.” denildi.

MANİSA VALİLİĞİ DUYURDU: YASAK 17.00'DA RESMEN BAŞLIYOR
banner46
Yapılan açıklama şöyle:
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de vaka sayısında artışlar yaşanan Koronavirüs (Covid-19) virüsünün en temel özelliği, fiziksel temas, hava yolu vb. yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının çok hızlı artmasıdır. Bu salgının yayılmasının engellenmesinin en etkili yolu ise sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu sağlamaktır. Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksinimi artmakta; vatandaşlarımızın hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulmasına sebep olunmaktadır.

Bu kapsamda; Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun tavsiyeleri doğrultusunda alınan kararların etkinliğinin arttırılarak virüsün yayılmasını engellemek, toplum sağlığı ve kamu düzenini korumak için Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarına da konu olduğu üzere şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan otobüs seferleri ile ilgili olarak aşağıdaki ek tedbirlerin alınması zaruriyeti oluşmuştur:

1- İller arası otobüs seferleri 28.03.2020 tarihi saat 17:00'den itibaren yasaklanmış olup; ancak valiliğimizin izni ile yapılabilecektir.

2- Tüm vatandaşlarımızın bulundukları şehirde kalmaları esastır. Ancak tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen, birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar ile özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlarımızın şehirlerarası yolculuk yapması Valiliğimizin izni ile olabilecektir.

3- İller arasında seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, kaymakamlarımızın koordinesinde oluşturulacak Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak seyahat belgesi düzenlenmesi talebinde bulunacaklardır. Talebi uygun görülenlere kurul tarafından seyahat güzergâhı ve süresini de içerecek şekilde "şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi" düzenlenecektir.

4- Seyahat İzin Kurulunca, şehirlerarası otobüs seyahat izin belgesi verilenler tarafından yapılan başvurular dikkate alınarak otobüs seferi planlaması yapılacak ve ilgililere bilgi verilecektir.

5- Seyahat etmesine izin verilen otobüslerdeki yolcuların ve personelin sağlık kontrollerinin yapılması amacıyla otogar çıkışlarında sağlık kontrol noktaları oluşturulacak, yolcuların sağlık kontrolleri yapıldıktan sonra otobüs seyahatine başlayacaktır.

6- Seyahat İzin Kurulunca, otobüsle yolculuk yapacak vatandaşların telefonları, gidecekleri yerlerdeki adreslerini belirtilen yolcu listeleri gidilecek ildeki Valiliğe bildirilecektir.

7- Valiliklerce, illerine gelecekleri bildirilen yolcuların il girişlerinde kontrolleri gerçekleştirilecektir. Karantinaya alınmasını gerektirecek bir durumun tespit edilmesi halinde ilgili kişiler 14 gün süreyle karantinaya alınacaktır. Karantinaya alınmayanlar arasında 14 gün süreyle gözlem altına kalmaları gereken vatandaşlara evlerinde kalmaları hususu tebliğ edilecek ve uyulup uyulmadığı sürekli kontrol edilecektir.

8- Bu süreçte otogarlarda görev yapacak tüm personelin rutin aralıklarla sağlık kontrolünden geçirilmesi sağlanacaktır.

9- Yolculuğuna izin verilen otobüsler seyahat güzergâhlarında ancak il otogarlarında duracak ve durdukları illerin Valiliklerince seyahat etmesine izin verilen yolcuları kapasitelerinde boşluk olması durumunda alabileceklerdir.

10- Süreç boyunca otobüs firmalarının şehir içi servis hizmetleri yasaklanmıştır.

11- İzinsiz yolculukların önlenmesi için yol kontrol noktalarında gerekli tedbirler planlanacaktır.

12- Otobüslerin güzergahlarında mola verdikleri yerler, sürekli hijyen kuralları açısından denetlenecek ve sağlık kurallarına uygun olarak faaliyet yürütmeleri sağlanacaktır. Şehirlerarası otobüs yolculuklarının bu tedbirlere göre yapılması ve uygulanması planlanacak; uygulama kolluk birimlerimiz tarafından takip edilerek her hangi bir aksaklığa meydan verilmeyecektir. Aksine hareket edenler hakkında ilgili yasa hükümlerine göre cezai işlem uygulanacaktır.
 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hüseyin  onaylı
Hüseyin onaylı - 2 ay Önce

Peki ben ne yapicaz evimizi nasıl gecindirice lütfen biseyler söyleyin çünkü ben bir şoförün ve gecindirme gereken bi aillem var yetkililerde çözüm istiyoruz

SIRADAKİ HABER