MANİSA'YA YENİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ

Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’nun, 25 Ağustos 2017 Resmi Gazetede yayımlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılmasının ardından, Manisa için yeni bir sağlık Müdürü arayışına girilmişti. Manisa’da yaklaşık bir yıldır İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan Dr. Hakan Bayrakçı’dan boşalan İl Sağlık Müdürlüğü makamına;Afyonkarahisar eski İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici atandı. Manisa’nın yeni il Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, dün görevine başladı.

MANİSA'YA YENİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ

banner46
HABER
NURGÜL YILMAZ

Sağlık Bakanlığı, her ilde Sağlık, Halk Sağlığı ve Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği ile yürütülen sağlık sisteminde yaşanan sorunlar üzerine bu üç kurumu; 25 Ağustos 2017 tarihli Resmi Gazetede yayımlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile Sağlık Müdürlüğü bünyesinde Tek müdürlük olarak  birleştirme kararı almıştı.  Süreçte il Halk Sağlığı Müdürlükleri kapatıldı.  Kamu Hastaneler Birliği’nin de işine son verildi.

MANİSA’NIN YENİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ DR. NECİP YEMENİCİ
Manisa’da yaklaşık bir yıldır İl Sağlık Müdürü olarak görev yapan ve yine önemli hizmetlerde bulunan Dr. Hakan Bayrakçı’nın da görevi, alınan bu kararla sona ermişti. Sağlık Bakanlığı’nın teşkilat yapısının 694 sayılı Kanun Hükmünde kararnameyle birlikte yeniden düzenlenmesinin ardından Sağlık Bakanlığının Taşra Teşkilatı, Sağlık Müdürlüğü bünyesinde tek çatı altında toplanarak 81 ilde sağlık müdürü atamaları yeniden yapılmaya başlandı. Yapılan atamalarda Afyon eski İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici, Manisa’ya İl Sağlık Müdürü olarak atandı.  Manisa’nın yeni il Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici dün görevine başladı.

İLLERDE TEK YETKİLİ İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ
Sağlık kurumlarının farklı alanlarda daha verimli çalışacağı düşünülerek oluşturulan Kamu Hastaneleri Birliği sistemi, eskisi kadar başarılı olamayınca; 2 Kasım 2011’de kurulan Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, 25 Ağustos 2017 Resmi Gazetede yayımlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılarak, yeniden sağlıkta tek çatı altında birleşme kararı alındı. Dün sağlık  Müdürlüğü’ne atanan Dr. Necip Yemenici ise 25 Ocak’tan sonra Manisa’da sağlıktaki tek yetkili isim olacak. 

24 KASIM 2017’YE KADAR 4 BAŞKANLIK KURULMASI GEREKİYORDU, KURULAMADI
Ancak Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğinde süreç beklenildiği gibi yürümedi. KHK gereği; 24 Kasım 2017 tarihine kadar; Kamu Hastaneleri Birliği Başkanlığı, Halk Sağlığı Başkanlığı, Destek Hizmetleri Başkanlığı ile Sağlık ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı olmak üzere oluşturulması gereken 4 başkanlık verilen sürede kurulamadı. Ayrıca yine 24 Kasım 2017 tarihine kadar hastane başhekimlerinin, hastane yöneticilerinin, idari yöneticilerinin de ataması yapılması gerekiyordu. Yapılması gereken bu atamalarda verilen tarihe kadar yetiştirilemedi.

SAĞLIK BAKANLIĞI ARA GENELGE İLE GÖREV SÜRESİ UZATTI
Bunun Üzerine Sağlık Bakanlığı bir ara genelge ile Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterlerinin ve yöneticilerinin sözleşmelerini 2 ay süreyle, 25 Ocak 2018’e kadar uzattı. Buna göre; Manisa  Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz ile diğer çalışanlarının iki ay süreyle; 25 Ocak 2018 tarihine kadar  görevlerine devam etmek üzere sözleşmeleri yenilendi. Ayhan Korkmaz ve genel sekreterlik idari kadrosu 25 Ocak 2018 tarihine kadar görevlerine devam edebilecek. 25 Ocak 2018’den sonra ise Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kapatılarak, İl Sağlık Müdürlüğü çatısı altında; ‘Kamu Hastaneleri Birliği Başkanlığı’ olarak görev yapacak. Ancak mevcut genel Sekreter Uzm. Dr. Ayhan Korkmaz’ın yeni sistemde nasıl bir görev alacağı ise henüz belli değil.

HALK SAĞLIĞI BAŞKANLIĞI İÇİN YİNE DR. ENGİN YILDIRIM’IN İSMİ GEÇİYOR
İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ise 25 Ağustos 2017 Resmi Gazetede yayımlanan 694 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile  kapatıldı. İl Halk Sağlığı Müdürü olarak görev yapan Dr. Engin Yıldırım, bakanlık bünyesinde şu an doktor olarak görevine devam ediyor. Ancak yeni kurulacak ‘Halk Sağlığı Başkanlığı’ için yine Dr. Engin Yıldırım’ın ismi geçiyor.

NECİP YEMENİCİ HANGİ MAKAMLARA KİMLERİ ATAYACAK?
Yeni kurulacak olan Kamu Hastaneleri Birliği Başkanlığı, Destek Hizmetleri Başkanlığı, Halk Sağlığı Başkanlığı ile Sağlık ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı’na kimlerin atanacağı, şu an merak konusu. Tüm Manisa sağlık camiası daha dün İl Sağlık Müdürlüğü koltuğuna oturan Dr. Necip Yemenici’nin atamalarda nasıl bir karar vereceği ve hangi makamlara kimleri atayacağı konusuna kilitlendi.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.