MANİSALI BÜYÜKŞEHİR’İN YATIRIMLARINI YILMAZ GENÇOĞLU’NDAN ÖĞRENDİ

MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı, Fen İşleri Dairesi Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu Üyesi Yılmaz Gençoğlu, ETV ekranlarında yayınlanan ‘Nurgül Yılmaz ile Mercek Altı’ adlı programın canlı yayın konuğu oldu. Gençoğlu, Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2014, 2015, 2016,2017 yılında yaptığı yatırımların yanı sıra, 2018 yılında yapacağı çalışma, yatırım ve projeleri anlattı. 4 saate yakın süren programda Manisalı Büyükşehir Belediyesi’nin halkın kullanımına sunduğu tüm hizmetleri, Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu’ndan öğrendi.

MANİSALI BÜYÜKŞEHİR’İN YATIRIMLARINI   YILMAZ GENÇOĞLU’NDAN ÖĞRENDİ

banner46
ETV ekranlarından yayınlanan ve Gazeteci Nurgül Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu ‘Nurgül Yılmaz’la Mercek Altı’ programının canlı yayın konuğu, MANİSA Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı,  Fen İşleri Dairesi Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu  Üyesi Yılmaz Gençoğlu oldu. Gençoğlu 4 saate yakın süren programda; Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2014,2015,2016,2017 yılında yaptığı çalışmaların yanı sıra 2018 yılında yapacağı hizmet, yatırım ve projelerle ilgili bilgiler verdi.


3,5 SENEDİR GENEL SEKRETER YARDIMCISI
Mütevazı kişiliği, bilgi donanımı ve engin hafızası ile dikkat çeken Manisa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı,  Fen İşleri Dairesi Başkanı ve MASKİ Yönetim Kurulu  Üyesi Yılmaz Gençoğlu, Yaklaşık 3,5 sene önce görevi devir aldığını,  Manisa’ya  hizmet etmek için elinden gelen gayreti ve çabayı gösterdiğine vurgu yaptı. Gençoğlu, “başarılı olduysak ne mutlu ama hata yaptıysak da Manisalıların affına sığınıyoruz” dedi.

ZAMANINDA VE DOĞRU YATIRIMLAR
Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bütçesini en iyi kullanan belediye seçildiğini hatırlatan Yılmaz Gençoğlu, “bu da yatırımlarımızı ne kadar doğru ve zamanında yaptığımızın göstergesidir.  Bu sene de artık bugün yarın açıklanır diye düşünüyorum;  2016 bütçesinin de buna yakın sonuçlanacağını düşünüyorum.  Çünkü 2015’te Manisa Büyükşehir Belediyesi Türkiye’de performans birincisi oldu.  2015 bütçesini yüzde 99,2 ile en iyi kullanan belediye seçildik. Büyükşehir bütçesini 2016 ise yüzde 103 gerçekleşme ile tamamladık. Bir çok kurum ve kuruluş bütçesini harcayamazken,  biz yatırımlarımız için fazlasını bile harcayabildik.  Parayı harcamakta meziyettir.  Ankara’da ödenekler bazen yıl sonu yarısı geri gönderilirdi.  Bu bütçenin zamanında, doğru yatırımlara harcanması ve geri gönderilmemesinin de bir başarı olduğunu düşünüyorum” dedi. 

TURGUT ÖZAL MAHALLESİ’NE 608 KONUTLUK KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJESİ
Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün şehrin en önemli problemlerinden olan kentsel dönüşüm için önemli bir adım attığına dikkat çeken Yılmaz Gençoğlu, “şehircilik anlayışı ile en büyük problem olan  konut problemini  çözmek için Sayın  Cengiz Ergün’ ün önemli atımlar attı. Sayın Cengiz Ergün’üm gerçekleştirmek istediği konulardan biriydi konut yapımı. Manisa’nın konuta ihtiyacı var. Gece kondu kültüründen, modern yerleşmeye geçilmesinin sağlanması gerekiyordu.  Bunu sağlamak amacıyla da uzun süredir çalışmalar yapıyorduk. Sayın Cengiz Ergün kendisi açıklamıyordu, biz bunları gizli yürütüyorduk.  Şimdi yapım ihalelerine çıkacağız. Kentsel dönüşüm kapsamında konut yapımının başlangıcının startını aldık. Bu projenin etapları arı ardına gelecek. Yunusemre’nin yaptığı konutların yapım şekli farklı, bizimki farklı. Yunusemre’nin oluşturduğu arsa üzerine TOKİ  konut yapıyor. Biz kendi oluşturduğumuz arsa üzerine, yine inşaatımızı kendimiz yapıyoruz . Bu projenin TOKİ  ile bir alakası yok. Biz Büyükşehir belediyesi olarak sahiplendiğimiz bir proje.  Uzun zamandır üzerinde çalıştık, projelendirmesi de bitme aşamasında.  Yani Turgut Özal Mahallesi’nde  yapacağımız 608 konutluk kentsel dönüşüm projesi Büyükşehir Belediyesi’nin kendi Projesi. TOKİ’nin değil. Bu projeyi Büyükşehir Belediyesi olarak biz yapacağız. Biz önce arsamızı üretiyoruz.  Arsa bütünlüğünün sağlanması için içinde, oturanlar ile  görüşmeler yapılıyor.  Tüm görüşmelerden sonra prosedür aşamalarından geçiyoruz. Sonra biz  konutların yapımlarını da üstleniyoruz. Yunusemre ile bizim yaptığımız proje birbirinden farklı. Yunusemre’yi de dışlamak yanlış olur, onların ki TOKİ ile  ortakbir  çalışma. Biz kendi projemize  4-5 ay içerisinde başlayacağız. 608 konutun çok çabuk biteceğine inanıyorum” diye konuştu.

“PLANSIZ KONUT YAPSANIZ NE OLUR,  YAPMASANIZ NE OLUR?” 
Manisa da imar sorunu çözülmeden, konut sorununu çözmenin mümkün olmayacağına dikkat çeken Yılmaz Gençoğlu, “plansız konut yapsanız ne olur,  yapmasanız ne olur?  Önce planınız olacak, bu aşama aşama.  Manisa’nın daha önce den imar planı olsaydı, konut üretecek daha çok yer olurdu. Şimdi konut üretecek arsa bulmakta zorlanıyoruz.  İmar planı bittiğinde Manisa kabuğunu kırmış ve çağ atlamış olacak. Barbaros, Nurlupınar, Turgut Özal da imar yapılarak,  kentsel dönüşümünün başlaması şart. Bu bölgelerin hepsini kentsel dönüşümle yenilememiz gerekiyor. Bunlar 5 yıllık, 10 yıllık geniş projeler. Konut üretmenin ve kentsel dönüşümün  planlamasını doğru yapmak lazım. Temelinden,  gelişmesine kadar projelendirerek konut alanlarını yapmak lazım. Biz bunu yapıyoruz. Bir tek konut yapmakla olmuyor,  konut yapılacak alana; okul, sağlık merkezi, alışveriş merkezi olması gerekiyor.  Devamlı seyahat edemezsiniz. Manisalı vatandaşlarımız sürekli şehrin merkezine alışveriş için gelemez ki. Bu nedenle bizim yapacağımız projelerin sağlam temeller üzerine ve şehrin 50 yıllık, 100 yıllık geleceğini garanti altına alacak şekilde yapmamız gerekiyor. O nedenle sayın Cengiz Ergün ve ekibi olarak bizler, çok titiz çalışıyoruz” ifadelerine yer verdi.

ESKİ GARAJ YENİ PROJE İÇİN GEÇTİĞİMİZ CUMA GÜNÜ SÖZLEŞME İMZALANDI
‘Eski Garaj Yeni Proje’ için geçtiğimiz Cuma günü sözleşme imzalandığını duyuran Yılmaz Gençoğlu, “Eski Garaj Yeni Proje ile ilgili geçtiğimiz Cuma günü sözleşme imzaladık. Yapımına en kısa sürede başlıyoruz, yer teslimini yaptık yüklenici firmaya. Bu çok özel bir proje. Projeyi ünlü mimar Emre Arolat yaptı.  Tüm Türkiye tanır, kendini kanıtlamış bir mimardır. Bu projeye çok eleştirici aldık, ‘bu kadar para harcanır mı?’ diye. Herkes bu projeyi sadece belediye hizmet binası sandı. Ama tanıtımlarda,  lansmanlarda hep izah ettik.  Projede; belediye hizmet binamız var. ayrıca;  1.800 araçlık otopark var, 1200 tezgahlı Pazar yeri var, 800 kişilik, 400 kişilik, 200 kişilik konferans, sinema , kütüphane, alışveriş, peyzaj bahçesi alanı var, kent müzesi var, içerisinde olmayan yok. Herkesin çok güzel vakit geçireceği bir proje. Projede Büyükşehir Belediyemizin gelir elde edeceği mekanlar yarattık. Bunun bittiğini görebilmek istiyorum, beni çok heyecanlandırıyor” diye konuştu.


“PERŞEMBE PAZARI BU PERŞEMBE SON KEZ KURULACAK”
‘Eski Garaj Yeni Proje’nin inşaat çalışmalarına başlanması nedeniyle Perşembe Pazarı’nın yerinin değiştirileceğini de duyuran Yılmaz Gençoğlu, “ Perşembe günleri kurulan Pazar, bu hafta son kez kurulacak. ‘Eski Garaj Yeni Proje’ kapsamında  oraya 2 sene içerisinde yeni ve modern bir Pazar yeri yapacağız. Bitince ve modern Pazar yerini görünce vatandaşlarımız bize hak verecekler.  2 sene diye hedefliyoruz ama 30 aya da uzayabilir. Çünkü  zemin iyileştirme çalışmaları yapıyoruz. Bu süreçte karşımıza neler çıkar bilmiyoruz. Bu iyileştirme bitikten ve temeli atıldıktan sonra net tarih ortaya çıkacaktır.  ‘Eziyet çektik ama sonunda çok güzel bir Pazar yerine kavuştuk’ diyecekler. Şu an geçici yeni Pazar yeri ile ilgili belirlenmiş bir karar yok.  Bu perşembe kurulacak son pazardan sonra, ‘Eski Garaj Yeni Proje’nin bitimine kadar geçen sürede Pazar alanının neresi olarak tespit edileceğini önümüzdeki hafta içinde belirleyeceğiz ve hem pazarcı esnafına, hem de Manisa halkına yeni geçici pazar yerini duyuracağız” ifadelerine yer verdi. 

22 ADET ELEKTRİKLİ OTOBÜS GELİYOR
Manisa’da hayata geçirilecek ve ulaşımda devrim yaratacak elektrikli otobüs projesinin detaylarını da anlatan Yılmaz Gençoğlu, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Cengiz Ergün ve elektrikli otobüs ihalesini kazanan firma ile sözleşmeler imzalandı. Otobüslerin dış dizaynı ve renklerine  karar verilecek.  İlk etapta 18 metrelik 20 tane, 25 metrelik 2 tane  olmak üzere toplam 22 elektrikli otobüs hizmete geçecek. Deneme sürüşünde çok keyif alarak Manisa’yı gezdik. Tüm Manisalı vatandaşlarımız bu elektrikli otobüslerimizden yararlanacak” dedi.

GÜZERGAHLAR; TEK ŞERİT, ÇİFT ŞERİT, TERCİHLİ YOL OLARAK DÜZENLENECEK
Elektrikli otobüs projesinin  uygulanması için önce yol güzergahlarını iyileştireceklerine dikkat çeken Gençoğlu, “Sürekli söylüyorum; her proje için başta iyi planlama yapmak lazım. Yaz-boz tahtasına dönmemesi ve boş yere masraf çıkmaması için. Elektrikli otobüse geçmemizin en büyük amacı trafik yoğunluğunu azaltmak ve servis güzergahlarındaki tıkanmaların önüne geçmek. Elektrikli otobüslerle organize sanayi de çalışanlarımızı da taşıyarak, servis yoğunluğunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Elektrikli otobüsler aynı zamanda Manisa halkının da çok rahat ve konforlu bir şekilde ulaşımını sağlayacak. Elektrikli otobüs projesi için önce yol ağımızı bir düzene  sokmamız gerekiyor. o nedenle önce yol projesi gerçekleştiriyoruz. Güzergahlarda;  tek şerit, çift şerit, tercihli yol olarak düzenleme yapacağız. Bu projenin giriş ve çıkışlarına nasıl ulaşılır  bu konularda da çalışmalar devam ediyor. Yolun bir tarafı gidiş, bir tarafı geliş, ortada da hem gidiş, hem geliş olmak üzere yol;  4 şeridin sığabileceği hale getirilecek. Elektrikli otobüslerin sağlıklı, güvenli ve hızlı bir şekilde ulaşıma katkı sağlaması için, yol ağındaki sağlı-sollu parklanmaları bir kere ortadan kaldıracağız.  Vatandaşı otoparklara yönlendireceğiz. Yolun bir tarafını sadece elektrikli otobüslere tahsis edeceğiz. İstanbul’daki tramvaylar veya metrobüsler gibi elektrikli otobüsler için bir hat belirleyeceğiz” bilgisini verdi. 

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLER TEK ŞARJLA 300 KM YOL YAPABİLİYOR
Elektrikli otobüslerin katanerli olmayacağını, şarjlı olacağını ifade eden Yılmaz Gençoğlu, “bu elektrikli otobüsler İstanbul’daki gibi katanerli olmayacak. Çünkü bizim anlaşmasını  yaptığımız otobüsler tek şarjla 300 km çok rahat gidebiliyor. Katanere, yani elektrikli tele girmelerine gerek yok. Bizim Manisa merkezde en uzak mesafemiz 22 kilometre. Elektrikli otobüslerimiz Manisa merkezde  bir çok seferi yapıp, akşam şarj ünitesine girip, öbür güne hazırlanabilecek. Teknoloji geliştikçe bu seviyeye kadar gelindi bu konuda. Bütün elektrikli otobüslerimiz hepsi aynı anda hizmete girecek. Mavi ve kırmızı kooperatif ve  halk otobüsleri yine şehir içinde ve ilçelere ulaşım hizmeti vermeye devam edecek. Ulaşım Daire Başkanlığımızın bir çalışması var, şehir içi ulaşım otobüs güzergahlarımız ile ilgili. Ulaşılamayan noktalar var. Mesela;  Barbaros,  Nurlupınar,  Ulu camii üstü gibi bir çok gidilemeyen noktaya yeni hatlar açacağız.  Buraya da yeni otobüslerimizi yayacağız. Manisa ili içerisinde ulaşılamayan bir yer kalmayacak. Yeni projeyle elektrikli otobüsler hariç,  toplamda 28 tane daha yeni hat oluşturacağız” diye konuştu.

ELEKTRİKLİ OTOBÜSLERİN SON DURAĞI MOSB’TA
Elektrikli otobüslerin son durağı için MOSB ile protokol imzalandığını hatırlatan Yılmaz Gençoğlu, “MOSB Yönetim Kurulu Başkanı Sait Cemal Türek’te bizimle bir protokol yaparak, MOSB’ta elektrikli otobüsler için son duracak sayılabilecek bir garaj yeri verdi.  MOSB ile çok güzel bir uyum içerisindeyiz MOSB ile. Garaj ünitesini de mevcut otogarımızın oraya yapıyoruz. Araçların bakımının yapılabileceği şarj işlemlerinin gerçekleşeceği bir ünite de yapılacak. Elektrikli otobüslerin imalatları 2018’in Mayıs ayını bulur diye düşünüyorum. Nisan sonu için başkanımız firma için söz aldı. Şu an elektrikli otobüs projenin planlamalarını titizlikle yapıyoruz. Proje ile ilgili her konu, her detay titizlikle düşünüldü ve planlanıyor. Yakın zamanda kamuoyuna projenin tüm detaylarını açıklayacağız” bilgisini verdi.

ÖĞRETMEN EVİ KAVŞAĞI KASIM SONU VEYA ARALIK BAŞINDA HİZMETTE
Öğretmen Evi Kavşağının bitimine çok az bir zaman kaldığına vurgu yapan Yılmaz Gençoğlu, “Öğretmen evi şehrin içinde kaldığı için Büyükşehir Belediyesi olarak ışıklarda durmadan seyir edilebilmesi için nu projeyi geliştirdik.  Projeye 6 ay önce başladık, hedefimiz 15 kasımda bitirmekti  ama biraz sarkabilir. Belki kasım sonu veya 1 aralık itibariyle asfaltı dökülecek.  Ekip sayısını arttırarak çalışmaları bir an önce bitirip, verdiğimiz sözü yerine getirmek istiyoruz.  Öğretmen evi kavşağından sonra, Gediz Kavşağı ile ilgili de Kara Yolları Bölge Müdürlüğü’müzün proje yapma çalışmaları devam ediyor.  2018 yılında ihaleye çıkar, orası da olduktan sonra Manisa trafiği rahatlayacaktır” görüşlerine yer verdi.

10 GÜN İÇERİNDE ‘MANİSA PRİME’IN İNŞAAT ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR
Yılmaz Gençoğlu şehrin prestij projesi ‘Manisa Prime’ınşehrin  vitrinini değiştireceğine dikkat çekerek, “Magnesia’nın yanına yaptığımız  ‘Manisa Prime’ şehrin  vitrinini değiştirecek.10 gün içerisinde inşaat çalışmalarımız başlıyor. Manisa prime, Saruhan Otel’in arkasına yapılacak çok geniş kapsamlı bir proje. İhalesi de bitti, yer teslimi de yaptık.  Etrafının inşaat sahasının çevrilmesi yapılıyor. Temel atma ve inşaat çalışmaları başlayacak. Bir bloğu otel, bir bloğu iş merkezi olacak. alt katlarını da  alışveriş merkezi olarak tasarladık. Organize  Sanayi Bölgesi’ne gelen yabancı konuklar  ve yapılan toplantılarda otel problemi mevcut. Bu nedenle üst düzey ve konforda bir otel ihtiyacı hissettik. Bu projeyi ona göre tasarladık. Çok üst düzey otellerin mimari kriterlerini alarak,  ona göre çizilmiş bir projedir. Bütün otel markaları bizim yapacağımız otele talip olabilirler.24 ay içerisinde bu projemiz bitecek. Bu tür  çalışmalarda genellikle yap-işlet-devret mantığı var ama Belediye Başkanımızın ufku çok geniş.  2Ben yapabildikten sonra neden işin içerisine başkasını dahil edeyim’ diyor. ‘Belediyemiz ve Manisa halkımız kazansın’ diyor.  Her şeyin Manisa kazanımına dönmesi için çalışmalar üretiyor. Her türlü kesime hitap etmeye çalışıyor” diye konuştu.

SÜMERPARK 2 AY SONRA BİTECEK
Gençoğlu yapımı devam eden Sümerpark’ta ki son durumu da anlatarak, “Büyükşehir Belediye başkanı gençlerin kullanabileceği yerler oluşturmaya çalışıyor.  Sümerpark alanında şehzadeler belediyesi ile ortak yaptığımız sosyal alanlar oluşturuyoruz. Bu projede  2-2,5 ay sonra bitecek. Manisalıların hizmetine sunacağız. Şehzadeler Belediyesi’nin de ‘Miniatürk’ çalışması var. Aynı yüklenici tarafından yapılıyor. Çok güzel bir alan olacak. İstanbul yolu üzerinde seyahat ediyorsunuz. Sümerpark’ın bittiğini düşünün. Eski Garaj Yeni Proje’nin bittiğini düşünün.  Biraz daha ilerleyin Manisa Prime’ın bittiğini hayal edin. Manisa’nın bu projeler bittiğinde ki çehresini hayal etmek, bizi heyecanlandırıyor. Bu proje bitince Manisa’dan İzmir’e değil; İzmir’den Manisa’ya akın akın insanlar gelecek. Manisa kazanacak, esnafı kazanacak, halkı kazanacak” görüşlerine yer verdi.

TRANSFER İSTASYONLARINDAN UZUNBURUN’A ÇÖP TAŞINACAK
Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisinin sorunsuz bir şekilde çalıştığına vurgu yapan Yılmaz Gençoğlu, “Turgut Özal’da ki vahşi depolama alanı yani eski çöplük  zaman içerisinde ortadan kalkacak, orayı rehabilite ediyoruz.  Eski çöplükte  metan gazından elektrik üretimi yapıyoruz. Rehabilitasyon devam ediyor.  Orası bir yeşil alan olacak. Transfer istasyonlarının ihalelerini bitirince, Manisa’nın bütün çöpleri uzunburun’a gelecek. Şehzadeler Yunusemre,  Saruhanlı  tüm ilçelerini uzak ilçelerde dahil  çöplerini Uzunburun’a aktarmayı düşünüyoruz. Turgutluda ki ihale bitti çalışıyor, Saruhanlı inşaat aşamasında, Gördes ihalesini yaptık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan onay çıktı. Daire Baskanlığımıza sordum 3 tane daha transfer noktalarının çalışmaları başlayacak ilave edeceğiz. Bu istasyonlar bitince diğer lazım ekipmanlar alınacak. Uzun burunu yapmaya başladığımızda birkaç ilçeyi taşımayı düşünüyorduk. Diğer ilçeler içinde başka bir çalışma yapacaktık, buradaki logları genişleterek burayı aktarmaya karar verdik. Aktarma ile bu çöp problemlerini ortadan kaldıracağız. Çöp belli bir miktara kadar biriktikten sonra, ihalesini yapmış olduğumuz firma 52 milyon euroluk yatırım yaparak, enerji üretimi yapacak, bu tesisten elektrik enerjisi üretip payımızı alacağız “dedi.

“EDİRNE’DE Kİ TESİSLE BİZİM TESİSİ KIYASLAMAK BİLE ÇOK SAÇMA”
Edirne Katı atık bertaraf tesisi ile Manisa Uzunburun Katı atık Bertaraf Tesisinin karşılaştırılmayacağına önemle işaret eden Yılmaz Gençoğlu, “Edirne’de ki tesisle bizim bu tesisi kıyaslamak bile çok saçma. Orası tesis dahi değil, çöpün biriktirildiği bir log mevcut, ayrıştırma makinesi dahi yok. Oysa bizim; Optik okuyucularımız var.  Metal ve plastiği kendi ayırıp, el sürülmeden ayrıştırma yapılıyor. Tesisimizi; ovanın zarar görmemesi için, kaynak sularının ve tarımın zarar görmemesi için yüksek rakımda kurmayı tercih ettik. Dinamit ile patlatıp kayalar kırdık. 2 tane dağı kestik orada. Bedeli 30 milyonun üzerinde. Daha tesis kurulmadan, sadece hafriyat zaman aldı ve para harcadık. Edirne’de ise  10 milyona bir kulübe yapılmış, bizim tesisimizle alakası dahi yok. Kıyaslanamaz bile.  Günlük kapasitemizle onların ki arasında 15 bin kat var. Biz yanıt vermeden önce sayın başkanımız ‘hiç karşılaştırmayın bile değmez’ dedi.  ‘Bizim dev tesisimiz ile Edirne’deki bir kulübeyi karşılaştırıyorsa çok ayıp’ dedi. Bizim tesisimiz kamu sermayesi ile yapılmış en büyük tesis” diye konuştu.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.