banner65

MANPARK DÜĞMEYE BASTI

Manisa’da ana caddeler ile bazı cadde ve sokaklar ücretli otopark sistemi uygulanıyor. Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 1 yıl önce gerçekleştirilen ihaleyi Manpark A.Ş. kazanmıştı. Firma, son bir yıl içinde otopark ücretlerini ödemeyen sürücülerle ilgili yasal işlem başlattı. Konuyla ilgili 490 kişiye icra mektubu gönderildiği açıklandı. 

MANPARK DÜĞMEYE BASTI

banner46
banner47
Çelik: “Açılan davalar vatandaş aleyhine neticelendi”
Konuyla ilgili açıklama yapan Manpark A.Ş. avukatı Haşim Çelik, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 15/p maddesi gereği caddelerden otopark bedeli alma yetkisinin belediyelere verildiğini hatırlattı. Çelik şu bilgileri verdi: “Bu kanundaki hükme istinaden yapılan ihale neticesinde Manisa Büyükşehir Belediyesinden bazı caddelerden otopark bedeli alınmasına ilişkin yapılan ihaleyi Manpark A.Ş. kazanmıştır. Buna göre müvekkil Manpark A.Ş. tarafından otopark ücretleri tahsil edilmeye başlanmıştır.

Bilindiği üzere 2010-2012 yıllarında Manisa Belediyesi aleyhine otopark bedelleri ile ilgili davalar açılmış, açılan bu davalar vatandaş aleyhine neticelenmiş, Danıştay denetiminden geçtikten sonra vatandaşın aleyhine olacak şekilde kesinleşmiştir. Ancak siyasi idare belli dönemde seçimlerin yapılıyor olması ve bu otopark bedellerini ödemeyenleri aleyhine icra takibi yapıldığında olumsuz olacağını düşündüğünden dolayı çok defa bu borçları tahsil yoluna gitmemiştir. Ancak müvekkil firma ise siyasi iradeye bağlı olmayarak Büyükşehir Belediyesi’nin otopark ihalesini kazanan bir firmadır.

Bu bağlamda müvekkilin geçmiş dönemde siyasi irade tarafından yapılan ve şuan müvekkilin tahsilat yapmasını neredeyse imkânsız hale getiren “bu nasıl olsa ödenmez, tahsil edilmez, nasıl olsa belediye affeder” mantığının halen devam ettiğini görmekteyiz. Bu bağlamda öncelikle birçok noktada bazı araçların aylarca hiç hareket etmeden park edildiği ve bu sebepten dolayı hem şehir içi trafiğin gereksiz olarak arttığını hem de bu araçlar yüzünden oluşan trafik yüzünden çevre kirliliğine neden olunduğu hepimizin malumdur. Vatandaşlarımızın tüm bu belirttiğimiz nedenlerden dolayı otopark bedellerini ödemesi halinde hem şehir içine giren araçların hızla şehir içinden akışı sağlanmış olacak hem de para ödemek istemeyen kişilerin şehir içerisine girişi önlenmiş olacağından dolayı şehrimiz hem daha az trafik ile mücadele etmiş hem de daha az hava kirliliği ile mücadele edeceği aşikardır.” 

Çelik: “Borçlu araçlar çekiciyle çekilecek” 
Sürücülerin otopark borçlarıyla ilgili zaman zaman bilgilendirildiklerini söyleyen Çelik, “Müvekkil yaklaşık bir yıl kadar önce ihaleyi almış olmasına rağmen iyi niyetli olarak vatandaşlara personelleri aracılığıyla bu borçların ödenmesi, aksi takdirde hukuki yollara başvurulacağı bilgisi verilmiş, ancak gene halkımız tarafından bu konunun çok önemsenmediği görülmüş ve ödeme yapan birçok kişinin de bunları görerek ödeme yapmaması nedeniyle çok ciddi maddi zarara uğradığını görmüştür. Tüm bu zaman yaşanılan olumsuz süreçlerden sonra müvekkil kanunlar ve yönetmelik ile kendisine verilen bu hakkın takibi ve otopark ücretlerinin tahsili için hukuki süreci başlatılmış olup, üzülerek belirtmemiz gerekmektedir ki bundan sonraki süreçte ödenmeyen bu borcun tahsili için icra takibi başlatılacağı ve hem de birçok aracın çekici vasıtasıyla yediemine bırakılacağı hususu tüm kamuoyuna duyurulur.” dedi. 

Toplam alacak 6 milyon TL 
Avukat Haşim Çelik’in verdiği bilgilere göre toplam 2 bin kişiye icra mektubu gönderilecek. Toplam alacağın 6 milyon TL olduğu belirtilirken, uzlaşma isteyen borçlulara borcun kapatılması konusunda kolaylık sağlanacağı belirtildi.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.