MASKİ 732 MİLYON 300 BİN TL DAHA YATIRIM YAPACAK

Vatandaşın içtiği ve kullandığı suyun, kanalizasyon ve alt yapı hizmetlerinin yöneticisi kurum MASKİ; kurulduğu günden bu yana 270 milyon 560 bin TL yatırım yaptı. 732 milyon 300 bin TL daha yatırım yapacak. Büyük paralar harcanıyor ancak, yatırımlar yerin üstüne değil, altına yapıldığından ne görülüyor, ne de biliniyor. Halka sağlıklı içme suyu ve güvenilir, sorunsuz altyapı sorumluluğunu üstlenen MASKİ; her türlü muhalefete kulaklarını tıkadı ve halkın, “iyi ki Manisa’da yaşıyorum” diyebileceği hizmetleri ulaştırmaya çalışıyor. MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun KAY-SÜ uygulamasının meclisten geçmesi halinde 2018 yılında, faturalara uygulanacağını duyurdu.

MASKİ  732 MİLYON 300 BİN TL  DAHA YATIRIM YAPACAK

banner46
HABER 
ÖZLEM UNCU


“BAŞKA BİR GELİR KAYNAĞIMIZ YOK”

“Tüketilen suyun karşılığında bir bedel doğacaktır” diyen Genel Müdürü Yaşar Coşkun, “Çünkü, Su Kanal İdaresi, verdiği hizmetlerden elde ettiği gelir ile vatandaşlara yeni hizmetler sunan, yeni yatırımlar gerçekleştiren ve projeler üreten bir kuruluştur. Devletin herhangi bir bedeli alın bunu da şurada bir yatırımda kullanın deme gibi bir imkan tanıması söz konusu değildir. Biz bu durumda ne yapmalıyız; size sunduğumuz su bedellerinden elde ettiğimiz gelirler ile, bu imkanlardan yararlanmayan insanlara da aynı fırsatları sunmak, onların da faydalanmalarını da sağlamaktır. Biz bu kaynakları kullanmalıyız çünkü başka bir gelir kaynağımız yok” ifadelerine yer verdi.

“KAYIP VE KAÇAĞI ÖNLEMEK İÇİN ELEKTRONİK SAYAÇ UYGULAMASINI BAŞLATTIK”
Denge Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Nurgül Yılmaz’ın, MASKİ olarak neden kartlı sayaç uygulamasını getirdiniz? Kartlı sayaçların ne gibi faydaları var? Sorusuna, MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun şu cevabı verdi. “ MASKİ olarak bizim öncelikli hedefimiz kayıp ve kaçaklar ile mücadele etmek. Bu sorun yalnızca Manisa’nın değil, Tüm ülkenin sorunu. Devleti yöneten idarecilerimiz; su kayıp ve kaçaklarının önemli oranda olduğunun farkına varmışlar ve her alanda olduğu gibi bu alanda da değişime gitmişler. Şöyle deniyor, bu zamana kadar su kayıp ve kaçaklarından dolayı elde ettiğimiz zararı geriye getirmemiz mümkün değil. Çünkü, Mekanik sayaç diye tabir ettiğimiz eski tip sayaçları kullanmaya devam edersek eğer; geçmiş dönemden tahsil edemediğimiz su bedelleri 37 milyon TL. Yani eski para ile 37 Trilyon. Manisa’daki bu tahsil edilemeyen para şuan kurumumuzda olsaydı;  kanalı olmayan, altyapısı olmayan beldelerimiz var bizim hala. Eski belediyelik yerlerimiz buraları aynı zamanda.Örnek vermek gerekirse, hemen yakınımızda Halitpaşa var. Yine, geçenlerde altyapı çalışmasını başlattığımız Selimşahlar beldemiz var. Buraları önceden belediye ile yönetiliyordu ve hala kanalizasyon şebekeleri yok düşünebiliyor musunuz? O günlerden bu yana hala fosseptik vidanjörleri ile idare ediyorlar. Şimdi altyapılarını biz yaptırıyoruz. , Bu kayıp ve kaçaklar olmasa idi;  İşte bunlar gibi altyapı eksikliği olan 10 beldemizin kanalizasyon şebekelerini bu paralar ile rahatça yaptırabilirdik. İşte bunlarla mücadelede akıllı sayaç, diğer adıyla kartlı sayaç; çok önemli bir işlevi yerine getiriyor. Bu kaçakların önlenmesinde en etken bir araçtır” bilgisini verdi.“MASKİ’DEN ÖNCE DE 18 BİN 700 AKILLI SAYAÇ ABONESİ VARDI”
Manisa’ da Akıllı Sayaç kullanımının halk arasında yeni yeni gündeme gelmesi ile ilgili MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, doğru bilinen yanlışlar konusuna da açıklık getirdi. Yaşar Coşkun, “ Akıllı Sayaçlar, Manisa’da yeni kullanılmaya başlanan bir uygulama değildir. Manisa Büyükşehir statüsüne geçmeden önce; yani bizden önce, Manisa’da tam 18 bin 700 akıllı sayaç abonesi vardı.Yoğunlukla Ahmetli ilçesi, Kırkağaç, Soma, Karaağaçlı.MASKİ kurulduğunda bu 18bin 700 kartlı sayaç abonesini devraldı eski belediyelerden. Demek ki, kartlı sayaç uygulaması MASKİ ile birlikte hayata geçirilen bir uygulama değil ve sadece Manisa’da da uygulanan bir sistem değil. Eskişehir ve Ankara’da da uzun zamandan bu yana oldukça yaygın bir şekilde kullanılıyor” diye konuştu.YAŞAR COŞKUN, SIKÇA SORULAN SORULARA DA CEVAP VERDİ
Manisa’da akıllı sayaç uygulaması ile birlikte vatandaşların sıkça dile getirdiği sorulara da MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun DENGE Gazetesi aracılığı ile cevap verdi.  Vatandaşların, ‘Mekanik sayaç kullanırken su faturamız bankalara verdiğimiz otomatik talimat ile rahatlıkla ödeniyordu. Otomatik talimat olmayınca hayli zorlanıyoruz’ görüşlerine şöyle yorum getirdi.  “Vatandaşların ifadelerine göre biz, Manisa’da eski sayaç sistemindeki  bankalara verilen otomatik ödeme talimatlarının genel anlamda araştırmasını yaptık. Elde ettiğimiz sonuç ise şu; Manisa genelinde otomatik ödeme talimatı ile su faturasını ödeyen abone sayısı, genel olarak faturasını vezneler aracılığı ile yatıran abone sayısına oranla yalnızca %8.Bankalara otomatik talimat vermeyen abone yüzdesi bu durumda %92. Bu konu haricinde vatandaşların akıllı sayaç ile ilgili sıkça belirttiği bir diğer görüş ise şu; ‘duşta iken su kesildiğinde ne olacak? Bu soruya da espri ile cevap verecek olursak; su sadece duştayken kesilmez ki, olası herhangi bir arıza da da su kesilebilir. Duş esnasında su bitti ise, siz yada ailenizden bir kişi aşağıya inip, akıllı sayaca kartı okutarak, yedek suyu kullanmanızı sağlayabilirsiniz. Bu konuda da vatandaşlarımız mağdur olmadan rahatlıkla suyunu kullanabilir. Eğer kartlı sayaçta arıza varsa ozaman su kullanamazsınız. Evinizde yedek su bulundurmanız gerekir” ifadelerine yer verdi.NEDEN AKILLI SAYAÇ KULLANMALIYIZ?
Akıllı sayacın ekonomik getirirlerinden ve nasıl tasarruf sağladığından bahseden Genel Müdür Yaşar Coşkun, vatandaşların neden akıllı sayacı tercih etmeleri gerektiğini anlattı. Yaşar Coşkun, “ Akıllı sayaç tercih etmek için birinci neden ; vatandaşlar, mekanik sayaca göre %10 daha ucuz tüketiyor suyu. Bu ne demektir; çok basit bir akıl yürütme yöntemi ile hesaplar isek  her 10 aylık su kullanımında, 1 aylık suyu bedava kullanıyoruz demektir. Bu da az bir miktar değildir su tüketiminde. B u da 204 bin akıllı sayaç ailemiz her 10 ayda 1 ay bedava su tüketiyor demektir. Akıllı sayaç tercihinde ikinci sebep ise; bizim akıllı sayaçlarımızın içinde filtre var. Şebekeler ile abonelere giden su, filtreden geçiyor. Zararlı maddelere karşı abonelerimizi koruyor. Evlerinde kullandığı beyaz eşyaları da bu vesileyle olası arızalara karşı koruyor.  Tercih sebebi olarak üçüncü bir neden ise; Vatandaşları ister istemez bilinçli tüketmeye sevk ediyor. Örneğin tıraş olurken vatandaşlar suyu açık bırakmıyor. Suyu ısıtmak için soğuk su önceleri boşa akarken; akıllı sayaç ile aileler akan soğuk suyu boşa gitmesin diye bir kova içinde biriktirip başka bir alan için kullanıyorlar. Akıllı sayaç sisteminde vatandaşlar kullanacakları suyun miktarını ve bedelini önceden ödedikleri için, böylece ortada ödenmesi gereken bir borç da birikmiyor” görüşlerine yer verdi.

“MASKİ’NİN 2018 YILI YATIRIM HEDEFİ 732 MİLYON!”
MASKİ’nin kuruluşundan bu yana toplam proje ve yatırım rakamlarını açıklayan Yaşar Coşkun; MASKİ’nin 2018 yılı için gerçekleştirecekleri proje ve rakamları da anlattı. Yaşar Coşkun, “ MASKİ olarak; kuruluşumuzdan bu yana Manisa için birçok proje üretip faaliyete geçirdik. Hedefimiz ve sloganımız şu; şehirde hangi hizmet var ise; en uzak köylerimize de aynı hizmeti götürmeyi hedefliyoruz. Altyapı, su depoları, su boruları vs. Bu projeler ile Manisa’ya tam 270 milyon 565 bin TL yatırım yaptık. 2018 yılı için de hayata geçireceğimiz birçok projemiz var. Bu projeler ile 2018 yılında Manisa’ya yapacağımız yatırım hedefimiz 732 Milyon TL. Eski para ile tam 732 Trilyon” şeklinde konuştu.

2018’DE 17 İLÇEDE ATIK SU TESİSLERİNİN HEPSİ FALİYETE GİRECEK”
Atık su tesislerinin çevre sağlığı ile ilgili etkilerine değinen MASKİ Müdürü Yaşar Coşkun, “Şu anda Manisa’da 13 ilçemizde faaliyet gösteren atık su tesislerimiz var. Allah nasip ederse, 2018 yılını ilk aylarında Manisamızın 17 ilçesinin tamamında tüm atık su arıtma tesislerimiz faaliyete geçecek. Bu da çevre koruma ve sağlığı açısından çok önemli bir faktör. Çevrede kullanılan atık suların arıtılarak faydalı şekilde kullanılması açısından da çok önemli bir gelişme. Diğer bir yönüyle, Gediz Nehri’nin temiz kalması için olağanüstü derecede faydalı bu tesisler.Bunlar küçük yatırımlar değil. Örnek verecek olursak;  Yakın zamanda Turgutlu ilçesinde açılışını yaptığımız atık su tesisinin maliyeti 48 milyon TL. 2018 yılı ilk aylarında Manisa Merkezde faaliyete geçecek atık su tesisimizin maliyeti ise, 60 bin TL. 2018 yılı Manisa Merkezde faaliyete girecek atık su tesisimiz, önümüzdeki ilk 20 yıl içerisinde Manisa Merkezdeki 450 bin nüfusumuza hitap edecek şekilde bir kapasiteye sahip. Bu da çok önemli bir tesisi olduğunu gösteriyor. Sonraki yıllarda da giderek kapasite artırım uygulaması yapılarak toplam kapasitesini 900 Bin’e çıkarılması planlanmaktadır.

MASKİ’NİN 47 BİN ABONEDEN 18 MİLYON LİRA ALACAĞI VAR
Kurulmadan önce su abonelerinden toplam 37 milyon lira alacağı  olan MASKİ, zaman içinde bu bedelin bir kısmını tahsil etmeyi başardı. MASKİ’nin bugün itibari ile 47 bin aboneden 18 milyon lira alacağı mevcut. Kurum, abonelerden bu alacağı tahsil edebilmek için çalışma yürütüyor.

MECLİSTEN GEÇERSE 2018’DE KAY-SÜ UYGULAMASI BAŞLAYACAK
MASKİ Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Manisa’da açılışı yapılan Uzunburun Katı Atık Bertaraf Tesisi’nin hizmete girmesi ile her türlü evsel atığın geri dönüştürülebileceğini hatırlatarak, KAY-SÜ (Katı Atık Yönetim Sistemi Ücreti) adında yeni bir uygulama başlatılacağını duyurdu. KAY-SÜ’nün nasıl uygulanacağını anlatan  Yaşar Coşkun,  “Belediyemizin tahsilat görevini bize bıraktığı bir KAY-SÜ denen bir uygulamadan söz etmek istiyorum. Evsel Katı Atıkların Bedeli bu uygulamanın içeriği.Kurulan katı atık ve su arıtma tesislerinin yatırım maliyetleri dışında bir de işletme maliyetleri var.Örneğin; Manisa’da atık su açısından 100 milyon TL’lik bir tesisi siz hizmete sokuyorsanız; doğal olarak bunun da bir hizmet bedeli olacaktır. Katı atıkların ve su arıtma tesislerinin hizmetleri de bir bedel mukabilinde olacaktır en tabi ki. Bu da nedir, bizim su bedeli olarak topladığımız bedel ile birlikte; atık su bedelinde ufak tefek artışların olması kaçınılmaz. Nedeni de, kurulan tesislerin işletme bedelleri olduğu için” şeklide konuştu.

“MASKİ SADECE KAY-SÜ’NUN TAHSİLATINI YAPACAK”
Vatandaşların kendi ürettikleri çöpün geri dönüşüm ile birlikte tekrar geri kazandırılmasına yönelik uygulama için Yaşar Coşkun detaylı bir açıklamada bulundu. Yaşar Coşkun, “ Evsel Katı Atıkların belli merkezlerde toplanarak ayrıştırılması ve yeniden toplum hayatına kazandırılması işlemi için geçen süreçte, sarf edilen bir maliyetin elbette bir tahsilatı olacaktır. Bunun için de KAY-SÜ bedelleri vardır. KAY-SÜ ile ilgili bir düzenleme önceden beri vardı. Fakat, hükümet tarafından öteleniyordu. Belki bu öteleme süreci  2018 yılını da kapsayacak ve 1 yıl daha ötelenecek. Bu sürecin kesinleşmiş bir tarihi yok. Belediyeler atık tesisler kurarak bu hizmeti sağlıyor ise, vatandaşlar da bu hizmetlerin bedelini belediyelere ödemesi lazım. MASKİ bünyesine kalacak bir bedel yok. Bu ödenen hizmet bedeli belediyelere gidiyor. MASKİ sadece bu hizmetin tahsilatını yapmakla görevli. Yani ilgili yönetmelikte, su bedelleri ile birlikte tahsil edilir dendiği için; KAY-SÜ’nün tahsilatını da Su ve Kanalizasyon İdarelerine bıraktılar. Yeni yılda bu bedelleri toplamak için ilçe belediyelerinden hangileri projelerinin işleyiş oluşum aşamasını tamamlamış ise; o belediyeler bu hizmeti vererek, karşılığında bu belediyeler bu bedeli almaya başlayacaklar. Manisa’nın 17 ilçesinde bu uygulama zamanla başlayacak. Henüz KAY- SÜ ile ilgili uygulama meclisten geçmediği için alınacak bedel de doğal olarak belli değil” görüşlerine yer verdi.

“KAY-SÜ, SU FATURALARI İLE BİRLİKTE TOPLANACAK”
KAY-SÜ’nün işleyiş biçiminden bahseden Yaşar Coşkun, “ KAY-SÜ bedeli, meclisten geçip uygulamaya konduğunda; su faturaları ile birlikte tahsil edilecek. Su faturasında yazacak ve vatandaşlar da oradan görebilecekzaten. Örneğin; İlçe belediyesinin payı, Büyükşehir Belediyesi’nin payı diye. MASKİ’nin bundan alacağı hiçbir pay olmayacak.Tekrar vurgulamak istiyorum. MASKİ KAY-SÜ Bedeli olarak kendine hiçbir pay almayacak. İl olarak örnek verecek olursak, KAY-SÜ  bedelleri Aydın, İzmir, Balıkesir’de toplanmaya başladı” dedi.

“KAY-SÜ BEDELİ İŞLETMEYE VE KONUTA  GÖRE DEĞİŞEBİLECEK”
KAY-SÜ Uygulamasından alınacak bedellerin işletme veya konuttan çıkan evsel atık kapasitesine göre değişiklik göstereceğine vurgu yapan Yaşar Coşkun,  “KAY-SÜ’den toplanacak bedeli herkesten standart olarak alınacak diye düşünmeyin. Örneğin, Ticarethane düşünün, ticarethanenin  işletme kapasitesine ve türüne göre ; berber ayrı öder.Lokanta, restaurant ve otel ayrı bedel öder.Yani işletmenin ne kadar evsel atık veya çöp  sarfiyatı varsa, ona uygun bir ödemesi olacak. Bunlar kalem kalem ücretlendirilmesi gerekiyor. Mesela çalıştırdığı kişi sayısına göre ayrı ödeyecek. Kısacası; konutlara ayrı, ticarethaneler ve resmi kurumlar da dahil olmak üzere; ayrı ödenek çıkacak. Yani bir konuttan alınan KAY-SÜ bedeli ile, işletmeden alınan bedel aynı olmayacak. Ayrıca, şehir merkezlerinde yaşayanlar ile daha kırsal alanlarda yaşayanlar daha farklı ücret ödeyecekler. Bu da Bağlı oldukları belediyelerin kuracakları ofislerdeki çalışmalarla belirlenecek kriterler. Özel ya da resmi kuruluşlardan ne kadar ücret alınacağı bizlere bildirilecek. Bu ölçümler yapıldıktan sonra biz de bunları faturalara yansıtıp, kişilerden tahsil edeceğiz. Tahsil edilen bu ücretleri de ilgili belediyelere aktaracağız” şeklinde konuştu.

586 BİN 168 ABONEYE KALİTELİ HİZMET
 MASKİ Genel Müdürlüğü’nün,586 Bin 168 aboneye sağlıklı içme suyu ve alt yapı hizmeti verdiğine dikkat çeken genel Yaşar Coşkun, Gediz ve Bakırçay’ıeski günlerine döndüreceklerini,  henüz yapılmamış veya yarım kalan atıksu arıtma tesislerini tamamlayacaklarını, 101 mahalle projesi ile henüz MASKİ’nin hizmetleri ile tanışmamış vatandaşlara konfor ve sağlıklı içme suyu ile buluşturacaklarını dile getirdi. Genel Müdür Coşkun Manisa’daki tüm içme suyu depolarının ve borularının yenilendiğini hatırlatarak;  dere ıslah, temizlik ve korkuluk çalışmalarının da devam ettiğine vurgu yaptı.
 
MASKİ BETON BORU VE KİLİT PARKE TAŞ FABRİKASI KURACAK
Yaşar Coşkun, “MASKİ Genel Müdürlüğü olarak, yapmış olduğumuz altyapı hizmetlerinde kullanılmak üzere 13 buçuk milyon TL yatırım ile beton boru ve kilit parke taş fabrikası kuruyoruz. Jet Grout imalatlarının devam ettiği yatırımımız sayesinde malzeme temininde sıkıntı yaşamayacağız” dedi.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.