banner65

“MAZİSİ TEMİZ BİR MÜDÜR ATAYACAĞIZ”

Ak Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili, TBMM Güvenlik ve İstihbarat ile Milli Savunma Komisyonu Üyesi Murat Baybatur Nurgül Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Mercek Altı Programına konuk oldu.Baybatur programda son bir haftadır Türkiye’nin gündemini oluşturan konulara cevap verdi. Program sırasında BaybaturMuradiye Spor Kompleksinin açılışından bu tarafa neden rantabl kullanılamadığını ve neden atıl bir yatırım olarak bekletildiği sorusuna da yanıt verdi.

“MAZİSİ TEMİZ BİR MÜDÜR ATAYACAĞIZ”

banner46
banner47
Ak Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili, TBMM Güvenlik ve İstihbarat ile Milli Savunma Komisyonu Üyesi Murat Baybatur Nurgül Yılmaz’ın hazırlayıp sunduğu Mercek altı Programına konuk oldu. Baybatur programda son bir haftadır Türkiye’nin  gündemini oluşturan cinsel istismar suçundamağdur ile failin evlenmesihalinde failin cezası ertelenebileceği konusu, Başkanlık sistemi ve Manisa’ya yapılacak yatırımlarla ilgili Nurgül Yılmaz’ın sorularını yanıtladı.AKLA ZİYAN BİR ÇARPITMA
Meclis Genel Kurulu'nda tartışmalara yol açan ‘Cebir ve tehdit olmadan işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi halinde failin cezası ertelenecek” düzenlemesi Mercek Altı Programında Nurgül Yılmaz’ın sorduğu  sorular arasındaydı. Düzenlemenin meclise getirilmesi ile ilgili yapılan eleştiriler karşısında dehşete düştüklerine vurgu yapan Ak Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Murat Baybatur,  “düzenleme ana muhalefet tarafından çok çarpıtıldı. Ben de bir babayım çocuklarım var, kız kardeşim var.  Bu çarpıtılmış haberleri izlesek hepimiz dehşete düşeriz.Vatandaşlarımızın haklı haksız tepkileri var. Bu olayın bu kadar çarpıtılması ile ilgili kasıt olduğu kanaatindeyim. Biz TBMM’de görüştüğümüz yasanın bununla bir alakası yok. Bazı basın örgütlerinin çarpıttığı gibi ‘tecavüzcüsü ile evlenecek’ diye akla ziyan bir çarpıtma bu. Bizim örf ve adetlerimizi aşan bir olayı kabul etmemiz mümkün değildir.Çıkarılmak istenen yasa ifade edildiği gibi değildir, bunu çok açıkça söylemem gerekir. ‘Tecavüzcü ile evlendirilerek cezadan kurtarma imkanı’ deniliyor ya kesinlikle böyle bir şey yok.  Bunun aksini iddia edenler ya konuyu bilmiyor, ya da konuyu çarpıtıyorlar “dedi.

“TECAVÜZCÜLER BU DÜZENLEMEDEN ASLA YARARLANAMAYACAK”
Tecavüzcülerin bu düzenlemeden asla yararlanamayacağını ifade eden Murat Baybatur, “Cebir, tehdit, hile ve iradeyi sakatlayan yani zorla alıkoyarak cinsel istismar yapılarak, darp edilerek dövülerek zarar verilerek, sakatlayan, başka bir nedenle cinsel istismar suçunu işleyenler, yani tecavüzcüler, bu düzenlemeden yararlanamazlar. Bu ifade edildiği gibi bir durum değildir. Böyle aşağılıkça bir harekete yeltenenler, bir kere bu düzenlemeden yararlanamaz. Düzenleme sadece evlenmiş, ama yaş şartı nedeniyle nikah yapamamış olanları, yani 18’den küçük şahısları kapsıyor.Bunlar ülkemizin gerçekleri, düzenleme sadece evlenmiş ama yaş şartı ile nikah yapamamış olanların resmi nikah yapmaları halinde uygulanacaktır. Düzenleme gereği  dışarıdaki kadının, içeri de ki kocanın yaşının tutmadığındakamu davası açılıyor. Bu evlilikten doğan çocukların, ailelerin mağduriyetini amaçlıyor. Vatandaş emniyete veya Adalet Bakanlığı’na; ‘ben zorla alıkonuldum, şiddet gördüm’ dediği an bunun kurtuluşu yok. Tecavüz ederek şahsı alıkoyan kişinin cezadan kurtulma şansı yok. Bu konular Türkiye’nin hassas sinir uçları. Belki açıklamalar sırasında partimizin eksiklikleri veya yanlış anlamalara sebebiyet verecek açıklamaları olabilir.  Ancak muhalefet partilerimiz işleri çarpıtmak konusunda oldukça mahir hareket ediyorlar” görüşlerine yer verdi.


“ÜMİT ATMAN’IN GÖREVE GETİRİLMESİ VE ALINMASI HAKKINDA HİÇ BİLGİM OLMADI”
Geçtiğimiz haftalarda İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne atanan ve sadece 5 günlük görev süresinden sonra görevde alınan Ümit Atman’ın yaşadığı sancılı süreç hakkında da Nurgül Yılmaz’ın sorularını yanıtlayan Murat Baybatur, “Dr. Ümit Hanım’ı uzun yıllardır tanırım.  Gayretli, çalışkan, cefakar bir hanımefendidir. Bu durum idari bir meseledir. Ümit Hanım’ın göreve getirildiğinden de, görevden alındığından da haberimiz yok. Ümit Hanım bu konu ile ilgili 3-4 ay önce Sağlık Bakanlığı’narefere edilmiş. Bize bu konu ile ilgili olumlu ya da olumsuz hiçbir şey sorulmadı. Bize söylenen Ümit Hanım’ın göreve başlayacak olmasıydı.Bakanlığın kararı ile, nedenini hiç sormadığım bir işlem daha yapıldı. Zaten atamaya hatalı başlanmıştı. Ümit Hanım’a yapılan şık olmamıştır, onu açıkça beyan etmek istiyorum. Ya Ümit Hanım’ı baştan atamayacaksın, ya da devam edecekti vazifesine. Bu Sağlık Bakanlığın bir tasarrufudur. Benimle ilgisi yoktur.  Ben yasama organı mensubuyum. Yürütme Kurulu üyesi değilim. Bu konu ile ilgili sıkıntısı olanlar Sağlık Bakanlığı’na iletebilirler.Bu işler de en baştan bizim haberimiz olsaydı, organize olunsaydı belki bu tür sonuçlar çıkmazdı. Organize edilmeden bazı hareketler yapıldığı zaman bizde kontrol edemiyoruz. Ümit Hanım’ı tüm Manisa biliyor ve tanıyor.Bizler de kendisini severiz, sayarız. Hiç moralini bozmasın, vazifesine devam etsin.Bugün bu görev olmaz, yarın belki başka bir vazife verilir kendisine. Devlete ve hizmete küsmek olmaz” dedi.

TÜRK TİPİ BAŞKANLIK
Başkanlık sisteminin Türkiye’ye nasıl uyarlanacağı ile ilgili soruya ise Murat Baybatur, “Başkanlık sisteminde olduğu gibi eyaletler olacak, Türkiye bölünecek gibi açıklamalar tamamen yanlış. Muhalefet üzüm yemek derdin de değil.  Muhalefet iktidar ne yaparsa, hemen tersi olsun istiyor.1982 Anayasası  ile beraber cumhurbaşkanının yetkileri çok geniştir ve hesap vermez. Sadece hesabı vatana ihanetten yargılanabilir.330 kişinin onayı ile halka cumhurbaşkanını seçtirme kararı çıktı mı meclisten, çıktı. O gün bu işe karşı çıkan CHP’ydi. O gün sen meclise seçtirseydin cumhurbaşkanını bugün bu tür sorunlar çıkmayacaktı.  Cumhurbaşkanını halk seçiyor. Recep Tayyip Erdoğan halk tarafından seçilen ilk Cumhurbaşkanı. Diyorlar ya ‘Recep Tayyip Erdoğan anayasal sınırlar içine gir.’ Zaten Erdoğan anayasal sınırlar içerisinde. Anayasanın kendisine verdiği yetkileri kullanıyor. Cumhurbaşkanı kendisine verilen yetkiyi kullanıyor. 5 yıl sonra seçim var.5 yıl sonra yine seçime girecek olan bir insana, ‘siz anayasal sınırlardan çıkmayın’ demek kadar abest bir durum yok. Siz o gün mecliste cumhurbaşkanını seçtirseydiniz, bugün bu meseleler konuşulmazdı. Bu CHP’nin yaptığı yine;‘AK Parti’nin dediğine karşı çıkalım da’, başını sonunu düşünmeden, bugün böyle bir zaruret çıkıyorsa… Biz bugün bu çift başlılığı ortadan kaldırmak  zorundayız.  Devlet yönetimi iki başlılığı kabul etmez. Bugün bakmayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız uyumlu olduğu için sıkıntılar çıkmıyor. Yarın bir gün bu iki makamdan biri farklı görüşte olursa o zaman ne olacak? Bu devleti seçilmiş bir kişinin yönetmesi  gerekir” ifadelerine yer verdi.

“REJİM İLE KİMSENİN PROBLEMİ YOK”
Murat Baybatur Başkanlık sisteminde Anayasanın 4 maddesine dokunulmayacağına vurgu yaparak, “Başkanlık sisteminde alınacak tüm kararlar meclisin onayı ile olacak uygulamaya koyulacak. ‘Başkanlık sistemi olursa eyalet sistemi gelecek’ deniliyor. Yok böyle bir şey. Türkiye’nin laik, sosyal devlet olduğu vurgusu değişmeyecek.  Anayasanın ilk 4 maddesinin bir noktasına dokunulmayacak. Kılıçdaroğlu ne diyor ‘rejim değişecek.’ Hayır efendim, başkanlık sistemi yönetim sistemidir. Biz yönetim sisteminde Cumhuriyeti, demokrasiyi, hukukun üstünlüğünü değiştirmiyoruz. Cumhurbaşkanımız söyledi zaten rejim 1923’de ilan edildi. Rejim ile kimsenin problemi yok.

“BU BİR SALTANAT MESELESİ DEĞİL”
Murat Baybatur, “Rahmetli Özal ve Menderes’in üzerine yapılan psikolojik, sosyal ve medya açısından yapılan tüm saldırıların aynısı şuan AK Parti’ye karşı uygulanıyor. Recep Tayyip Erdoğan diktatörlüğü oynamıyor. 2002 yılından beri %52 oy alan ve her dönemde oy potansiyelini arttıran siyasi bir hareketin lideri. Bize diktatör diyenlerin, özellikle CHP’nin kendi mazisine bakması lazım. Biz sandıkla geliyoruz, sarı kart gösterir 7 Haziran’da ki gibi.  Bir sonraki Cumhurbaşkanlığı seçiminden Recep Tayyip Erdoğan çıkmazsa ne yapacak? Bu iş biter. Biz sandıkla geliyoruz, bu bir saltanat meselesi değil.Milletin iradesi, bu millet %52 ile seçti.Yarın bir gün Cumhurbaşkanlık makamına yeni biri geldiğinde dengelerin iyi kurulması lazım. Check&balance sistemi getireceğiz. Meclisin ve başkanın yetkilerinin iyi oluşturulması gerekiyor. Cumhurbaşkanımız bu süreçte parlamentoyu güçlendirerek, check&balance sistemi kurularak kontrolü sağlanacak. Bir tarafa fazla yetki verirseniz bu işin dengesi kaçar. Birbirini bütünleyen bir yapı oluşturursanız hiçbir sorun çıkmaz. Türkiye’de diktatörlük hayali olan kim varsa 15 Temmuz’da diktatör olmak isteyenler dersini aldılar.5 Aralık’ta devletin bütçesi geliyor bize, bundan dolayı bu konu Ocak sonu gibi meclise gelebilir. Orada bu tartışılıp referandum çıkarsa, muhtemelen nisan veya mayıs ayı gibi  genel ifadelerle söylüyorum; ilkbahar da başkanlık sistemi referandum ile milletin önüne gelecek” dedi.

YENİ  SPOR MÜDÜRÜNÜN İLK İŞİ MURADİYE SPOR KOMPLEKSİ
Nurgül Yılmaz’ın Muradiye Spor Kompleksinin açılışından bu tarafa neden rantabl kullanılamadığını ve neden atıl bir yatırım olarak bekletildiği sorusuna ise Murat Baybatur, “eksiklerin tamamlanması ve faaliyete geçmesi noktasında şahsımın ve diğer milletvekillerimizin gayreti olduğunu söyleyeyim. Manisa içerisinde prestij bir projedir. Tesisin yan yolları daha tamamlanmamış. İşin hakkını vermek gerekirse Muradiye Eski Belediye Başkanı Erdinç Yavaşlı’ya teşekkür etmek lazım.  Tesisin yapılmasına çok emeği geçti. Arsa tahsisi konusunda, dönemin milletvekili Hüseyin Tanrıverdi’ye de teşekkür etmek istiyorum. Ancak bu salon ile ilgili genel perspektifine uygun duruma getirilemedi. Tesisin sahibi sahibi Gençlik Spor İl Müdürlüğüdür. Bu hususta kendi üzerine düşen vazifeyi yapması lazım. Ama ne yazık ki yapılmadı. Bu konu ile ilgili; eksiklikler, aksayan yönler, tıkanan noktalar ile ilgili  Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nden bize bir rapor gelmiyor ne yazık ki. Bunun nedeni de Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne henüz bir müdürün atamasının yapılmaması. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kendi içerisinde düzene girdiğinde, müdürü atandığında  bu önemli yatırımımız da aktif hale gelecek. Rantabl kullanılabilecek. Hemşerilerimiz biraz daha sabırlı olsunlar. 15-20 gün içerisinde yeni müdürümüzün atamasını yapacağız. Yeni Müdürümüzün atmasını yapmakta gecikmemizin sebebi ise atanacak kişi ile ilgili ince eleyip sık dokumamız. Böyle önemli bir kuruma atayacağımız müdür hem başarılı olacak. Hem işi bilecek. Hem de mazisi temiz olacak. Manisa Gençlik hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’ne atayacağımız kişi, işinin hakkını verebilecek bir isim olacak. Yeni müdürümüz koltuğuna oturur oturmaz, kendisinden isteyeceğimiz ilk iş, Muradiye Spor kompleksinde tıkanan noktaların neler olduğunun tespit edilmesi, neden kullanılmadığının ortaya çıkartılması ve tesisin verimli kullanılması için girişimleri bir an önce yapması olacak” bilgisini verdi. 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.