Muhtar dedektif gibi çalıştı mahallesini HASTALIKTAN kurtardı

MUHTAR MAHALLESİNİ HASTALIKTAN KURTARDI

Muhtar dedektif gibi çalıştı mahallesini HASTALIKTAN kurtardı
banner46

MANİSA’DA DEDEKTİF MUHTAR MAHALLESİNİHASTALIKTAN KURTARDI

Köy arazisine atılan kurban atıklarını kurbanlıkların kulaklarındaki numaralardan iz sürdü, failleri buldu. Tarım ve Orman Bakanlığı ekiplerini harekete geçirdi kurban atıklarını mahalle arazilerine atanlara ceza yazdırdı.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en büyük ve modern Geri Dönüşüm Katı Atık Bertaraf Tesisinin kurulduğu Manisa’nın Uzunburun mahallesi halkı büyük bir sağlık tehlikesinin pençesinden mahallenin dedektif muhtarı kurtardı. Muhtar İbrahim Çakır, birileri tarafından mahalle sınırlarına atılan onlarca kurbanlık hayvan atıkları üzerine adeta bir dedektif gibi iz sürdü. Hayvanların kulaklarındaki küpelerden yola çıkan Muhtar Çakır, kısa sürede hayvan atıkların kimler tarafından atıldığı isimlere ulaştı. Muhtar Çakır, bu isimleri tespit ettikten sonra da İzmir-Menemen Tarım ve Orman Bakanlığı İlçe birimlerini harekete geçirerek kişiye yönelik cezai işlemler uygulattı.
Atıkların mahalleden alınması için bu kez de ikinci operasyonun düğmesine bastı. Yunusemre Belediyesi Temizlik İşleri Müdürünü bizzat cep telefonundan arayarak kurbanlık hayvan atıklarının alınmasını rica etti. Telefonun üzerinden 24saat geçmesine karşın bir hareket göremeyen muhtar hastalıklar konusunda tüm mahalle sakinlerinin kapılarını çalarak sözlü olarak bilgilendirip hayvan atıkların bulunduğu bölgeye gitmemelerini uyardı. Uzunburun mahalle Muhtarı İbrahim Çakır, Temizlik işleri birimlerini yeniden taciz ederek ekiplerini bölgeye göndermeleri yönünde baskı kurmaya devam etti. Muhtarın bu çabası 48 saat sonra sonuç verdi.
Uzunburun mahalle sakinleri ise kendilerini hayvan atıkları konusunda uyaran muhtarlarına teşekkür ederken belediye temizlik işleri ekiplerinin neden bunu savsakladıklarına bir anlam yükleyemediklerini belirttiler.  
“MAHALLE HALKIMIN SAĞLIĞINI TEHLİKEYE ATAMAZDIM” 
Mahalle ile Menemen yönündeki sınıra atılan hayvan atıklarıyla ilgili olarak konuşan Uzunburun Mahalle Muhtarı İbrahim Çakır da; “Türkiye’nin en modern Katı Atık bertaraf tesislerin inşa edildiği bu bölgeye hayvan atıklarını atan kişiler mutlak düşüncesiz kişiler olmalı. Mahalleye kadar gelen kokuların akıbetini takip ettiğimde çirken insanlık dışı bu manzara ile karşı karşıya kaldım. Öncelikle Yunusemre Temizlik İşleri yetkilerine ulaşıp atıkların kaldırılmasını istedim. Sonra da mahallemize bu atıkları reva görenlerin peşine düştüm. Hayvanların kulaklarındaki küpelerden yola çıkarak hayvanların Menemen’in bir köyündeki vatandaşlarca satın alındığını belirledim. Bu kez de durumu Menemen’deki Tarım ve Orman Bakanlığı ilçe birimlerine bildirdim onlarda gereken cezai işlemi yaptılar. Mahalle halkımın sağlığını tehlikeye atamazdım. Manisa’daki belediye yetkililerinden yanıt gelmeyince yeniden tacize başladım. Halkımı da o bölgeye gitmemesi için uyardım. Belediye yetkilileri 48 saat sonra nihayet gelip hayvan atıklarına müdahale ettiler. Hayvan atıkları bu sıcakta yoğun bakteri üretebileceği gibi çevresine her türlü hastalığı kısa sürede yayılması imkanını yaratabilirdi” diye konuştu.            TURAN IŞIK
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER