OBASYA’YA “BiR BAŞARI HiKÂYESi” öDüLü

Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi tarafından TKDK’dan alınan hibe desteği ile yapılan Obasya Kırsal Konakla Tesisi, “Bir Başarı Hikayesi” adı altında değerlendirilerek, Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlığı, AB Komisyonu, İPARD ve TKDK tarafından ödüllendirildi. Mustafa Pala “Her ödüllendirilen başarı hikayesi, yeni bir başarıyı tetikler. Bize verilen ödülden ve gösterilen ilgiden destek alarak, yeni projelerin hazırlıklarına başladık. Obasya’da atçılık çalışmalarını başlatmak için, At Oteli ve At Binicilik Kulüpleri kuracağız.” dedi.

OBASYA’YA “BiR BAŞARI HiKÂYESi” öDüLü
banner87
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunun (TKDK) AB Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPARD) programının birincisinin kapanışı, IPARD II programının da tanıtımı için düzenlenen törende, Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifine, Yunt Dağında gerçekleştirdiği Obasya Kırsal Konaklama Tesisi nedeniyle başarı ödülü verildi. Törende, “Bir başarı hikayesi” olarak Obasya Kırsal Konaklama tesisini tanıtan film gösterildi.  Filmin gösteriminden sonra bir konuşma yapan Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Pala “Her başarı hikayesi bir başka başarıyı tetikler. Bu plaketi, kooperatif ortaklarımız ve tüm Manisalılar adına alıyorum.  Obasya Turizm Geliştirme Kooperatif olarak, yeni projeler gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.  Başarılar, tebeşirle yazılmıyor. Başarılar, emekle bilgiyle gerçekleştiriliyor.  Türkiye’de uygulanan kırsal turizm projeleri arasında Obasya Kooperatifimize ödül verenlere teşekkür ediyorum.” dedi. Mustafa Pala’ya plaketini Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Uluslararası İkili İlişkiler Direktörü John Clarke verdi.

11 BİN YATIRIMCI PROJE SAHİBİ İLE SÖZLEŞME İMZALANDI
600’den fazla kişin katıldığı törende konuşan  Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, "Önümüzdeki dönemde 801 milyon avrosu Avrupa Birliği (AB) katkısı olmak üzere, ulusal bütçeden yapacağımız katkıyla yaklaşık 1 milyar avroluk kaynağı vatandaşımızın, yatırımcılarımızın kullanımına sunacağız. Türkiye'de gerçek bir başarı hikâyesine dönüşen IPARD deneyiminin tarım ve kırsal kalkınma alanında yeni bir sayfa açtı.” dedi. Mehmet Daniş, 2011 yılından bu yana IPARD-I kapsamında 15 ayrı çağrı ilanına çıkıldığını belirterek, bu süreçte yaklaşık 11 bin yatırımcı proje sahibi ile sözleşme imzalandığını bildirdi. Bu projeler için sağlanan toplam hibe tutarının yaklaşık 3,4 milyar lira olduğuna dikkati çeken Daniş, ayrıca faydalanıcılara IPARD yatırımlarının bazı vergilerden muaf tutulması sebebiyle 1 milyar 181 milyon liralık dolaylı bir katkının daha sağlandığını vurguladı.

TARIM VE GIDA GÜVENLİĞİNE BÜYÜK KATKI
Avrupa Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınma Genel Müdürlüğü Uluslararası İkili İlişkiler Direktörü John Clarke da Türkiye'de TKDK'nın ve IPARD programının, sürdürülebilir tarım ve gıda güvenliğine büyük katkısı olduğunu ifade ederek, "IPARD, Türkiye'nin AB'ye katılım sürecine önemli katkılarda bulunacak. Bizce IPARD, finansal iş birliği konusundaki başarı hikâyesinin önemli bir örneği." diye konuştu. Türkiye'nin AB'nin kilit bir ortağı olduğunu dile getiren Clarke, şöyle devam etti: "Dış politika, enerji, mülteci krizi, terörle mücadele gibi bütün konularda iş birliğini devam ettirmek bizim için çok önemli. AB, yakın zamanda gerçekleştirilen darbe girişimini net bir şekilde kınıyor. Türkiye'nin demokratik kurumlarını destekliyoruz ve bu terörist faaliyeti kınıyoruz. Türkiye'nin karşılaştığı güçlükleri yenmesini umuyoruz. AB ülkeleri AB'ye katılım konusunda Türkiye'yi desteklemeye devam edecek. Yaklaşık yılda 600 milyon avro harcanarak bu desteği sunuyorlar. Bunun yanı sıra demokrasi, yönetişim, temel haklar ve hukukun üstünlüğü konularında yaklaşık 1,5 milyar avro da Türkiye'ye ayrıldı. 2014-2020 dönemi içinde bu başlıklar altında bu finansman kullanılacak."

"IPARD II'NİN İLK ÇAĞRISINA 9 BİN BAŞVURU ALINDI"
TKDK Başkanı Ahmet Antalyalı : “Geçen dönemde program kapsamında yapılan yatırımların yanı sıra 350 bin tarımsal alet, ekipman ve 5 bin 354 traktör alımı gerçekleştiğine dikkati çekerek, genç girişimciler ve kadın yatırımcılara pozitif ayrımcılık yaptıklarını, binin üzerinde kendi işinin sahibi olan kadın yatırımcı tarafından kurulan işletmenin ülke ekonomisine kazandırıldığını vurguladı. Antalyalı, 2017'de yaklaşık 110 milyon avroluk proje için sözleşme imzalanacağını bildirdi.”
SON AYLARA DİKKAT ÇEKTİ
Ankara’da düzenlenen törende ödül alarak Manisa’ya dönen Mustafa Pala “ Son aylarda gülen kentimiz Manisa’nın adının çocuk tacizi, gebe kadına atılan tekme, hayvanlara eziyet gibi haberlerle anılıyor olması hepimizi üzerken, kentimizin adını Obasya Turizm Geliştirme Kooperatifi olarak “bir başarı hikayesi” ile duyurmuş olmaktan mutluluk duydum. Kentimizin adının olumlu biçimde duyurulması için, bunu başarıyla yapan kuruluşlar ödüllendirilmelidir. Ankara’da bize verilen ödülün benzerini kentimizin yerel yöneticilerinden, ilgili kurum, kuruluş ve kişilerinden de almak bizi sevindireceği gibi, kentimiz ve ülkemiz için çalışma yapanları da motive edecek ve yeni başarıların yolunu açacaktır.” dedi.
 
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER