banner83

Pazarcı da vatandaş da dertli!

Bir yandan yağ, süt, süt ürünleri ve bakliyat gibi ürünlerin market fiyatları, deyim yerindeyse aldı başını gitti. Diğer taraftan pazaryerlerinde de manzaranın değişmediği görüldü. Vatandaşlar fiyatlardan ve alım gücünden şikayetçiyken, pazarcı esnafı ise hem fiyatlardan hem de müşterisizlikten dert yandı.

Pazarcı da vatandaş da dertli!
banner87

Çarşı pazarda sebze ve meyve fiyatları cep yakarken, alım gücü düşen vatandaş da adeta pazara çıkamaz oldu. Vatandaşlar yüksek fiyatlardan şikâyetçi olurken, pazarcı esnafı ise insanların artık kilo ile değil, tane tane veya yarım kilo şeklinde almaya başladığını ifade etti. Vatandaşlar normal bir pazar arabasını orta kaliteli ürünlerle en az 200 TL’ye ancak doldurabildiklerini belirtirken; pazarcı esnafı da vatandaşlara destek çıktı ve hem ürün fiyatlarının hem de kendilerine maliyetin yüksek olduğunu kaydetti.

İşte pazarcı esnafının ETV mikrofonlarına yaptığı açıklamalar;

"ZOR BİR DÖNEM DE GEÇİRİYORUZ"

"Fiyatlar çok yüksek. Mal mı yok veya başka bir şey mi sebebi, bilmiyorum. Aracılardan kaynaklı diyorlar ama aracı olmazsa, mal da olmaz. Aracı pek kazanmıyordur. Bence fiyatların düşmesi için ürünün dışarıya, ihracata gitmemesi gerekiyor. Çünkü ürün az."

"Biz balık satıyoruz. Şuan balık fiyatlarında çok büyük bir artış yok. Ama eski sezonlara göre çok fazla müşteri kaybımız var. Özellikle bu korona sürecinde çoğu eski müşterimizi artık göremiyoruz. Balık satışında çok düşüş var. Patronlarımız eleman çalıştırmakta zorlanıyor. İnşallah önümüzdeki süreçte düzelir diye ümit ediyoruz."

Pazarcı Esnafı: "Şuanda et olarak yenilebilecek en ucuz şey balıktır. Aynı zamanda balık sağlıktır. Ama herkesin yaşadığı sorunları biz de yaşıyoruz. Örneğin balık denizden yakalandığı gibi bize gelse, daha ucuza satabiliriz. Ama balık tezgahımıza gelene kadar 2, 3 kez el değiştiriyor. Bu nedenle fiyatlarda biraz oynama olabiliyor. Malum zor bir dönem de geçiriyoruz. İşsizlik de var, ekonomik sıkıntılar var. Vatandaş çok da memnun değil."

"BUNU DİLE GETİRİN, MAHVOLDUK"

Pazarcı Esnafı: "Pazarcının hali berbat durumda. Bu hastalık, bu yasaklar bizi mahvetti. Pazar günlerini değiştirdiler, pazarlara insanlar gelmiyor. Aracı üreticiden alıyor, halciye veriyor, halci pazarcıya veriyor, pazarcı vatandaşa satıyor. Bu durum illaki fiyat konusunda etkili oluyor."

Pazarcı Esnafı; "Mazot kaç para, siz bunu biliyor musunuz? Masrafların fiyatını biliyor musunuz? En ölü üründe 1 TL sadece masraf var. Bunu hiç soruyorlar mı? Ürünlerdeki fiyat yükselmesi bizim elimizde değil ki. Pazaryerlerini artık düzeltsinler. Şuan sigortasını ödeyemeyen, eleman parasını ödeyemeyenler var. 7-8 aydır sigortamızı bile ödeyemiyoruz. Aracılardan bahsediyorlar ama fiyatların yükselmesiyle hiç alakası yok. Adamlar gidip malları etraftan toparlayıp bize getiriyorlar. Aracı olmazsa, ben kendim bile gidip ürünleri toplayıp getirsem, yakıttır, masraftır derken yine aynı olacak. Değişen hiçbir şey olmaz. Bunu dile getirin, mahvolduk."

ALLAH MİLLETTE SABIR VERSİN, NE DİYELİM

Pazarcı Esnafı; "Söylenecek söz yok. İnsanlar bitik. Onlar bitik olunca biz daha da bitik oluyoruz. Yılbaşından beri sadece kendi cebimizden 25-30 bin lira para gitti. Ne Bağ-Kur, ne sigorta ne de başka bir şey ödenemiyor. Çalışanların yevmiyeleri dahi çıkmıyor. Pazarcıya desten adına hiçbir şey yok. Kilosu 5 liraya mantar satıyoruz ama insanlar halen düşünüyor, alalım mı almayalım mı diye. Onlarda olmayınca bizde de olmuyor."

Pazarcı Esnafı; "Şuanda millet tezgahlara yanaşamıyor. Çünkü bütçeleri yok. Korona sürecinde de çalışamayan çok fazla insan var. Maddi durumları olmadığı için tezgahlara yanaşmaya çekiniyorlar. Fiyatlar da zaten yüksek. Allah millette sabır versin, ne diyelim. Fiyat etiketleri bile artık yarım kilo şeklinde yazılıyor. Milletin alım gücü anca yarım kilolara yetebiliyor."

"Ortalıkta fahiş var. Mesela şuan portakalın 5 TL olması çok kötü bir durum. Millet yiyemiyor artık. Bu pahalılık bizden kaynaklanan bir şey değil. Aracı da olmazsa bu defa çiftçi fiyatları arttıracak. İnşallah fiyatlar düşer de insanlar da faydalanır."

"ÜRÜN FİYATLARININ YANI SIRA BU SENE ÜRÜNÜN MALİYETİ DE ÇOK YÜKSEK"

"Durumlar çok kritik. Bir şey alınmıyor, bir şey satılmıyor. Millette para yok. Millette para olmadığı için fiyatlar yüksek geliyor. Ürün fiyatlarının yanı sıra bu sene ürünün maliyeti de çok yüksek. Bu da fiyatlara etki ediyor. Ürünlerin kenarlarına kullanılan lastik 7.5 TL’ydi, şimdi ise 35 lira. Ürün etrafına konulan kağıtlar 15 liraydı, şimdi 60 lira. Bir işçi için 80 lira ödeniyordu, bu yıl 120 lira. Mazot kaç liraydı, şimdi kaç lira? Siz hesaplayın. Ürün maliyeti ne kadar yükseltilirse, o kadar da tezgahlarda yüksek satılıyor."

 

"Durumlar pek iyi değil. Mal satılmıyor, işler olmuyor. Alırken pahalı, satarken pahalı. Nasıl olacak bilmiyoruz artık. Maliyetler arttı. Fakat Manisa’da ürünler diğer illere göre daha ucuz. Buna rağmen satılmıyor. Bir iki lira pek bir şey değil ama vatandaş bunu bile almıyor, alamıyor. Çiftçi de kazanmadığını söylüyor, esnaf da. Bence bütün problem marketlerde. Bir lahana markette 8-10 lira ama pazarda 3-4 lira. Halkın pazarı tercih etmesi gerekiyor."

"HERKES SUÇU BİRBİRİNE ATIYOR, HEPSİ BAHANE"

"Kuru simit yiyoruz. Mesela mandalinayı 5 liraya alıp, 6 liraya satıyoruz. Elmanın kilosunu 3 liraya alıyoruz ama 3 kilosunu 10 liraya satıyoruz. Portakalı 4 liraya alıp, 5 liraya satıyoruz. Bizim elimizde olan bir şey değil. Baştakilerin buna el atması lazım. Baştakiler ve aracılarla alakalıdır bu durum."

"Orta kalite mallar alarak bir Pazar arabasını doldurmak için en az 200 lira gereklidir. Bu da bir hafta anca yeter. Çok kaliteli mallar da pahalı. Genel olarak fiyatlar yüksek. 10 liraya muz mu olur? Anamur’da yetişiyor bu muz, yani Türkiye’de. Yüksek olmasının sebebi aracılardır demeyeceğim. Aracılar diyorlar ama bunlar hep bahane. İnanın halcilerle de ilgisi yok. Mesela muzu Anamur’da, yerinden 8-5 lira. Adam buraya getiriyor, 9 liraya maloluyor. Pazara gelene kadar 10 liraya kadar maloluyor. Mal yerinde pahalı. Herkes suçu birbirine atıyor. Bahane yani hepsi. Ürünün kasası var, poşeti var, kağıdı var, bunların da maliyetleri arttı. Vatandaş bizi tercih ediyor ama buna fırsat vermiyorlar. Yasaklar var, Pazar günlerini değiştirdiler. Mallar market manavlara kayıyor, onlar da istedikleri gibi fiyatlarla oynuyorlar. Parası olanlar, pahalı da olsa marketlerden alıyor. Bu yasaklar kalksa, pazarlar normal günlerine dönse belki bir şeyler biraz düzelir. Pazar günleri çok olsun, insanlar daha çok yayılır, hem pazarlar da daha az kalabalık olur."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94