banner83

Şezadeler'in çevreci projeleri Etv'de konuşuldu

Etv ekranlarında, Meteoroloji Mühendisleri Odası Manisa İl Temsilcisi Lütfi Vural’ın sunduğu Manisa’da Hava ve Değişen İklim programının bu haftaki konuğu Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik oldu. Yeşil alanların artırılması yönünde, bu zamana kadar ilçede yapılan yatırımları anlatan Başkan Çelik, Şehzadeler’e maddi ve ekolojik anlamda büyük artı sağlayacağını belirttiği çok önemli projelerin hayata geçmesi için bakanlıktan gelecek olumlu yanıtı beklediklerini kaydetti.

Şezadeler'in çevreci projeleri Etv'de konuşuldu
banner87

Her hafta Çarşamba günü Etv ekranlarında yayınlanan Manisa’da Hava ve Değişen İklim programı, birbirinden değerli konukları ağırlamaya devam ediyor. Manisa’nın iklim ve hava durumunun farklı açılardan ele alındığı programın bu haftaki konuğu, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik oldu. İlçede yeşil alanların artırılması, çevre bilincinin oluşturulması ve doğa ile çevrenin korunması için bu zamana kadar yaptıkları önemli çalışmaları anlatan Başkan Çelik, kente yeni vizyon kazandıracak projeler için hazırlık içerisinde olduklarını kaydetti. Şehzadeler’e güneş enerji santrali kurmak istedikleri ve bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile sürecin başlatılması yönünde görüşmelerde bulunduklarını belirten Başkan Çelik, “Bu projeyle hem güneş enerjisinden elektrik üreteceğiz hem de yıllık 1.400.000 TL’lik kazanç sağlayacağız” dedi.

Başkan Çelik’in programda yaptığı açıklamalarda, öne çıkan başlıklar şu şekilde;

PARK VE BAHÇE HİZMETLERİ

Şehzadeler Belediyesi olarak, Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in, "Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz." Hadis-i Şerifinden yola çıktık. İlçemizdeki yeşil alan miktarını 219 bin 759 metrekareden 463 bin 791 metrekareye çıkardık. Sıfırdan 45 adet park yaptık. Toplamda 258 bin 566 adet ağaç ve çalı grubu dikimi gerçekleştirdik. 1 milyon 346 bin 253 adet mevsimlik, yer örtücü bitkiler ve çiçek soğanı (lale, nergis, sümbül, ters lale, çiğdem, düğün çiçeği) dikimi yapıldı. Toplam 66 bin 550 m2 hazır rulo çim serimi yapıldı ve 276 bin 062 m2 alana çim tohumu ekimi yapıldı.

ŞEHZADELERPARK PROJESİ İÇİN HİÇBİR AĞAÇ KESİLMEDİ

Şehzadeler Belediyesi tarafından eski Sümerbank arazisi üzerinde bulunan 17 bin 500 metrekarelik alanda yaklaşık 15 milyon TL’ye yaptırıldı. 4 ayrı temanın birlikte işlendiği projede; Diaromik Mesir Müzesi, Minia Şehzadeler, Şehzade Figürleri ve Masal Park bölümleri yer alıyor. İçerisinde; etrafında oturma yerleri bulunan 571 metrekare büyüklüğünde biyolojik gölet, 310 metrekaresi kapalı, 270 metrekaresi açık alan, toplam 580 metrekare alana sahip bir kafeterya, 34 metrekare güvenlik binası ile tarihte kurulan 16 Türk Devleti’nin bayraklarının yer aldığı bir bölüm yapılmıştır. 1600 metre uzunluğunda ve toplamda 2880 metrekare yürüyüş yolu yapılmış, 3200 metre bordür döşenmiştir. Bütün bu çalışmalar yapılırken, alandaki ağaçlar korunmuştur. Peyzaj çalışmaları kapsamında 150 kamyon bahçe toprağı, 11000 metrekare çim 25 bin 146 adet çalı, 38729 adet mevsimlik çiçek ve 10 bin 734 adet yer örtücü bitki kullanılmış, ayrıca mevcut alandaki ağaçlara ilaveten, 759 adet ağaç, 1145 adet ağaççık dikimi gerçekleştirilmiştir.

ŞEHZADELER GÜNEŞ TOPLUYOR PROJESİ

2017 yılında belediyemiz tarafından hizmete alınan Veziroğlu Hobi Bahçeleri ve Veziroğlu Düğün Salonu ile buraya ulaşım sağlayan yolun Güneş Enerjili Aydınlatma sistemleri ile aydınlatılması için 2016 yılında Zafer Kalkınma Ajansına bir “Şehzadeler Güneş Topluyor” isimli bir proje hazırlandı. Bu proje kapsamında Veziroğlu Hobi Bahçeleri’nde bulunan 318 barakanın üzerine güneş paneli yerleştirerek barakanın içerisinde ve terasında birer aydınlatma, cep telefonu şarj ünitesi ve akü yerleştirerek elektrik ihtiyacını karşıladık. Bunun yanında hobi bahçesi alanının yani 60.000 M2 alanın tamamının aydınlatmasını da Güneş Enerjili Aydınlatma Sistemleri ile sağladık. Ayrıca Veziroğlu Düğün Salonu otopark ve Hobi Bahçelerine ulaşan yolun tamamının da aydınlatması Güneş Enerjili Aydınlatma ile sağladık. Bu proje için toplam 1.280.000 TL harcanmış olup, 750.000 TL’sini Zafer Kalkınma Ajansı karşıladı. Belediyemizin cebinden sadece 530.000 TL çıkmış oldu. Bu proje ile Türkiye’de güneş enerjisi ile aydınlatılan en büyük alanlardan birisini de Şehzadelere kazandırmış olduk.

GERİ DÖNÜŞÜM KAPSAMINDAKİ BU PROJE İLE TÜRKİYE’DE BİR İLKE İMZA ATILDI

Geri dönüşümü son derece önemsiyoruz. Geri dönüşüm insan ve çevre açısından son derece önemlidir. Geri dönüşüm çalışmaları kapsamında 75 adet cam kumbarayı ilçemizin muhtelif noktalarına konuşlandırdık. Kazanılabilir atıkların geri dönüşüm kutularına atılmasını teşvik etmek amacı Türkiye’de bir ilke imza atarak Güneş Enerjili Akıllı Atık Toplama Sistemini hayata geçirdik. Şehrimizin muhtelif yerlerine yerleştirdiğimiz 7 geri dönüşüm kutusu, üzerlerindeki güneş panelleri sayesinde kendi enerjilerini üretebiliyor. Diğer bir özelliği üzerindeki aparat sayesinde cep telefonları şarj edilebiliyor. Geri dönüşüm makinelerimizin üzerinde atık piller için bir bölüm var, ayrıca atık bitkisel yağların toplanabileceği bir bölüm, kağıt toplama için ve plastik, cam ve metal atıklar için bir bölüm mevcut. 2020 yılında 2 bin 26 ton geri dönüşüm materyali topladık.

ŞEHZADELER’E 1MW’LİK GÜNEŞ ENERJİ SANTRALİ

Şehzadeler sınırları içerisinde 2017 yılında Kırançiftlik Mahallesi’nde belediyemize ait 20 dönüm arazimiz için Gediz Elektrik A.Ş.’den Çağrı Mektubu aldık. Daha sonra bağlantı anlaşması imzaladık. Şuanda bağlantı anlaşmamızın geçerliliğini 22.06.2022 yılına kadar uzattık. Bunun anlamı, Şehzadeler Güneş Enerji Santrali kurmak için her şeyimiz ile hazırız. 1 MW Güneş Enerji Santrali kurabilmemiz için bugünün dolar kuruyla 5.500.000 TL kaynak gerekiyor. Bu kaynağı karşılamak amacıyla Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından teklif çağrısına çıkılan İklim Değişikliğine Uyum proje çağrısına 500.000 Euro bütçeli “Şehzadeler İklim Değişimine Uyum İçin Hazırlanıyor” projemiz ile başvurumuzu yaptık. Projeyi kazanırsak eğer 450.000 Euro yani yaklaşık 4.000.000 TL kaynak sağlamış olacağız. 1 MW güneş enerji santralini kurduğumuz takdirde belediyemiz tüketiminin yarıya yakınını bu santralden karşılamış olacaktır. Başka deyişle her yıl bugünün fiyatlarıyla 1.400.000 TL belediyemizin cebinde kalmış olacaktır. Bu proje kapsamında Sağlık İl Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim il Müdürlüğü ile ortaklığımız olacak ve tüm hastanelerde sağlık çalışanları ve hastaneye gelen insanlarımıza, bazı okullarda öğretmen ve öğrencilerimize ve çiftçilerimize yönelik İklim Değişikliğine Uyum ile ilgili bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerimizi yürüteceğiz. Projemizi kazanmamız halinde 2022 yılında uygulamayı hedefliyoruz.

MİLLET BAHÇESİ

Şehzadeler ilçemiz, kadim Manisa, eski bir yerleşim yeri. Zamanında yapılan yoğun yapılaşma nedeniyle yeşil alan olarak değerlendirebileceğimiz büyük çaplı bir alanımız, yerimiz yok. İnsanlarımızın nefes alabileceği, vakit geçirebileceği, çocuklarımızın oynayabileceği geniş yeşil alan eksiğimiz var. İlçemizin büyük bir Millet Bahçesi’ne ihtiyacı var. Bu noktada da Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’a Şehzadelerin büyük bir ihtiyacı olan Millet Bahçesi talebimizi ilettik. Bu konuda iki alternatif alan sunduk. Birincisi, Doğu Kışla’nın olduğu bölgede 142 dönümlük bir alanın Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi. İkincisi de Sümerbank alanı olarak bilinen 92 dönümlük bir alan ki muhtemelen önümüzdeki günlerde Özelleştirme İdaresi’ne iade edilecek. İade edildikten sonra buranın bakanlığımız tarafından alınarak bir Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesi önerisini getirdik. Sayın Bakanımız her iki öneriye de sıcak baktı, talimatlarını verdi. Bunlardan bir tanesi inanıyorum ki hayata geçecektir.

ZİRAİ İLAÇLARDAN KORUNMAK İÇİN YENİ BİR PROJE

Ayrıca Şehzadeler Belediyesi olarak yeni bir hizmeti daha hayata geçiriyoruz. Şehzadeler olarak 320 bin dönüm tarım arazisine sahibiz. Bir tarım kenti olan şehrimizde insan ve çevre sağlığı açısından son derece tehlikeli olan zirai ilaçların ambalajlarını, kuracağımız belirli merkezlerde toplayacağız. Yapılacak hizmet için gerekli çalışmalar yapıldı ve şehrimizde bir pilot bölge belirlenerek, uygulamaya başlanacak. Toplanacak materyal mevzuata uygun olarak lisanslı firmalar tarafından geri kazanılacak.

TEMİZ ŞEHİR ŞEHZADELER’ PROJESİ

Temizlik konusunda bir farkındalık oluşturmak amacıyla kentimizdeki kurum kuruluş, siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin de desteği ile ‘Temiz Şehir Şehzadeler’ projesini hayata geçirdik. Her gün günde 150 ton çöp topluyor, 47 aracımızla seferber durumdayız. Harcadığımız onca çaba ve gayrete karşılık temizlikte istediğimiz noktada değiliz. Şehrimizi, ilçemizi daha temiz kılabilmek için neler yapabiliriz ile ilgili saatlerce fikir alışverişinde bulunduk. Bir komite kurduk ve bu komite daha sonra da çalışmalarını sürdürdü. Somutlaştırılmış bir proje haline dönüştürdük.

AVRUPA’DAN 10 KAT FAZLA TEMİZLİK HİZMETİ VERİYORUZ”

Avrupa ülkelerinin hiçbirinde hiçbir belediyenin Türkiye’deki belediyeler kadar temizlik yatırımı yapmadığını görüyoruz. Biz günde bir defa kentin her yerinden, bazı yerlerden ise 4 defa çöp alıyoruz. Avrupa’dan daha zengin olmamamıza rağmen onların verdiği hizmetin on katını veriyoruz. Oysaki biz temizlik medeniyetinin mensuplarıyız. Oysaki biz ‘Temizlik imandandır’ ve ‘Temizlik imanın yarısıdır’ buyuran Peygamberin ümmetiyiz. Oysaki biz pislik içerisindeki Avrupa’ya temizlik götüren ecdadın şanlı torunlarıyız. Bu tablo bize yakışmıyor.171 bin nüfusa 228 kişilik temizlik kadrosu ile belediyenin yetişebilmesi mümkün değil. Her kişinin ardına bir temizlik görevlisi koyamayız. Dünyanın hiçbir yerinde de bu yok. Yapacağımız şey çok basit. Bir; kapımızın önünü temiz tutalım, İki; kirletmeyelim.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94