banner83

Sokakları Tarih Kokan Kula’yı Adım Adım Gezdik

Etv ekranlarında yayınlanan Manisa Konuşuyor programı bu hafta kentimizin güzide ilçesi Kula’da çekildi. Kula’nın tarih kokan sokaklarında vatandaşlarla röportaj yapan Belgin Koçak, İlçe Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’un makamına konuk olarak yerelde yapılan ve yapılması planlanan hizmetleri aktardı.

Sokakları Tarih Kokan Kula’yı Adım Adım Gezdik
banner87

Etv ekranlarında yayınlanan Manisa Konuşuyor programı kapsamında bu hafta Kula’ya giden Sunucu Belgin Koçak, Kula Evleri'ni, turistlerin odak noktası olarak bilinen Kula Jeoparkı, çarşısını, pazarını, meşhur leblebisini, meşhur Kula Ekmeği'ni yerinde gördü ve Kula'nın hem tarihi hem de kültürel değerlerini ekranlara taşıdı. Programın konseptindeki sokak röportajı sırasında; samimiyetini, doğallığını kaybetmemiş olan, ilçede yaşayan vatandaşlar ile Kula'daki yaşam şartlarına dair bir röportaj gerçekleştiren Koçak, ayrıca Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun’u da makamında ziyaret ederek ilçede yapılan hizmetleri aktardı.

HAYATIN YAVAŞLAMASINA RAĞMEN BİZ HIZ KESMEDİK”

Kula'da son zamanlarda hayata geçirilen ekonomik, sosyal, kültürel ve sportif yatırım hamleleri ile adından başarıyla söz ettiren Kula’nın yatırımların merkezi olmaya devam ettiğini ifade eden ​​​​​Kula Belediye Başkanı Hüseyin Tosun, "Pandemi sürecinde, hayatın yavaşlamasına rağmen biz belediye olarak çalışmalarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Bu süreçte birçok projeyi hayata geçirdik." dedi.

SPOR VE TURİZM YATIRIMLARI İLÇEYE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK

Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun büyük destekleriyle yapımına başlanan ve kısa sürede hızla yükselen, dış görünüşü ile Kula'nın tarihi evlerini andıran Gençlik Merkezi inşaatında son aşamaya gelindiğini açıklayan Başkan Tosun, “Açılış için hazır hale gelecek olan Gençlik Merkezi, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'nun da katılacağı bir programla hizmete açılması planlanıyoruz. Ayrıca Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile 4 tarihi Kula Evi'ni de restorasyon yaptırarak butik otele çeviriyoruz. Kula turistik bir yer olduğu için gelen turistlerin konaklama ihtiyacını daha fazla karşılamak istiyoruz. 1 Haziran sonrasında butik otel olan Kula Evleri'nin açılışını da gerçekleştireceğiz.”

YEREL KALKINMA VAZGEÇİLMEZ HEDEFİMİZ”

EKONOMİLERİN DARALDIĞI BİR ORTAMDA YABANCI SERMAYELİ BİR YATIRIMI İLÇEMİZE KAZANDIRDIK”

Yerel kalkınma vazgeçilmez hedefimiz” diyen Başkan Tosun, ilçede istihdam sorununu çözmek içinde önemli bir projeyi hayata geçirdiklerini belirterek şöyle konuştu; “Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sürecinde ilçe ekonomisine katkı sağlayacak bir yatırıma imza attık. Dünya genelinde yatırımların durduğu, ekonomilerin daraldığı bir ortamda yabancı sermayeli bir yatırımı ilçemize kazandırdık. İstihdama, yerel kalkınmaya katkı sağlamayı hedefleyen sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket ediyoruz. İstihdam alanında ciddi projeler ve yatırımlar üzerinde çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Manisa’da büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinde birinci sırada yer alıyoruz. Özellikle süt yetiştiriciliğinde potansiyeli değerlendirecek sektör yatırımcılarıyla sürekli temaslar kurduk.  Hem ilçe ekonomisine hem de tarımsal kalkınmaya katkı sağlayacak uzun süredir temas halinde olduğumuz yatırımcılarla yabancı sermayeli bebek maması fabrikasının üretim faaliyetine başlamasını hedefleniyor. Bu önemli yatırımın, başta kırsalda süt yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımıza, Kulamıza ve Manisa'ya hem ekonomik hem de istihdam konusunda büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz”-Özlem ŞAHİN

KULALI ÜRETİCİLERDE ETV MİKROFONLARINA KONUŞTU

Program kapsamında Kula'da yaşayan çiftçi ve pazarcı esnafının verdikleri demeçlerde genel olarak pandemi nedeniyle yaşanan ekonomik sıkıntıya değinildi. Üreticilerin ve esnafların açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

-Pazarcı esnafı: "Haftada 1-2 gün tezgah açarak geçimimizi sağlayamıyoruz. Çoluk cocuk, ailecek tek geçim kaynağımız kendi bahçemizde yetiştirip sattığımız bu ürünler tezgah açamadığımız günlerde başka bir gelirimiz olmadığı için geçinemiyoruz”

-Çiftçiler: “Gübre vergilerinin yüksek olması, tarlalarımızı sulama konusunda yaşadığımız sorunlardan dolayı ve üretim için yaptığımız masrafları zar zor karşıladığımız için çiftçilikten bir kazanç sağlayamıyoruz. Üretimden kazandığımız kazançlarla geçinemiyoruz”

Yerel Sanatçı Sahil Dinç, yöreye ait şarkıları seslendirdi.

Kulalı vatandaşlarla yapılan birbirinden özel röportajların tamamını; Etv Manisa Facebook hesabından izleyebilirsiniz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94