Soma Davası Yargıtay’a Taşınıyor  

Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Soma Maden Faciasıyla ilgili açıklama yaptı. “Soma Faciasının üzerinden 5 yıla yakın bir sürenin geçtiğini kaydeden Arslan “Faciada 301 madencimiz şehit oldu birçok işçimiz yaralandı. Faciadan geriye şehit eşleri, anne babalar, kardeşler, çocuklar kaldı. Madenci ailelerinin 5 yıldır umutla bekledikleri, geliyorum diyen faciayı önlemek için hiçbir şey yapmayan maden ocağı sahiplerinin ve ilgili sorumluların en etkili şekilde cezalandırıldıklarını görmektir." dedi.    

Soma Davası Yargıtay’a Taşınıyor  
banner87
Manisa Barosu Başkanı Ali Arslan, Soma Maden Faciasıyla ilgili açıklama yaptı. “Soma Faciasının üzerinden 5 yıla yakın bir sürenin geçtiğini kaydeden Arslan “Faciada 301 madencimiz şehit oldu birçok işçimiz yaralandı. Faciadan geriye şehit eşleri, anne babalar, kardeşler, çocuklar kaldı. Madenci ailelerinin 5 yıldır umutla bekledikleri, geliyorum diyen faciayı önlemek için hiçbir şey yapmayan maden ocağı sahiplerinin ve ilgili sorumluların en etkili şekilde cezalandırıldıklarını görmektir.              
 
Acılı aileler ve kamuoyu Akhisar Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararından tatmin olmamıştır. Dava dosyası İstinaf yolu ile İzmir Bölge Adliye Mahkemesi’ne gönderilmiştir. Umut edilen Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinin kararının kaldırılarak sanıklar hakkında olası kasıtla ölüme neden olmaktan en üst seviyeden ceza verilmesi” iken BAM, Akhisar Ağır Ceza Mahkemesinin kararını oy çokluğu ile aynen onamış ve  üzerine maden ocağının işleticisi Can Gürkan hakkında tahliye kararı vermiştir.                                           
 
BAM’ın kararı aileleri ve kamuoyunu derinden üzmüştür. Adalete olan güveni sarsmıştır. Oy birliği ile çıkmayan bir kararda tutuklu Maden Ocağı İşleticisi Can Gürkan’ın tahliye edilmesi “suç işleyenlerin hak ettiği cezayı görecekleri” inancını daha derinden sarsmıştır. Mahkeme kararı hukuken kabul edilemez. Karar Yargıtay’a götürülecek ve hak arayışı devam edecektir. 301 işçimizin bilerek ölüme gönderilmelerinin hesabı yargı yoluyla aranacaktır. Süreç bitmedi. 301 canın bedeli bu olamaz. İşlenen suç “taksirli” bir suç değildir. Kasten işlenen bir cinayettir. Yanlış karar Yargıtay’dan dönecektir. Acılı ailelerimize sabır diliyorum” diye konuştu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94