banner83

SON İKİ HAFTADA VAKALARIN EN HIZLI DÜŞTÜĞÜ İLÇE YUNUSEMRE OLDU

Yunusemre ilçesinde hastalığın yayılmasını önlemek adına büyük emekler sarf eden sağlık çalışanlarına başarı ve teşekkür belgesi veren Kaymakam Atilla Kantay; “Sayın Valimizin talimatları ile 17 Ağustos’tan bu yana yerel dinamiklerimizi harekete geçirerek; muhtarlarımız, okul müdürlerimiz ve din görevlilerimizden oluşan ekiplerimizi hekimlerinizin yardımına organize ettik. Bu projemiz ile son iki haftada, vakaların en hızlı düştüğü ilçe, Yunusemre ilçemiz oldu.” dedi.

SON İKİ HAFTADA VAKALARIN EN HIZLI DÜŞTÜĞÜ İLÇE YUNUSEMRE OLDU
banner87

TOPYEKÜN MÜCADELE ÖNEMLİ SONUÇLAR VERDİ

Yunusemre Kaymakamlığı, toplumu tehdit eden koronavirüs hastalığı ile topyekün mücadele etmek amacıyla hayata geçirdiği Filyasyona Destek Projesi ile sahada hastalığın yayılmasını önlemek adına çalışıyor. İlçe Sağlık Müdürlüğü’nce yürütülen filyasyon çalışmalarına okul müdürleri, öğretmenler, muhtarlar ve din görevlileri destek veriyor. İlçede filyasyon ve denetim faaliyetleri devam ederken, görevliler sahada üst düzey bir emek sarf ediyor. Yunusemre Kaymakamı Atilla Kantay da, düzenlenen ödül töreninde, gece gündüz demeden özverili şekilde çalışan görevlilere başarı ve teşekkür belgesi takdim etti.  Burada yaptığı açıklamada, koronavirüs ile topyekûn mücadele vurgusu yapan Kaymakam Kantay, sürdürülen çalışmalar neticesinde, Yunusemre ilçesinde vakaların hızlı bir şekilde düşüşe geçtiğini belirtti.

“SADECE BİR MESLEK KİTLESİNİN MÜCADELE ETMESİYLE BAŞARILAMAZ”

 Uzun bir süredir dünyamızı çok derinden etkileyen pandemi süreciyle karşı karşıya kaldıklarını ifade eden Kantay, “Bu mücadelede ülkemizin değişik bölgelerinde değişik şehirlerinde gerçekten örnek olaylar sergileniyor. Bunların içerisinde Manisa ilinde Yunusemre ilçemizde yaklaşık bir ay önce uygulamaya başladığımız “Pandemiyle Topyekün Mücadele” kapsamında yavaş yavaş sonuçlar almaya başladık. Yunusemre ilçemiz son iki haftada vakaların en hızlı düşen ilçe olduk. Bu başarı devam edecek mi sorusu için toplandık. Arzumuz elbette bunun devam etmesi. Büyük toplumsal olaylar sadece bir meslek kitlesinin o problemle mücadele etmesiyle başarılamaz. Covid-19 dediğimiz ciddi bir hastalık. Ancak sadece bir sağlık meslek grubunun mücadelesiyle başarıya ulaşabilecek, zafere ulaşılabilecek bir olgu olmadığını ispat etti” dedi.

“TOPYEKUN MÜCADELE EDERSEK BAŞARABİLİRİZ”

Temel mücadelenin pandemi ile topyekün mücadele olduğunu vurgulayan Kaymakam Kantay, “Toplumun bütün katmanlarıyla, sosyal disiplinle pandeminin karşısına çıkma şeklindeydi. Projemizin başında, okullardan bize en başta katılanlar, çok değerli öğretmenlerimiz ve okul müdürlerimiz oldu. Daha sonra bunu mahalle muhtarlarımız ve din görevlilerimiz takip etti. Biz her mahallede ayrı ayrı kendi akıllı telefonlarımızdan adeta bir hücre yapılanmasına girdik. Bir tarafta denetim ekiplerimiz çalıştı. Ayrı meslek grupları imam, öğretmen, hekim, din görevlisi. Diğer tarafta filyasyon dediğimiz grupta da aynı meslek gruplarının girmemesi halinde neler olacağını gördük. Gerçekten büyük sıkıntılar yaşandığını gördük. İşte bu noktada temaslı listelerinin hazırlanması sadece ilgili arkadaşlarımızın başarabileceği şeyler olmadığını gördük. Ve hekim arkadaşlarımızın yardımına mahalle muhtarlarımız, din görevlilerimiz ve okullardaki öğretmenlerimiz ve müdürlerimiz koştular. Sonuçta gördük ki, biz bu mücadeleyi başarabilecekmişiz. Rakamlardan gördük ki mahalle muhtarımızın, din görevlimizin, hekimin göremediğini görebildiğini gördük. Ayrıca okullardaki öğretmenlerin ekibin sistemden göremediğini gördük. Dolayısıyla gerçek temaslının tespit edilmesi noktasında arkadaşlarımızın büyük yardımlarını gördük. Burada da birçok muhtarımız bu konuda el birliği etti, toplu mücadeleye girdi. Birçok okul müdürümüz, din görevlimiz el birliği etti. Adeta burada bir gönüllüler ordusuyla birlikte mücadele ediyoruz. Burada bu belgeleri alan arkadaşlarımızı tebrik ediyorum ancak halihazırda isimlerini yazamadığımız arkadaşları da önümüzdeki haftalarda buraya davet edeceğiz. Bu örnek olayın da biz başka yerlerde uygulanmasını tavsiye ediyoruz. İnşallah diğer ilçelerimizde ve diğer illerimizde de böyle bir el ele, omuz omuza çalışma gerçekleşir. Topyekun mücadele edersek başarabiliriz” diye konuştu. –Asude ONAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94