Su Faturaları ve Su Kesintileri CHP Gündeminde

Su Faturaları ve Su Kesintileri CHP Gündeminde
banner87

Caner KILIÇ-

Manisa’da, son aylarda su faturalarında yaşanan artış ve birçok bölgedeki su kesintileri, CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu tarafından gündeme taşındı. 30 büyükşehir arasında en pahalı suyu kullanan ikinci ilin Manisa olduğunu ifade eden Bakırlıoğlu, özellikle korona sürecinde yaşanan su kesintilerinin çözüme kavuşturulması için ilgili bakanlığın ve DSİ’nin bir an önce devreye girmesi gerektiğini dile getirdi.

CHP Manisa Milletvekili Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, partisinin il başkanlığında yüksek su faturaları ve su kesintileri ile ilgili basın açıklaması yaptı. Basın toplantısına CHP Manisa İl Başkanı Semih Balaban, CHP Şehzadeler İlçe Başkanı Hakan Gürtunca, CHP Yunusemre İlçe Başkanı Yalçın Arcak, CHP Turgutlu Başkanı Hüseyin Oğuz, Manisa Büyükşehir Belediyesi CHP Grup Başkanvekili Fehmi Gülen ve yönetim kurulu üyeleri katıldı.

 “MANİSA İLERİDE CİDDİ BİR SU SORUNU İLE KARŞILAŞABİLİR’’

Manisa’da yaşanan su sorunu konusunda bir araştırma yaptıklarının altını çizen CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada, “15-20 günde önce Soma’nın Cenkyeri Mahallesi’nde bir eylem vardı. Biz de bu eyleme katıldık. Eylemin konusu suydu. Cenkyeri’nde yaşayan yurttaşlarımız yıllardır sağlıklı suya ulaşamıyordu. Çeşmelerden kahverengi bir sıvı akıyordu. Bıçak kemiğe dayandığı zaman bir eylem kararı alarak seslerini dile getirdiler. Onlarla birlikte olduk. Bu ülke gündemine taşındı. Eylemin ardından bir hafta sonra Manisa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, yıllardır süren su sorunu çözüme kavuşturmuşlardır. Yaşanan bu olaydan sonra Manisa’nın çeşitli yerlerinden buna benzer sıkıntıların yaşandığı bizlere iletildi. Bize sıkıntılarını çeşitli yollarla dile getirdiler. Manisa’nın çeşitli bölgelerinde yaşanan bu sıkıntı üzerine bir araştırma yaptık. Muhtarlarımız ile bir araya geldik. Sonuç olarak Cenkyeri’ndeki problemin, Manisa’nın birçok ilçesinde mahallesinde ve hatta şehir merkezinde yaşandığı öğrendik. Yapılan araştırmada Manisa’nın ileriki süreçte çok ciddi bir şekilde susuzlukla karşı karşıya kalabileceği kanısına vardık." ifadelerini kullandı.

"SU ŞEBEKELERİ 80’Lİ, 90’LI YILLARA AİT"

CHP’li Bakırlıoğlu, Manisa dahil olmak üzere Türkiye’deki su şebekelerinin büyük bir kısmının 1980 ve 1990’lı yıllarda yapılan şebekeler olduğunu ve artık eskiyen şebekelerin bir an önce değiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. CHP’li Bakırlıoğlu yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Akhisar ilçemizin birçok kırsal mahallesinde, Yunusemre’de Yuntdağı ile şehir merkezinde, Şehzadelerin merkezinde, Alaşehir, Kula ve Kırkağaç’ta su konusunda sıkıntıların yaşandığını tespit etti. Yaşanan sıkıntıların en başında, yeraltı su seviyelerinin azalması sebebiyle pompaları işlevsiz hale gelmesi yer alıyor. Yatırım yapılması lazım. Yeni pompaların çakılması gerekir. Şebekelerin yetersiz olduğunu gördük. Türkiye’deki yeraltı su şebekelerinin büyük bir kısmı 80’li yıllarda ve 90’lı yıllarda inşa edildi. Şebekeler o günkü şartlara ve nüfus ile malzeme kalitesine göre inşası yapılmış. Ama günümüzde artık bu şebekelerin yetersiz kaldığını ve eskidiğini görüyoruz. Patlaklar yaşanıyor. Basınç yok. Eskiyen su şebekeleri yüzünden çok büyük su kayıplarının yaşandığını gördük. Mesela Alaşehir Belediye Başkanımız Ahmet Öküzcüoğlu ile yaptığımız görüşmede, ayda 600 bin ton depoya su geldiğini ve gelen 600 ton suyun sadece 300 bin tonunu vatandaşların kullanabildiğini öğrendik. Yani 300 bin ton su zayi oluyor. Ya kaçak kullanılıyor ya da çeşitli patlaklarla ile şebekedeki sıkıntılardan su heba oluyor. Manisa Büyükşehir belediyesi yeni şebekeler kuruyor. Ancak kurulan yeni sistemlerden de şikayetler geliyor. O zaman karşımıza malzeme seçiminde büyük problemin veya mühendislikte problemlerin olduğu ortaya çıkıyor."

"MASKİ’DE ELEMAN YETERSİZLİĞİ VAR"

Manisa’daki su sıkıntısının farklı bir sebebinin ise MASKİ’deki personel yetersizliği olduğunu ifade eden CHP’li Bakırlıoğlu, “MASKİ’de özellikle eleman yetersizliğinden kaynaklı problemlerin de yaşandığını gözlemledik. Şebekede yaşanan patlakların çok uzun sürdüğünü bize iletildi. Bir hafta veya 3 hafta patlayan borulardan akan sulardan söz ettiler. Su kaynaklarımız zaten kıt. Kıt olan kaynaklarımızı da şebeke yetersizliğinden ve eskimesinden dolayı yeteri kadar kullanamıyoruz." dedi.

“BAKINLIK VE DSİ DEVREYE GİRMELİ’’

CHP’li Bakırlıoğlu, özellikle korona salgını döneminde yaşanan su sıkıntısının çözüme kavuşturulması konusunda ilgili bakanlığın ve DSİ’nin bir an önce devreye girmesi gerektiğini dile getirdi. CHP’li Bakırlıoğlu; “Pandemi döneminden geçiyoruz. Birinci dalga bitmedi, ancak ikinci dalga kapıda. Rakamlar artmaya başladı. Bu dönemde bize sıklıkla söylenen şey; maske-mesafe-hijyen. Sağlık Bakanımız her gün bunu tekrarlıyor. Maskemizi taktık, mesafemizi koruduk. Fakat Sağlık Bakanımıza sormak istiyorum; Manisa’daki vatandaşlar maskeyi taktı, mesafeye dikkat etti. Ama işten eve gittiği zaman evde sular akmıyor. Gerekli hijyenini evde sağlayamıyor. İnsanlar isyan ediyor. Buna nasıl bir çözüm getirilecek? Bu sorunu çözüme kavuşturacak olan da Manisa Büyükşehir Belediyesi ve ona bağlı olan MASKİ’dir. Ancak üzülerek söylüyoruz ki Manisa Büyükşehir Belediyesi ve MASKİ bütçe yetersizliğinden, borçlarından ve insan kaynağı yetersizliğinden dolayı bu hayati sorunu çözme kabiliyetinde değil. Günden güne bu yeteneği kaybediyor. Bundan sonra yapılanlar pansuman. Manisa’daki su soruna bakanlığın ve DSİ’nin mutlaka devreye girmesi gerekli. Tarımsal sulamada da aynı sıkıntı yaşanmaktadır." dedi.

"SUYU EN YÜKSEK FİYATLA KULLANAN 2’NCİ İL; MANİSA "

CHP’li Bakırlıoğlu açıklamasında, son aylarda su fiyatlarında yaşanan artışları da gündeme getirerek, Manisa’nın 30 büyükşehir arasında en pahalı suyu kullanan ikinci il olduğunu ifade etti. Bakırlıoğlu;

"30 tane büyükşehir arasında, şuanda Manisa’daki vatandaşlarımız su konusunda en pahalı ücreti ödeyen 2. il durumundayız. Önümüzdeki aylarda birinci olmak için adım adım ilerliyoruz. Haziran 2019 yılındaki MASKİ genel kurulunda suya yüzde 35’lik bir zam yapılmış. O gün CHP olarak buna itiraz ettik. O yüzde 35’lik zammın yanında 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle her ay su faturalarına TÜFE oranında zam yapıldı. Her ay güncelleme yapılmakta. Bu ay birinci kademe suyun ton fiyatı 4.13 lira. 1.62 lirada atık su bedeli tahsil ediliyor. Bu fiyat ile büyükşehir arasındaki en pahalı su ikinci il olarak Manisa Büyükşehir Belediyesi kendi vatandaşlarına kullandırıyor. Önümüzdeki Eylül ayında 4.19 lira olması bekleniyor. Bu her enflasyon ve TÜFE oranına göre bu ücret artacak. Zaten insafsız bir zam yapılmıştı. Şimdi her ay zam yapılmaya devam ediyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Ağustos 2020, 18:42
YORUM EKLE
YORUMLAR
Suhendan Bayoglu
Suhendan Bayoglu - 2 ay Önce

aldıkları vergiler haram olsun alenen dolandırıcılık bunların yaptıkları hırsızlar çetesi

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94