banner83

Şükür ama yeterli değil

1 Mart Pazartesi günü yapılan kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kafe, restoran ve lokantaların yüksek riskli iller dışında, yarı kapasiteyle hizmet vereceğini açıkladı. Orta risk gurubunda yer alan Manisa’da da esnaflar işyerlerini dün itibariyle açmaya başladı. Esnaflar alınan kararın sevindirici olduğunu söylese de, 07.00-19.00 saatleri arasında açık olmanın yeterli olmayacağını savundu.

Şükür ama yeterli değil
banner87

Yeni tip koronavirüs risk değerlendirme haritasına göre, çok yüksek riskli kentler dışında restoran, lokanta, kafeterya, tatlıcı, pastane, kıraathane, çay bahçesi gibi yerler, dün itibariyle 07.00-19.00 saatleri arasında yüzde 50 kapasite ile açıldı. Orta riskli gurubunda yer alan Manisa’da da, esnaflar açılmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadı. Alınan kararları Etv mikrofonlarına değerlendiren Manisa esnaflarının bu karardan memnun olduğu gözlemlendi. Ancak esnaflar belirtilen saatler arasında açık olmayı yeterli bulmadı. Uzun zamandır büyük sıkıntılar yaşadıklarını ifade eden esnaflar, vatandaşlara da çağrıda bulundu ve daha iyi normalleşme kararlarının alınabilmesi için tedbirlere uyulmasını istedi.

MANİSA ESNAFI NELER SÖYLEDİ?

Tostçu Uğur diye anılan Manisa esnaflarından Uğur Denktaş;
“Biz çok mutluyuz. İnşallah devamlılığı olur. Umarım 15 gün sonra bu sarı guruptan turuncu guruba geçmeyiz. Tüm halkımızı bu konuda bize destek olmaya ve dikkat etmeye davet ediyoruz. Şu anki süreçle ilgili biz de muallaktayız. Ne olacağını biz de bilmiyoruz ama elimizden gelen her şeyi yapacağız. Tüm hazırlıklarımızı yaptık.”

Kafe işletmecisi Ertuğrul Eroğlu;
“İnşallah daha iyiye gider ve bu hastalıktan bir an önce kurtuluruz. Hem bizim hem de diğer esnaflar için doğru bir karar alındı. Ama umuyoruz ki ilerleyen günlerde bu açık olma saat aralığı değişir. Bizim istediğimiz eski normallere dönmek. İnsanların duyarlı olmasını ve dikkat etmesini istiyoruz. Biz de, insanlar da ancak bu şekilde rahata erer. Son bir yıllık süreçte, inanın yeri geldi kredilerimizi ödeyemedik, yeri geldi sigortamızı ödeyemedik. Sağdan soldan borç aldık da ödemelerimizi yaptık. Yine de şükür. Sıkıntılı bir dönem ama Allah’ın izniyle bunları atlatacağız.”

Pilavcı dükkanı işletmecisi Hamdiye Aslan;
“Bu karar için bence çok geç bile kalındı. Çünkü esnaflar olarak çok perişan olduk. Bu süreçte paket servisine devam ettik ama bunun getirisi ne kadar olduğu biraz düşündürür. Bu karar iyi oldu. Zaten esnaflar şuan bunun hazırlığını yapıyor. Herkes heyecanla işyerini açma derdinde. Umarım herkes için hayırlı olur. Ancak şöyle bir şey var. İşyerleri akşam saat 19.00’a kadar açık olabilecek. İnsanlar o saatlerde işten çıkmış oluyor. Eve gitmek, yemek falan derken ancak kendilerini dışarı atabiliyorlar ama o saatlerde de esnaf kapanmış olacak. Açık olmak için belirtilen saat aralığı pek anlamlı olmasa da biz yine de buna şükrediyoruz.”

Esnaf Turgay Erlik;
“Şu anlık çok iyi bir karar. Ama saat konusunda, sabah 7 akşam 7 olması pek iyi olduğu söylenemez. Normalde kapanış saatleri akşam 21.30 gibi olsaydı daha iyi olurdu. Akşam 7’de zaten insanlar işten çıkmış oluyor. Buraya yemek yemeye gelseler bile bunu yapamayacaklar. Çünkü o saatlerde kapalı olunacak. Bir de şöyle bir şey söylemek istiyorum. Belediye işyerimizin önüne sarı çizgi çizmiş ve bu sınırı geçmemiz gerektiğini söylüyor. İşyerimizin önünde iki metreden ileriye geçemeyeceğimiz anlamına geliyor. Daha önceden işgaliye parası ödüyorduk ama bu süreçte 14 bin, 15 bin civarı belediyeye borcumuz var. Bu işgaliye ücretlerini ödeyemedik, bu yüzden masa sandalyelerimizi 2 metre geriye çektiler. Birçok esnafın durumu aynı. Tentenler yaptık onlar da kesiliyor. Bir yıldır zaten pandemi sürecinde mahvolduk. Vergilerimizi borçlarımızı ödeyemez hale geldik. Bu işgaliye borçlarına bir çözüm bulunması veya zor süreç geçirdiğimiz için hiç alınmamasını istiyoruz.”

Esnaf Sevim Erlik;
“Çalışma saatlerimizin 19.00’a kadar olması iyi olmadı. Zaten işçi kesimi ancak o saatlerde işten çıkıyorlar. Akşam 7’de kapandıktan sonra çok da bir kıymeti yok yani. Artık hayırlısı olsun diyoruz.”

Vatandaşlardan Emrah Odabaş,
“Uzun zamandır esnaflar kapalı olduğu için insanlar da eve kapanmıştı. Sıkılmıştık. Böyle bir ortamı özledik. Bugün de esnaf arkadaşlarımıza gelip çayımızı içtik. Tabi bu süreçte kurallara da uymamız gerekiyor. Esnaf arkadaşımız da sosyal mesafe ve diğer tedbirler konusunda biz müşterileri uyardım. Biz vatandaşlar da, esnaflar da dikkat edecek. Bu süreci inşallah en kısa sürede atlatacağız. Bu kapanma saatleri bazı esnaflarımız için yine sıkıntı olacak, çünkü tam da iş yaptıkları saatlerde kapanacaklar. Ama eğer bu süreçte kurallara uyarsak, biran önce bu sıkıntılı zamanı atlatırız.”

Vatandaşlardan Hakan Tuncer;
“Bu karar çok iyi oldu. Esnafların hali perişandı. Şuan biraz yüzleri gülüyor. Bu bir yıllık süreç, esnafları da vatandaşları da 10 yıl geriye attı. Bu alınan karar çok iyi oldu. Fakat esnafların açık olması için belirtilen saat yeterli ve uygun bir saat değil. İnsanlar gündüz çalışıyor, akşam da bir stres atmak için dışarı çıkıyor ama akşam 7’den sonra yine hayat yok.”

Manisa Lokantacılar, Kebapçılar, Tatlıcılar ve Yoğurtçular Esnaf Odası Başkanı Mehmet Akgül;

“İlk önce tabi ki lokantalar sulu yemek yapan lokantalar 3.5 aydan bu yana kapalı. Yani biz sulu yemekte, pakette başarılı olamadık. Kebapçı kardeşlerimiz paket veya gel-al şeklinde devam ettiler. Onlar da normalde yaptıkları işin yüzde 25’ini zor buldular. Alınan karar tabi ki de güzel bir karar, yani tamamen kapalı olmaktansa sabah 7’den akşam 7’ye kadar açmak yine de uygundur diyorum. Ama ben tekrar tekrar Manisalılardan bir şey rica ediyorum; lütfen tüm Manisalılar bize sahip çıksınlar. Şu anda sarı gurubuna düştük ve inşallah maviye düşeriz. Tedbirlerimiz daha yavaşlar, saatlerimiz daha da ileriye alınır. Eğer kenetlenirsek, Manisalılar ve esnaf el ele bu işin üstesinden geleceğine inanıyorum. Tedbirlere uyarsak risk seviyesini düşürür ve daha rahat günlere ulaşırız. Çünkü 15 günde bir bu raporlar güncellenecek.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94