SÜMERBANK DAVASINDA NELER OLUYOR!

Gazeteci Nurgül Yılmaz, köşe yazısında Manisa kamuoyunu 12 yıldır meşgul eden Sümerbank Davası’nı ele aldı. Nurgül Yılmaz, Manisa’da önde gelen siyasetçi ve işadamları tarafından kurulan Manisa Ortak Girişim Grubu’nun satın aldığı Sümerbank Pamuklu Mensucat A.Ş’nin ihalesi ile ilgili bilinen veya bilinmeyen tüm gerçekleri masaya yatırdı. İşte o yazıdan öne çıkan satırlar…

SÜMERBANK DAVASINDA NELER OLUYOR!

banner46
ŞÜPHELİLER LİSTESİ UZUN
Tutuklanan 6 OGG üyesi; Hakkı Bayraktar, Bülent Kar, Hüseyin Akdede, Erdinç Yumrukaya, Cemal İzci ve Arif Koşar’la bu işin bittiği zannedilmesin. Daha sırada şüphelilerin listesinde adı geçen; Dönemin Başbakanı ve Özelleştirme Yönetim Kurulu Başkanı, bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özelleştirme İdaresi mensupları ve henüz dışarıda olan 41 üyesi var.
 
OGG’NİN HENÜZ TUTUKLANMAYAN 41 ORTAĞI…
Kış uykusundan uyanın. Yarın öbür gün sizin de kapınıza dayanacaklar. Onlar sizin Manisa’ya ne kadar katkı ve katma değer sağladığınızla ilgilenmiyorlar. Ne olduğu anlaşılamayan bir davaya hırs yapmış insanlar, Manisa’ya zarar vermekten başka birşey yapmıyor! Aklıma takılan sorular var, bir türlü cevabını bulamadığım...
 
12 YILDIR ATIL DURAN ARAZİ DEVLET İÇİN BİR ZARAR DEĞİL MİDİR?
OGG Sümerbank’ı satın almakla devleti zarar uğrattı da, 12 yıldır atıl halde bekletilen Sümerbank arazisi devleti kara mı geçirdi? Satışa ve sonrasındaki sürece engel olunmasaydı şimdi, Sümerbank arazisinde dev ticari işletmeler yükselmiş olmayacak mıydı? İstihdam sağlanmış olmayacak mıydı? Manisa ve Manisalı kazanmış olmayacak mıydı? Şimdi devleti zarara sadece OGG ve 47 ortağı mı uğrattı?

 
SÜMERBANK DAVASINDA HENÜZ TUTUKLANMAYAN 41 KİŞİYE NE OLACAK?
ŞÜPHELİLER LİSTESİNDEKİ SAYIN RECEP TAYYİP ERDOĞAN DAVANIN SEYRİNE MÜDAHALE EDECEK Mİ?

 
Haftalardır bilen de bilmeyen de yazıyor, konuşuyor.
Konu: Sümerbank davası... Tutuklananlar, dışarıda kalanlar, tutuklanması beklenenler veya ‘nasıl olsa içeriye 6 kişi alındı, bana bir şey olmaz’ rahatlığını taşıyanların hayatları. Gözden kaçanları birileri ortalığa dökmezse, bu ‘bana bir şey olmaz’ rahatlığına kapılanları birileri uyarmazsa; asıl suçluların ellerini kollarını sallaya sallaya hayatlarına devam etmesine ortam hazırlanmış olacak.
 Israrla söylüyorum ve yazıyorum. Yakında ortalık toz duman olacak.
 
Tutuklanan; Hakkı Bayraktar, Bülent Kar, Hüseyin Akdede, Erdinç Yumrukaya, Cemal İzci ve Arif Koşar’la bu işin bittiği zannedilmesin haaa. Daha sırada şüphelilerin listesinde adı geçenDönemin Başbakanı ve Özelleştirme Yönetim Kurulu Başkanı bugünün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Metin Kilci, ÖİB İhale Komisyonu Üyeleri; Sami Ölmeztoprak, Nadir Aksoy, Önder Kocabay, ÖİB İhale ve Değer Tespit Komisyonları Üyeleri; Celalettin Okçu, Ahmet Aksu, Aziz Gökçe, Adnan Gürdal, M. Şükrü Doğan, dönemin Dış İşleri Bakanı (eski Devlet Bakanı ve ÖYK Üyesi) Ali Babacan, dönemin Maliye Bakanı ve ÖYK Üyesi Kemal Unakıtan, dönemin Ulaştırma Bakanı ve ÖYK Üyesi Binali Yıldırım, eski Sanayi ve Ticaret Bakanı ÖYK Üyesi Ali Coşkun, Danışman İş Yatırım Menkul Değerler A.Ş ve Alt Danışman Teknovizyon Mühendislik ve Danışmanlık LTD. Şti. var.
 
Daha bitmedi.
Yazının başında ne demiştik?
‘Yakında Ortalık toz duman olacak.’
 
 Zira 47 İşadamının 6 OGG Üyesinin tutuklanmasının ardından, dışarıda kalan 41 üyesi de topun ağzında. Sayın Taner Yönder’in başlattığı, İsmet Turhangil ve Av. Emin Uz’un devam ettirdiği, sonrada ‘bu davayı meslek hayatının jübilesi olarak görüp takıntı’ haline getiren, ileride bu dava ile ilgili filmler, belgeseller çekileceği hayallerini kuran, bu davaya 12 yılını adamış Ali Suat Ertosun’un listesinde; daha 41 iş adamıvar. Dışarıda ‘artık normal hayatımıza devam edebileceğiz, nasıl olsa 6 OGG üyesi tutuklandı. Bize artık kimse ilişmez’ hayalini kuran 41 ortak daha var!
 
Dışardaki bu 41 adam Manisa’nın çok önemli iş adamları ve değerleri. Manisa’ya yatırım yapmış, bu şehre katma değer katmış, tıpkı içerdekiler kadar Manisa için didinmiş insanlar. Bazıları Fabrikatör, bazıları MOSB’un en üst düzey yöneticileri, bazıları ise kurdukları işletmelerle Manisa’da ve Türkiye’de marka olmuş iş insanları.  Yazık ki; Ali Suat Ertosun hayatının jübile davasında; bu iş adamlarının Manisa’ya katkısı ile hiç ilgilenmiyor.
 
 Bunları gece uydurup, sabah yazmıyorum haaa…
 
Benimde naçizane güçlü istihbaratlarım var. Niye bu zamana kadar yazmadım, bekledim? Şehrin kimyasını, kalemşörleri, kuklaları, tetikçileri ve ‘sosyal medyaşörleri’ bir tespit edeyim dedim. Ettim de.
***
 Bu içeri alınan iş adamlarını seven vardır, sevmeyen vardır. Saygı duyarım.
 Ancak bir de işin ‘adalet terazisine’ bakalım.
 
Hani bu adamlar, 47 OGG ortağı; ‘kırk haramilerdi ya… Yemiş içmişlerdi ya Sümerbank’ı. ‘1e alıp, 3’e satmışlardı’ ya, ‘Sümerbank’ı talan etmişlerdi’ ya… ‘Milyonlarca lirayı cebe cukka etmişlerdi’ ya… ‘Devleti zarara uğratmışlardı’ ya…
 
 Hiç kimse kalkıp ta, demiyor ki, sormuyor ki, merak etmiyor ki, 46 milyon 250 bin TL’ye satılan Sümerbank Pamuklu Mensucat A.Ş’nin KDV’sini, vergisini, hissedarların tazminatlarını, SGK primlerini, yasal sorumluluklarının bedellerini kimler, nasıl, ne kadar ödedi? Devlet mi zarara sokuldu, yoksa OGG ortakları mı? Satıştan elde edilen ve tek kuruşuna dokunulmadan bankaya yatırılan paraya ne oldu? Bu parayı kimler nasıl kullandı?

***
2005’te ihale edilen, 2007’de satılan Sümerbank davasının günah keçisi; tutuklu ve şu an içerde olan 6 işadamı olduğuna inanılıyorsa, akli melekelerin tatile çıktığını söyleyebilirim.
 
Kantarın topuzunu kaçırmamak şartıyla, yazayım o zaman…
 
Sümerbank Şirketi; tüm yasal borçları ile birlikte Manisa Ortak girişim Grubu tarafından 3,750,000 dolara satın alındı. Her ortak satış için 150’şer bin lira ödedi ve yüzde 2 hisse sahibi oldu. Sümerbank Pamuklu Mensucat A.Ş satın alındığında 55 milyon TL zarardaydı. İhaleden tam 2 sene sonra Sümerbank A.Ş, OGG tarafından; 46 milyon TL + KDV’ye (25 milyon Euro) Redevco’ya satıldı. Satış sonrasında 46 milyon TL’nin 37 milyonu peşin olarak tahsil oldu.O süreçten 31.12.2015 yılına kadar 7,8 milyonu KDV olmak üzere yaklaşık olarak DEVLETE; 25 MİLYON TL VERGİ ÖDEMESİ YAPILDI!
 
Sorarım usturupluca…

1-Şu durumda satıştan devletin kasasına 7,8 milyon TL KDV bedeli gitti. OGG Devlete KDV Ödeyerek, nasıl bir zarar uğrattı?

2-OGG Sümerbank Şirketini aldıktan sonra, çalışanlarının yıllardır birikmiş olan 2,5 milyon liralık SGK pirim borcunu da ödedi. Batmış ve kapanmış bir şirketin, mağdur edilmiş çalışanlarının SGK pirim borcunu ödeyen OGG, devleti nasıl bir zarara uğrattı?

3-Sümerbank’ın yine geçmişten gelen 1,8 milyon TL’lik yasal borçlarını da OGG ödedi.

4-Ya Sümerbank Çalışanlarının tazminatları? Ya onları kim ödedi? Cinler-periler değil her halde. Onları da OGG ödedi.
 
5-Eğer Sümerbank Pamuklu Mensucat A.Ş’yi alanlar suçlu ise, Özelleştirme idaresi değil mi?
 
6-O dönemde Sümerbank Pamuklu Mensucat A.Ş’nin fiyatı ekspertiz raporları ile belirlenmedi mi? Şu durumda ekspertizlerde usulsüzlük yapmış olmuyor mu? Peki neden fiyat belirleyen ekspertizler hakkında dava açılmadı? Ali Suat Ertosun yaptığı son basın açıklamasında bu kurumlar hakkında, suç duyurusunda bulunmadığını neden belirtiyor?
 
7-OGG Sümerbank’ı satın almakla devleti zarar uğrattı da. 12 yıldır atıl halde bekletilen Sümerbank arazisi devleti kara mı geçirdi?
 
8-Satışa ve sonrasındaki sürece engel olunmasaydı şimdi Sümerbank arazisinde dev ticari işletmeler yükselmiş olmayacak mıydı? İstihdam sağlanmış olmayacak mıydı? Manisa ve Manisalı kazanmış olmayacak mıydı? Şimdi devleti zarara sadece OGG ve 47 ortağı mı uğrattı? Devlet kendi kendinin ayağına kurşun sıkmadı mı?
***
 
Özetle 3 milyon 750 bin dolara satın alınan batık şirket Manisa Pamuklu Mensucat A.Ş için OGG, yaklaşık 45 milyon TL devlete ödedi. Yani Devletin kasasına durduk yerde yaklaşık 45 milyon TL soktu. Yani Sümerbank’ın tüm zararlarını OGG kapattı.

 ‘Durduk yerde’ diyorum. Aynen öyle.
Çünkü OGG ne aldığı şirketi bir yatırıma dönüştürebildi, ne bankaya yatırılan paraya dokunabildi, ne de devlete ödediği paranın nereye gittiğini sorgulayabildi.
 
Bir de üstüne üstlük Manisa menfaati için bir araya gelip, bir ortak girişimi grubu oluşturan 47 güzide iş adamı ‘suçlu’ damgası yedi.
 
6’sı hapiste, 41’i hapse girmek üzere…
 
Şimdi bu alışverişten zarar eden devlet mi, OGG’mi?
Ya Sorumlular? (bkz: 01) Onlar ne alemde? Onlarda daldıkları alemden, çok kısa sürede çıkartılacaklarda, haberleri yok…
 
Şimdi bir daha soruyorum: Kısa özetle geçtiğim ve devlete yapılan bu ödemeler ile devlet nasıl zarar uğratılabilir?
***
 
 Özellikle OGG’nin henüz tutuklanmayan 41 ortağı…
 Kış uykusundan uyanın!
 Yarın öbür gün sizin de kapınıza dayanacaklar!
Onlar sizin Manisa’ya ne kadar katkı ve katma değer sağladığınızla ilgilenmiyorlar. Onların tek ilgilendiği şey; 47’inizi de 4 duvarın arasında görmek, haberiniz olsun.
 
Adaletten ümidinizsonsuz biliyorum.
 
Ancak ‘Bir’ olup gerekli mecralaragerçekler anlatılmalı! Manisa’nın menfaati için çıktığınız bu yolda, paranızla nasıl rezil edildiğinizi, tüm kamuoyunun bilgisine sunmanız menfaatinize olacaktır.
Demem budur.
 
Tutuklama haberlerinizi gazetemde yayınlamaktan, beni de kurtarın lütfen. İnanın Manisa’da taş üstüne taş koymuş bir iş insanını, gazete sayfalarına taşımaktan hiç hoşlanmıyorum. Çok üzülüyorum.
 
 Fırtına öncesi sessizlik, sizi yanıltmasın… Tavsiyemdir, Silkelenin.
 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Milli irade - 2 yıl önce
Patronlar 47 milyonu paylaşmak istedi ise de teftiş kurulu kararı gereğince satışın iptali nedeniyle Valinin karşı çıkması üzerine gerçekleşmedi idi değilmi?
Avatar
Hasan Tahsin - 2 yıl önce
Manisa'nın güzide iş adamları mı bunlar? Yoksa Özal'dan bir koy 10 al öğretisini alan fırsat adamları mı? Gazetenin patronu da bu işin içinde diye bu yazıyı kaleme alan yazarımız görevini yapmanın huzuru içinde olmalı. Zira gazetedeki yeri de bu yalakalikla saglamlasmistir sanırım. Bir kere de yansız ve doğruları yazın da halkın güvenini kazanın. Ülke manzarasını buradan da son derece net görmüş olduk.