SUYA GELEN ZAM!

Yıllardan beri hem Denge Gazetesi’nde hem de Milliyet Gazetesi’nde köşe yazarlığı yapıyorum. Hiçbir yazımın bu kadar ilgi çektiğini ve bu kadar büyük bir yaraya parmak bastığını hatırlamıyorum.

SUYA GELEN ZAM!
banner87
"65 YAŞ ÜSTÜ VE ENGELLİLER ÜCRETSİZ BİNİŞ TARTIŞMASI" konulu köşe yazım gazetede ve  www.manisadenge.com sayfasında yayınlandıktan sonra çok sayıda yorum, mesaj ve telefon aldım. Geri bildirimlerinçoğunluğu olumlu yorumlardan ve teşekkürlerden oluşurken, bir kısım da eleştiri geldi. Öncelikle belirtmek isterim ki; yazımda, ‘verilen hakkın geri alınması’ gibi bir düşünce yoktu. Göstermek istediğim şey verilmiş olan bu hakkın suiistimal edilerek başkalarının faydalanmasının engellenmesiydi. 
            Bu yazıma en güzel cevabı Manisa Denetimli Özel Halk Otobüsleri Kooperatifi Başkanı Erdoğan Akatmacı şöyle verdi;

"Biz yıllardır şehit ailelerine ve gazilerimize bu hizmeti veriyoruz.Ücretsiz bir şekilde seyahat etmeleri ile ilgili aksi bir durum hiçbir zaman gündeme gelmemiştir. Çünkü onlar hiçbir zaman haklarını suistimal eden bir davranışta bulunmadılar."

Son sözüm ; Manisa’da yaşayanlar olarak birbirimizden saygımızı ve sevgimizi esirgememeliyiz .
                                                                                          ***​
SUYA GELEN ZAM!


Manisa’daki su fiyatları %40 artınca vatandaşlarımız tarafından şahsi mail adresime ve whatsApp hattımıza yüzlerce mesaj gönderildi, adeta mesaj yağmuruna tutuldum. Hatta bazı kesimlerden 65 yaş üstü kişilerin minibüs yolculuğunu yerine – SU ZAMMINI – kaleme alın gibi sitemler aldım.
                       
SU NİYE ZAMLANDI?

Aldığım bilgilere göre, suya 2016 yılından bu tarafa zam yapılmamış. Bu tarihte Manisa merkezde  suyun tonu 2,90 kuruş iken,2019 yılında bir ton suyun fiyatı 3,91 kuruş oldu.

Kırkağaç,Demirci,Köprübaşı gibi ilçelerde ise su fiyatı 3,00 krş olarak belirlenmiş.Kartlı sayaç aboneleri ise suyu %10 indirimli kullanıyorlar.Bu zamların yapılmasına en büyük etken ise;
*Elektrik maliyetinin çok yükselmesi,
*Sahadaki çalışmalarda kullanılan polietilen ve çelik boru, vana benzeri malzemelerin %40 ile %60 arasında zamlanması.

Son sözüm; Manisa ilinin tüm su alt yapı hizmetlerini sunmakla yükümlü olan MASKİ’nin tek gelir kaynağının su getirileri olduğu düşünüldüğünde, bu zamların kaçınılmaz olduğu bir gerçek.

Erdinç Yumrukaya'nın diğer yazılarını okumak için tıklayın...
 
Güncelleme Tarihi: 18 Aralık 2019, 13:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali Rıfat
Ali Rıfat - 10 ay Önce

Seçimlerden önce suya zam yapilmayacagi söyleniyordu.Yuzde kırk zamdan sonra ilçe belediyelerde pay almaya başladı.

SIRADAKİ HABER

banner95

banner94