TAZMİNATINI ALAMAYAN MADENCİLERİ SEVİNDİREN HABER

AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, Soma’da işten çıkarılan ve tazminatları ödenmeyen madencilerin tazminatlarının 2020 yılının ilk iki ayında faiziyle birlikte tek seferde ödeneceğini duyurdu.

TAZMİNATINI ALAMAYAN MADENCİLERİ SEVİNDİREN HABER
banner46
AK Parti Manisa Milletvekili Mehmet Ali Özkan, tazminatların 2020 yılı içerisinde ödeneceğini duyurdu. Süreçle ilgili hatırlatıcı bir açıklama yapan Özkan, “Bu süreçte 3 bin işçimizin kıdem tazminatlarının bir kısmının yasal düzenleme yapılarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu   (TMSF) tarafından ödenmesi sağlanmıştır. Ancak maden işletmecisinin açtığı davalar sebebi ile ödemeler durdurulmak zorunda kalınmıştır. Geriye kalan işçilerin alacakları için başta bizzat ben olmak üzere Soma Belediye Başkanımız Ali Tulup, AK Parti Teşkilatı ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezi yöneticilerimiz tarafından Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Enerji Bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunduk. Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Sayın Ömer Bayrak ve Enerji Bakanı Sayın Fatih Dönemiz ile defalarca toplantı yaptık. Son olarak 23 Ekim 2019 Çarşamba günü ben, Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, AK Parti Soma İlçe Başkanı Mehmet Ali Aksoy, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih Dönmez ile bir araya gelerek konuyu müzakere ettik. Hemen ertesi gün de Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Başkanı Nurettin Akçul ve Genel Merkez yöneticileri Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma 1 nolu Şube Başkanı Mehmet Ali Çakır ve Soma’dan gelen işçi temsilcileri Enerji Bakan Yardımcısı Sayın Şeref Kalaycı ile bir araya gelerek tekrar görüştük.” dedi.

FAİZİ İLE BİRLİKTE TEK SEFERDE ÖDENECEK


Gelinen noktadaki son durumu aktaran Özkan, “Kıdem tazminatı alacağı olan işçilerimizin Eynez ocağından kalan alacakları Türkiye Maden İşçileri Sendikası Soma 1 No’lu Şube Başkanlığı tarafından toplanacak dilekçelerden sonra Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hesaplanmak sureti ile 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında faizi ile birlikte tek seferde ödenecektir. İşçilerimizin Işıklar, Atabacası ve Geventepe ocaklarındaki çalışmalarından doğan kıdem tazminatı alacakları için de önümüzdeki günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gündeme alınacak olan torba yasaya hüküm koyulmak sureti ile ödeme yapılması sağlanacaktır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, AK Parti Manisa Milletvekilleri ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası işbirliği ile işçilerimizin hakkı olan kıdem tazminatı alacaklarının tamamı ödenmiş olacaktır. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada işçilerimizin yanında olacağımızı, daha çok üretim, daha çok istihdam ve maksimum işçi sağlığı ve iş güvenliği için çalışmalarımıza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı. –Caner KILIÇ 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER