TEKGIDA-İŞ, VİRÜS SALGININDA İŞÇİYİ YALNIZ BIRAKMADI

Koronavirüs salgının etkileri ekonomik alanda hızla hissedilmeye başlandığı bu günlerde kepenk indirmek veya iş yerlerini kapatmak zorunda kalan işverenler çareyi işçi çıkartmakta veya işçiye ücretsiz izin vermekte buluyor. Bir yanda işsiz kalan diğer yanda her an işini kaybetme korkusu yaşayan işçi sınıfı zor günler geçiriyor. TEKGIDA-İŞ Sendikası Manisa Şube Başkanı Yavuz Uçkıran, bu zor günlerde, kendi bünyelerine bağlı gıda fabrikalarında çalışan işçi üyelerini hiçbir şekilde mağdur etmediklerini ve onların sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatmaları için gerekli tüm tedbiri hayata geçirdiklerini duyurdu.

TEKGIDA-İŞ, VİRÜS SALGININDA İŞÇİYİ YALNIZ BIRAKMADI
banner46
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını Türkiye’de de hızla yayılmaya başladı. Salgının önüne geçmek için STK ve iş alanlarında tedbirler alındı. Uzmanlar mecbur kalmadıkça kimsenin dışarıya çıkmaması gerektiğini her fırsatta vurguluyor. Salgının etkileri ekonomik alanda da hızla hissedilmeye başladı ve birçok işyeri salgından olumsuz yönde etkilendi. Bazı işyerleri salgın nedeniyle çalışanlarına ücretsiz izin kullandırıyor veya çalışanları işten çıkarıyor.  TEKGIDA-İŞ Sendikası Manisa Şube Başkanı Yavuz Uçkıran, bu süreçte işçilerin en büyük korkusunun işten çıkarılmak olduğunu belirterek, sendika olarak işçilere sahip çıktıklarını ve hiçbir işçinin çıkarılmasına mahal vermediklerini ifade etti.

Yavuz Uçkıran gazetemize şu açıklamalarda bulundu;

 “VİRÜS FIRSATÇILIĞINI NOT EDİYORUZ”
“Tüm dünya olağanüstü günlerden geçiyor. Bunun sebebi bilindiği üzere covıd 19 korona virüs adı verilen bir salgının, dünyaya hızlı bir şekilde yayılması ve insan hayatını tehdit etmesidir. Bu virüs din, dil, ırk, cinsiyet, sınıf ayrımı gözetmeksizin can yakmaya ve can almaya devam ediyor. Tüm dünya birlik olup bu virüsü yenmek için elinden geleni yapıyor. Milletimiz de bu konuda çok büyük çaba sarf ediyor... Ne yazık ki ülkemizde bazı işletmeler bu kritik durumu bahane edip, işçi çıkartmaktadırlar. Örneğin; örgütlenme sürecinde olduğumuz iş yerlerinde sendikaya üye olmuş olan arkadaşlarımız işten çıkarılıyor. Bu kriz durumunu fırsata çevirmeye çalışmak, insanlık ve ahlak dışıdır. Lakin biz  TEKGIDA-İŞ sendikası olarak bu virüs fırsatçılığını not ediyoruz, bunu da belirtmek isterim.”

“SENDİKALI ÇALIŞMANIN ÖNEMİ BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKMIŞTIR”
“Ekonomik olarak zaten emekçinin güçlükle ayakta durduğu bu dönemde emekçilerimizin işten çıkarılması, önümüzdeki günlerde ekonomik kaosa neden olabilir. Tek gıda iş sendikası olarak örgütlü olduğumuz iş yerlerin de üyelerimizin işten çıkarılması söz konusu değildir. Böylelikle örgütlü çalışmanın ne denli önemli olduğu bir kez daha ortaya çıkmıştır. Bizler gıda kolunda hizmet verdiğimiz için ülke hangi koşullarda olursa olsun üretmeye devam etmek zorundayız. Çünkü insanlar, ekmek, su gibi temel yaşam ihtiyaçlarını mutlaka karşılamak zorundadırlar. Bu aynı zamanda gıda emekçileri için kutsal bir görevdir.”

“RİSK GRUBUNDAKİ İŞÇİLERİMİZ ÜCRETLİ İZİNE ÇIKARTILDI”
“Bizim için bu süreçte üyelerimizin bu kutsal görevi yerine getirirlerken sağlıklı ve hijyenik çalışma ortamlarına sahip olmaları açısından TEK GIDA İŞ sendikası olarak işletmelerin gerekli önlemleri almaları konusunda takipçileri durumundayız. Bu nedenle işyerlerimizde gerekli tedbirler alınmış ve arkadaşlarımızın işlerine ve evlerine sağlıklı bir şekilde gidip gelmeleri sağlanmıştır. Bu önlemler TEK GIDA İŞ Sendikası’na bağlı tüm işyerlerinde uygulanmaktadır. Sizlere bu önlemlerden birkaçını kısaca maddeler halinde söylemek isterim. Kronik rahatsızlığı olanlara, hamile olan bayan arkadaşlarımıza ve engelli olan arkadaşlarımıza ücretli izin verildi, servislere binen tüm arkadaşlarımızın her gün ateşi ölçülüyor, servisler her kullanımdan sonra dezenfekte ediliyor , servislerdeki oturma düzeni değiştirildi (mesafeli oturma planı), Yemekhane ve dinlenme alanında sosyal mesafeyi korumak adına çalışmalar yapıldı, çalışma arkadaşlarımızın işyerindeki, çalışma alanlarının sosyal mesafe çerçevesinde ayarlanması sağlandı, soyunma odaları, yemekhane, dinlenme alanı, revir gibi ortak kullanım alanları her kullanımdan sonra dezenfekte ediliyor. Bu ve bunun fazlası diyeceğimiz
düzenlemeler ve önlemler alınmış durumdadır...”“YERLİ VE MİLLİ TARIMA DÖNMENİN TAM ZAMANI”
Kıtlık yaşanmaması için çiftçilere ve gıda sektörüne özellikle destek verilmesi gerektiğini söyleyen “Şu bilgiyi de vermek isterim. Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığı korona virüs kapsamında yayınladığı yazıda toplu iş sözleşmelerinde (tis) çalışma genel müdürlüğünün ve iş kur il müdürlüklerinin faaliyetleri ile ara buluculuk ve yüksek hakem kurulu işlemlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı. Bu virüs salgını hakkında mevcut hükümete bazı önerilerde bulunmak, bu vesile ile de taleplerimizi dile getirmek istiyoruz. Ülkede acilen tarım ve hayvancılık alanında çiftçinin desteklenmesi gerekiyor. Eğer bu destek verilmezse önümüzdeki yıllarda gıda kıtlığı/krizi yaşayabiliriz. 2019 yılından beri giderek hızlanan bir küresel ekonomik kriz ile beraber gıda, su ilaç krizi sıkıntısı üstümüze geliyor. Devletimiz çiftçilerimizin bütün borçlarını faizsiz 2 yıl ötelemeli milli tarıma ve ilaca öncellik verilmelidir. Dünyanın iklim ve tarımsal alan acısından en verimli ülkesine sahibiz. Bu bağlam da Manisa Gediz ovasının da dünyanın en verimli 10 ovasından biri olduğunu da eklemek isterim. Ülkemize musallat olan bu musibeti fırsata çevirmeliyiz ve ekilmedik alan bırakmamalıyız. Yerli ve milli tarıma dönmenin tam zamanıdır diye düşünüyorum. Kenevir ekimi için talimat veren sayın cumhurbaşkanımızın emrinin savsaklandığını ve ülkemize ağır bedeller ödetildiği kanaatindeyim. Acil olarak kenevir ekimi teşvik edilmeli ve yaygınlaştırılmalıdır. Buna göre tarım politikalarının adımlarını bu yönde atarsak ülkemiz 2 yıl içerisinde artık ithal eden bir ülke değil ihracat yapan bir ülke haline gelir. Bu da bizi dünyada gelişmekte olan ülkeler arasında gösterdikleri Türkiye’yi en güçlü konuma getireceğinden eminim.”“BELKİ DE İNSANLIĞIN OLGUNLAŞMA EVRESİNİ YAŞAYACAĞIZ”
“Millet ve hatta insanlık olarak yaşadığımız bu travmadan sonra artık sosyal, ekonomik, kültürel hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı anlaşılıyor. Adalet ve paylaşım öne çıkacak mesela haksız kazanan itibar kazanamayacak. Mazlumun, ezilmişin hakkı gasp edilenin yanında olmak itibar kazandıracak, belki de insanlığın olgunlaşma evresini yaşayacağız… İş ve işçi dünyasının daha sıkı denetim altında tutulması gerekmektedir. Yabancı sermaye ve işbirlikçilerinin bu süreci işçi aleyhine, ülkeye zarar verecek şekilde kullanmalarına engel olunmalı, gerekirse devletin ciddiyeti gösterilmelidir. Bizler Türk milleti olarak inanışımız ve kültürümüz gereği, var olan birlik ve beraberliğimizi bu süreçte de birbirimize destek vererek göstereceğiz. TEK GIDA İŞ Sendikası Manisa şube yönetim kurulu ve üyelerimiz adına bu sıkıntılı günlerin bir an önce son bulmasını ümit ediyoruz. Bu süreçte ülkeyi canı pahasına ayakta tutmaya çalışan tüm emekçi kardeşlerimize teşekkür ediyoruz ve kolaylıklar diliyoruz...” 
Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 19:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER