banner83

Toplu taşımada HES Kodu dönemi başladı

Manisa İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun Covid-19 tedbirlerine İlişkin 25.01.2021 tarihli ve 2021/3 sayılı kararı gereğince, HES kodu tanımlaması yapılmayan elektronik/akıllı seyahat kartları ile binişlere dün itibariyle izin verilmedi.

Toplu taşımada HES Kodu dönemi başladı
banner87

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun 25.01.2021 tarihli ve 2021/3 sayılı kararı gereğince, HES kodu tanımlaması yapılmayan elektronik/akıllı seyahat kartları ile binişlere 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren izin verilmemesi kararı alınmıştı. Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı MANULAŞ Genel Müdürlüğü de toplu taşımada HES Kodu'nun zorunlu hale gelmesinin ardından konuyla ilgili açıklama yaparak vatandaşları uyarmıştı.

UYGULAMA BUGÜN BAŞLADI

Karar bugün uygulanmaya başladı. HES kodu eşleştirilmeyen kartlar ulaşımda kullanılamadı. Manisa'da toplu ulaşımda kentkart ile binişlerde dijital ekrandan HES kodu sorgulanması yapılıyor.

MANULAŞ UYARMIŞTI

MANULAŞ yakın zamanda yaptığı açıklamada, HES kodu tanımlaması yapılmayan ManisaKart ile toplu taşıma binişlerine 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren izin verilmeyeceği belirterek şu uyarıda bulunmuştu; "manisa.bel.tr-manulas.com.tr adreslerinden, E-devlet üzerinden ve ManisaKart mobil uygulamasından HES kodunun ManisKart ile eşleştirilebileceği ifade edildi. Yapılan açıklamada, vatandaşların toplu ulaşımı kullanımları sırasında mağduriyet yaşamamaları ve hastalığın yayılım hızının kontrol altında tutulması açısından Manisalıların ManisarKart'ları ile HES kodlarını eşleştirmeyi unutmayın."

GİŞE ÖNÜNDE KUYRUK OLUŞTU

Öte yandan HES kodunu kartlarına internet ortamından eşleştiremeyen ManisaKart kullanıcıları, Şehzadeler Belediye binasının (Büyükşehir Belediyesi eski binası) alt katındaki gişede uzun kuyruklar oluşturdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94