banner65

UTANÇ YAPISI MANİSA’NIN GÜNDEMİNDE

Güzelyurt Mahallesi’nin utanç yapısı olarak 21 yıldır mezbelelik halde bırakılan ‘Sınırlı Sorumlu Yeni Manisa 5 No’lu Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’ arsasının akıbeti ve arsada yapılacak olan MAYAPARK Projesi; geçtiğimiz ay Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nin gündemine taşınmıştı. Proje; Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy çokluğuyla reddedilince proje, yargıya taşındı. Davada Manisa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin yetkisini aştığına karar verildi. Bugün toplanacak Büyükşehir Meclisinde, konunun yeniden gündeme gelmesi bekleniliyor.

UTANÇ YAPISI MANİSA’NIN GÜNDEMİNDE

banner46
banner47

Yunusemre Belediye Meclisi’nde kabul edildikten sonra geçtiğimiz yıl Ekim ayında Manisa Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde görüşülen Maya Park Projesi’nin 1/1000 ölçekli imar uygulaması, MHP ve CHP gruplarının oylarıyla reddedilmiş, Manisa Belediyesi Meclisi’nin 2001 yılında almış olduğu imar planı kararının yürürlükte kalmasına karar verilmişti. Kararın ardından Yunusemre Belediyesi tarafından konu yargıya taşındı. Büyükşehir sorumluluğundaki 1/5000’lik planlarda herhangi bir değişikliğe ve uyumsuzluğa yol açmayan 1/1000’lik planlar hakkında Büyükşehir Belediye Meclisi’nin almış olduğu red kararı yargı tarafından durduruldu. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nde açılan davada, değiştirme yetkisinin Nazım İmar Planına uygunsuzluk durumlarında kullanılabileceği ve bunun dışında gerekçe göstermeksizin red hakkının Büyükşehir Meclisine verilmediği belirtildi.


“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ YİNE DUVARA TOSLADI”
Kamuoyunun Mayapark olarak bildiği ve Büyükşehir Meclisi’nde gerilimli anlara ev sahipliği yapan Sınırlı Sorumlu Yeni Manisa 5 No’lu Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi’nin arsası bugün gerçekleştirilecek Büyükşehir Temmuz Ayı Meclisi’nde yeniden gündeme gelecek. Toplantı öncesinde Kooperatif Başkanı İlhan Köksalan çok önemli açıklamalara imza attı.  Son dönemde yaşanan ve Büyükşehir’in hukuksuz bir karara imza attığı yönünde kararların alındığı adli sürece değinerek açıklamasına başlayan İlhan Köksalan, “Geçtiğimiz sene Ekim ayından beridir kamuoyunun da yakından takip ettiği Sınırlı Sorumlu Yeni Manisa 5 No’lu Toplu İşyeri Yapı isimli Kooperatifimize ait Güzelyurt Mahallesi’ndeki arsamızda hazırladığımız projeyle ilgili hukuki süreci tamamladık. Büyükşehir Meclisi’nin almış olduğu 1/1000’lik planların reddiyle ilgili kararı Yunusemre Belediyesi ile birlikte yargıya taşımıştık. Manisa 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada Büyükşehir Meclisi’nin yetki aşımı gerçekleştirdiği, gerekçesiz bir şekilde Yunusemre Belediyesi’nin hazırlamış olduğu 1/1000’lik planları iptal etmesinin hukuka ve mevzuata aykırı olduğu yönünde bir karar verilmiştir. Büyükşehir Belediyesi, Manisa 2. İdare Mahkemesi’nin bu kararına itiraz ederek bir üst mahkemeye başvurdu. Ancak ülkemizde adalet olduğunu unutan Manisa Büyükşehir Belediyesi, yine duvara tosladı. Başvurdukları bir üst mahkemeden de Büyükşehir’e ret kararı çıkarak hukuksal yollar tamamıyla kapatıldı” dedi.  “YAPI MEZBELELİK BİR DURUMDA KALMIŞTIR”
Kooperatifin sorununun 1996 yılından beridir çözülemediğini ve ilk defa sonuca bu kadar yaklaştıklarını, ancak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti dışında kalan grupların kooperatife halen set kurduğunu ifade eden Köksalan, “Şimdi bir kere daha Büyükşehir Meclisi’nde Yunusemre Belediyesi’nin 1/1000’lik planlarına red kararı veren meclis üyelerine seslenmek istiyorum. 1996 yılında Kooperatifimiz tarafından satın alınan arsa; 1980’li yıllarda küçük sanayi tesisi gibi düşünülerek imarlandırıldığı için ticari anlamda hayata geçirilememiş, mezbelelik bir durumda kalmıştır. Çevredeki vatandaşların can ve mal güvenliğini de tehlikeye atan bu yapı; tinerciler, baliciler, alkol ve uyuşturucu kullanan insanlar tarafından mesken edinilmiş durumda” ifadelerine yer verdi.

“ÖNÜMÜZE ENGEL KOYMAKTAN VAZGEÇİN”
Köksalan Büyükşehir Belediyesi’nin yapılacak olan projeye engel koymasından vazgeçmesini isteyerek, “Manisa’nın en gözde yerleşim yerlerinden birisi olan Güzelyurt Mahallesi’ni bu kötü görüntüden kurtaralım. Artık önümüze engel koymaktan vazgeçin. 77 hissedarlı ve miraslardan dolayı 100 aileli kooperatifimizi daha fazla üzmeyin. 21 sene sonra çözüm noktasına ulaşmış Mayapark’ın önünü açın” diye konuştu.   “TEMEL DÜSTURUNUZ DOĞRULUK OLMALI, DEDİKODU DEĞİL!”
Geçtiğimiz haftalarda Kooperatifin yeri ile ilgili Yunusemre Belediyesi tarafından Büyükşehir Meclisi’nin almış olduğu karara yönelik başlattığı yasal süreç sonunda basında  çeşitli haberler yer aldı. Kişisel sosyal medya hesabından bir takım paylaşımlarda bulunan Büyükşehir Meclisi MHP Grup Başkanvekili Mehmet Güzgülü’ye  yanıt veren İlhan Köksalan, “Geçtiğimiz günlerde yerel basında mahkeme sonucuyla ilgili bir haber yayınlandı. Bu habere ilişkin Büyükşehir MHP Grup Başkanvekili Sayın Mehmet Güzgülü, kendi sosyal medya hesabından paylaşımda bulundu. Bu yaptığı paylaşım başta şahsımı ve kooperatif üyelerimizi son derece rahatsız etti. “Mahkemenin neden iptal ettiğini bilmeden yazmak” diyen Sayın Güzgülü’ye basında yer alan haberleri hatırlatmak gerekir. Bu haberlerde mahkemenin kararı açık bir dille yazılmış ve gerekçeleri belirtilmiştir. Sayın Güzgülü mahkeme kararını ya da haberleri okumamış olmalı. Ayrıca yazısında yine iftirada bulunarak; “Kimlerin nemalandığını bilmeden” demiş. Şimdi ben soruyorum. Sayın Güzgülü, kimler nemalanmış? Kimler nemalanacak? Ya da zamanında kimler nemalanmak istedi ve istekleri yerine gelmeyince önümüze set kurdu? Siz de şimdi onlarla birlikte önümüze set oluyorsunuz. Beraber çalıştığınız arkadaşlarınıza dikkat edin! Biz eteğimizdeki taşları döküyoruz. Aynı hassasiyeti sizden de bekliyoruz. Lütfen şehir efsanesi yaratmaya çalışmayın. Bulunduğunuz kadrolarda temel düsturunuz doğruluk olmalı, dedikodu değil! “ ifadelerine yer verdi.  

“ARKADAŞINIZIN, BU ARSAYA İŞTAHI KABARMIŞTI DA, ONDAN MI ÖNÜMÜZE ENGELLER ÇIKARILIYOR?”
Kooperatif üyelerinin Manisa’nın tanınmış simalarından oluştuğunu, Manisa ve Manisalılar yararına olacak bu projenin neden engellendiğini anlayamadığını dile getiren İlhan Köksalan, “Kooperatifimizin üyeleri, yıllar önce ailesinin nafakasından keserek çocuklarına bir gelecek bırakmak ümidiyle bu işe kalkışan insanlardır. Hangimizi tanımıyorsunuz ya da hangimizle ilgili soru işaretleriniz var? Sizin bilip de bizim bilmediğimiz üyelerimiz mi var? Kooperatifimizi siz Sayın Güzgülü, Mehmet Palabıyık, Hüseyin Alp biliyor. CHP il yönetimi de tanıyor. Bizi tanıdığınız halde çözüm noktasında bir adım atmadınız. Üye portföyümüz Manisa kamuoyu ve şahsınız nezdinde biliniyor. 1996 yılında alınan arsa bugün Yunusemre ilçesinin birçok sosyal ihtiyacını görecek hale gelecekken sorun olarak gösterilip çözümsüz bırakılıyor. Büyükşehir İmar Komisyonunda bulunan arkadaşınızın, bu arsaya iştahı kabarmıştı da, ondan mı önümüze engeller çıkarılıyor? Kendisinin teklifini reddettiğimiz için mi bize bunlar reva görülüyor” iddiasında bulundu.

 “NASIL HESAPLAR VAR DA BİZİ MAĞDUR ETMEYE DEVAM EDİYORSUNUZ?”
Güzgülü’nün ve Büyükşehir İmar Komisyonu Üyesi Mehmet Palabıyık’ın kooperatife karşı olan tavırlarında samimi olmadıklarını vurgulayan Köksalan konuşmasına şu şekilde devam etti; “Sayın Güzgülü, Ekim ayındaki Büyükşehir Meclisi’nde bizimle ilgili madde görüşüldüğü zaman elinizde protokol metni olmasına rağmen, “Ben imardan anlamam ama hesaptan anlarım” diyerek farklı rakamlarla kamuoyunu yanıltmaya çalıştınız. Bu mudur dürüstlüğünüz? Aynı şekilde Yunusemre İmar Komisyonu’nda projemiz ilk görüşüldüğünde elimizi sıkıp hayırlı olsun diyen MHP’li Meclis Üyesi Mehmet Palabıyık, neden bir sonraki hafta yapılan komisyon toplantısının ardından kaçıp gitti? Bir selam dahi vermedi. Bir haftada ne değişti? Nasıl hesaplar var da bizi mağdur etmeye devam ediyorsunuz?”TEMMUZ MECLİSİNDE OLUMSUZLUK YAŞANIRSA TAZMİNAT DAVASI AÇACAKLAR
Kaybedilen sürenin kooperatifi çok üzdüğüne özellikle vurgu yapan  Köksalan, Temmuz Meclisi’nde de olumsuz bir durum yaşanması durumunda tazminat davası açacaklarını belirterek, “Şimdi elimizde yargı kararı var. Büyükşehir Meclisi’nin bir hukuksuzluğa imza attığı mahkeme kararlarıyla kanıtlanmış durumda. Ekim ayında hiçbir gerekçe göstermeden planlarımızı reddeden Büyükşehir Meclisi’ndeki MHP’li, CHP’li ve Bağımsız üyelere sesleniyorum. Bizim mağduriyetimiz devam ederse ve Büyükşehir Meclisi alınan mahkeme kararlarına rağmen 1/1000’lik planlarla ilgili yine yetkisini aşarsa, biz de hukuksal yollardan hakkımızı aramaya devam ederek bu gecikmeden sorumlu memur komisyon ve meclis üyelerinden hukuk çerçevesinde haklarımızın tazminini talep edeceğiz” bilgisini verdi.

“İMAR KOMİSYONU’NUN MAYAPARK’LA İLGİLİ ALDIĞI KARARI ÖĞRENDİK”
Geçtiğimiz Perşembe günü Büyükşehir İmar Komisyonu’nun Mayapark’la ilgili aldığı kararı öğrendiklerini ve Meclis’in yine yetki aşımı gerçekleştireceğini ön gördüklerini belirten Köksalan, “Öğrendiğimiz kadarıyla Büyükşehir İmar Komisyonu’nda yetkili ilçe belediyesinin belirlediği imar planını, nazım imar planı açısından inceleyip onaylamak ya da değiştirerek onaylamak yerine, yeni bir uygulama imar planı oluşturmuşlar. Uygulama imar plan yetkisi ilçe belediyesindedir. Yani kısacası tekrar yetkilerini aşmışlar. Burada bizim amacımız arsamızı hayata geçirmek, belediyemizin amacı da ilçenin ihtiyaçlarını kısa sürede karşılayıp sorunu iki yönlü çözmektir. Anladığımız kadarıyla Büyükşehir’in de amacı ilçe kazanmasın, biz boynumuzu eğelim, onların içinde bulunan arkadaşlarına teslim olalım,  kişisel menfaatlerine alet olalım, bunca yıl bekleyen üye, yatırımının hayrını görmesin. Biz, bu problemin çözümünde bizim yanımızda olan ilçe belediyemiz, yani kamu kazansın istiyoruz. 11 Temmuz’daki Büyükşehir Meclisi’nde, Meclis üyelerinin konumuz gündeme geldiğinde vicdanlı ve adil davranmalarını bekliyoruz. Tekrar hukuksuz bir karar çıkarsa, artık sadece kararın iptali için değil, kaybedilen sürenin de tazminini isteyeceğiz”  diye konuştu.  
 
 
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.