banner83

Vali Karadeniz, "Rahatlamayın!" uyarısı yaptı

Etv ekranlarında yayınlanan 'Erdinç Yumrukaya ile 45 Dakika' programının konuğu olan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, koronavirüs sürecine ilişkin özel açıklamalarda bulundu. Vaka sayılarındaki düşüşe paralel olarak vefat oranlarında da önemli bir düşüş olduğunu ifade eden Karadeniz; "Ama şu anki durumumuz geçtiğimiz yıl Haziran ayından daha iyi değil. Bunu da belirtmeliyim ki, bu bizde bir rahatlık yaratmasın."dedi.

Vali Karadeniz, "Rahatlamayın!" uyarısı yaptı
banner87

Canlı yayında Erdinç Yumrukaya'nın sorularını yanıtlayan Vali Yaşar Karadeniz, Manisa’da koronavirüs sürecinden gelinen son noktayı değerlendirdi. Aşılama sürecinin başarıyla yürütüldüğünü ifade eden Karadeniz şu sözlere yer verdi; “Şuana kadar Manisa’mıza ulaşan aşılarla, 17 bin 189 sağlık çalışanımız aşılandı. Bu da tüm sağlık çalışanlarımızın yüzde 77.34’ü demektir. Burada bahsettiğimiz sadece hastanelerde veya sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık çalışanları değildir. Sağlık sistemimizin önemli bir parçası olan eczacılar ve diğer sektörlerde bulunanlar ve onların yanında çalışanlar da bu rakamlara dahildir. Akabinde tüm Türkiye’de olduğu gibi ilimizde de aşı çalışmaları devam etti. Şuana kadar 75 yaş gurubunun yüzde 27.53’ü, 85 yaş gurubunun ise yüzde 39.16’sı, 90 yaş ve üzerinde ise 44.91’i aşılanmış durumda. Sağlık kuruluşlarına müracaat etmeleri halinde aşıları yüzde 100’e getirecek durumdayız.”

AŞIDAN KAYNAKLI OLUMSUZ BİR DURUM YAŞANMADI

Aşıdan dolayı bir olumsuzluk yaşandığına dair kendilerine şuana kadar net bir şikayetin ulaşmadığını açıklayan Vali Karadeniz; “Aşılama çalışmalarında birinci doz aşısı yapılanların ikinci dozları da, birinci doz aşısı vurulduğu tarih itibariyle 28. gününde olacak. 2. doz aşıları da elimizde mevcut.”dedi.

"GEÇTİĞİMİZ YIL HAZİRAN AYINDAN DAHA İYİ DEĞİLİZ"

Vaka sayılarındaki düşüşe paralel olarak vefat oranlarında önemli bir düşüş olduğunu ifade eden Vali Karadeniz, “Bu düşüşler, rahatlamamız şeklinde yorumlanmamalı. Tüm il genelinde bunu kontrol altında tutmak zorundayız ki geçtiğimiz Kasım ayında yaşadığımız sıkıntılara tekrar geri dönmeyelim. Hastanelerimizin yoğum bakımlarında yüzde 100’e yakın doluluk oranına ulaşmıştık. Bu anlamda alınan tedbirler bir hafta daha gecikmiş olsaydı, belki tedavi hizmetlerimizde başka sıkıntılar yaşayabilirdik. Tedbirler tam zamanında geldi ve vakalar tedbirlerden 15 gün sonra azalmaya başladı. Böylece bugünkü durumumuza geldik. Ama şu anki durumumuz geçtiğimiz yıl Haziran ayından daha iyi değil. Bunu da belirtmeliyim ki bu bizde bir rahatlık yaratmasın. Aşılama sürecinde belli bir aşamaya gelmeden çok fazla gevşetmemiz halen daha risk oluşturur.”diye konuştu.

MERKEZEFENDİ HASTANESİ RAHATLAMAYA BAŞLADI

Pandemi hastanesi olarak hizmet veren Merkezefendi Devlet Hastanesi’nin rahatlamaya başladığını ifade eden Vali Karadeniz, hastanenin diğer hastalıklara da aşama aşama bakmaya başladığını söyledi. Vali Yaşar Karadeniz konuşmalarını şöyle sürdürdü; “Manisa Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde yatarak tedavi gören hasta sayımız çok azaldı. Hastanemiz diğer hastalıklara da aşama aşama bakmaya başladı.”

MANİSALILARA TEŞEKKÜR ETTİ

İçinde bulunduğumuz süreç içerisinde yeni tedbirlere gerek olmadığı kanaatine vardıklarını söyleyen Karadeniz, Manisalıların özellikle son iki ayda tedbirler konusunda duyarlı davrandığını ifade ederek teşekkür etti.

YÜZ YÜZE EĞİTİME KADEMELİ OLARAK BAŞLANACAK

Okulların açılıp açılmamasıyla ilgili son durumu da izleyicilerle paylaşan Vali Karadeniz, “8. Sınıflar ve 12. sınıflarla ilgili 1 Mart tarihi kesin gibi görünüyor. Tabi virüsün dalgalanmasında bir olumsuzluk olmazsa. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin de kademeli olarak, tekrar başlanması planlanıyor. Okullarımız zaten hazır. Bundan yana bir problemimiz yok. Geçtiğimiz yıl görüldü ki; özellikle çocuklar birbirlerine çok fazla bulaştırdılar. Çocukların kendisinde yoğun olarak sağlık problemi yaşanmadı ancak evlerine götürdüler, anne, babaları ve büyükanne, büyük babaları için risk oluşturdular. Bundan dolayı yüz yüze eğitime tekrar ara verilmişti. O risk gurubundaki vatandaşlarımızın aşılanma süreci tamamlandıktan sonra çocukların birbirine bulaştırmasında insan hayatındaki riski azaltmış olacak.”diye konuştu.

AÇILACAK SINIFLARDA DERS VERECEK ÖĞRETMENLERE AŞIDA ÖNCELİK

Öğretmenlerin açılama süreci hakkında da bilgi veren Karadeniz; “Öğretmenlerin de aşılama süreci başladığında, açılan sınıflarda ders verecek öğretmenler öncelikli aşı olacak. Planlama bu şekilde. Amaç, pandeminin etkisini en aza indirerek, normal yaşama yavaş yavaş dönmektir ancak tekrar belirtmeliyim ki, sosyal mesafe, maske ve hijyenden asla vazgeçmemek gerekiyor.”

MARTIN SONLARINDA TEDBİRLER AZALTILABİLİR

Kısıtlamaların ne zaman kaldırılacağı ile ilgili tahminlerini izleyicilerle paylaşan Manisa Valisi Yaşar Karadeniz; “Şuan için bir süre vermek yanlış olur ama ben inanıyorum ki martın sonlarına doğru yavaş yavaş tedbirlerde gevşeme süreci başlayacaktır.”diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94