Vestel Hakkındaki İddialara Cevap Veren Haspolat; "Allahtan Korkun!"

Fabrikalarında yaşanan vaka oranları ve ölüm sayısı hakkında açıklamalarda bulunan Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, sosyal medyada Vestel’in işçileri 12 saat yemek vermeden çalıştırdığına yönelik iddialara açıklık getirdi. Haspolat’tan bir yanıt da ‘eksik maaş’ iddialarına geldi.

Vestel Hakkındaki İddialara Cevap Veren Haspolat;  "Allahtan Korkun!"
banner87

Caner KILIÇ-

Hastalığın ilk ortaya çıktığı günden bu yana sıkı önlemler aldıklarını söyleyen Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, özellikle 1 Haziran'a kadar şirkette bir tane bile pozitif vaka görülmediğini ifade etti.

2 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

1 Haziran sonrasında vakaların arttığını açıklayan Haspolat, hastalık nedeniyle bugüne kadar 2 işçinin hayatını kaybettiğini dile getirdi. Haspolat, 19 bin çalışanın bulunduğu Vestel'de pozitif vaka oranının yüzde 2 seviyesinde olduğunu açıkladı.

"1 HAZİRAN SONRASI DA TEDBİRLER GEVŞETİLMEDİ"

Genel Müdür Haspolat, 1 Ocak'tan bu yana fabrika içerisinde ve servis araçları da dahil olmak üzere üst düzey önlemler alındığını, 1 Haziran'da normalleşme sürecine geçilmesine rağmen, Vestel özelinde tedbirlerin gevşetilmediğini dile getirdi.

Vestel Beyaz Eşya Genel Müdürü Erdal Haspolat, fabrikanın doktoru Doğan Uçar’ın da bulunduğu bir heyetle beraber Manisa’daki yerel gazete ve televizyon temsilcilerine fabrikada alınan koronavirüs önlemlerini anlattı.

"YEMEK VERİLMİYOR" İDDİALARINA YANIT

Basın mensuplarıyla yaptığı fabrika gezisi sırasında, yemekhane bölümünü de gösteren Haspolat, fabrikada sabah mesai başlangıcından itibaren çalışanların yemesi için poğaça, kahvaltı, öğlen yemeği, mesaiye kalanlar için yine kahvaltı türü gıdalar verildiğini söyledi. Yaz aylarında soğuk içecek de ikram ettiklerini ifade eden Haspolat, şunları söyledi;

"ALLAH’TAN KORKUN!"

“Koronavirüs tedbirleri kapsamında paketlenmiş bir şekilde yemek servisi yapıyoruz. Bunun bize maliyeti yüzde 80 daha fazla olmasına rağmen bunu yapıyoruz. Doğal olarak bazı yemekler de ekmek arasında çalışanımıza veriliyor. Ancak art niyetli bazın kesimler fabrikada çalışanların 12 saat yemek verilmeden çalıştırıldığını iddia ediyor. Ekmek arası verilen bazı gıdalarda da ekmeğin arasına konulan kısmı çıkararak fotoğraf paylaşıyor. Allah’tan korkun. Bu yemeğin bu şekilde verilmesinin tek sebebi hekimlerimizin önerisi bu şekilde. Çünkü yemek sırasında sosyal mesafeye yeterince dikkat edilmeyebiliyor. Tabldot yemeğin doğru olmadığı önerisi nedeniyle bu şekilde bir uygulamaya gittik. Kendi içimizde hastalık yayılmasın diye bunu yapıyoruz. ‘Vestel işçiye yemek vermiyor’ diyenler için bunu söylemek zorundayım, bu yemeğin maliyeti yüzde 80 daha fazla. Doktorlarımız tavsiye etmediği sürece de bu şekilde yemek dağıtımına devam edeceğiz. Ama biz her işi uzmanına danışarak yapıyoruz.

BİR AÇIKLAMA DA ‘EKSİK MAAŞ’ İDDİALARINA

Öte yandan Haspolat, yine sosyal medyada dönen bir iddiaya daha yanıt verdi. Vestel’in kadın çalışanlarına daha az maaş verdiği ile ilgili sosyal medyada birtakım paylaşımlar gördüğünü dile getiren Haspolat, bu iddiaların da gerçeği yansıtmadığını söyledi. Vestel’in her zaman kadın haklarına yönelik projelere destek verdiğini ifade eden Haspolat, Vestel’in İnsan Kaynakları Müdürü’nün de kadın olduğunu, hiçbir zaman hiçbir şekilde kadınların daha az maaş alması gibi bir durumun söz konusu olmadığını aktardı.

"BÜTÜN İŞÇİLER ASGARİ ÜCRETTEN FAZLA MAAŞ ALIYOR"

Kadınlara az maaş verilmediği gibi bütün çalışanlarında asgari ücretten fazla maaş aldığını ifade eden Haspolat, “Biz yeni giren bir çalışanımıza bile 12 ayda 14.175 aya tekabül edecek maaş veriyoruz. Bu da asgari ücretin yüzde 23 fazlasına karşılık geliyor. Fazla mesai yaptığında da yine mesaisini alıyor” dedi.

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2020, 16:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
ugur ege
ugur ege - 2 ay Önce

ben yillardir evime vestelden baska hic bir beyaz esyayi sokmam telefonlarimizin tamami dahi vestel. benim param disariya gidecegine turk vatandasina gitsin. tabiki vestelde buyuk ilerleme var piyasaya yerli olarak hakim olmaya basladi. dis guclerin yalakalari hemen devreye girdi. ama neyapsalarda vestelden baska hic bir urunu evimize sokmayacagiz

Yasemın Bağ
Yasemın Bağ @ugur ege - 2 ay Önce

Yanlısla basyıgım begenmeme ısaretını degıstıremedım.
Vestelı hersaman begenırım. Haksızlık yapan taraf her kımse Allahtan korkmalı. Vestelı 30 yıldır kullanıyorum.

Alaybey sakini
Alaybey sakini - 2 ay Önce

Yalan Erdal bey zorla 8/20 20/08 çalışıyoruz baskı var postalar bağırıyor sayı istiyor yanımızdaki eleman virüs li çıktı biz hala test bile almadılar

Hüseyin çelik
Hüseyin çelik - 2 ay Önce

Kapilalizim böyle sermaye kimde söz onda hiç bir işçisini düşünmeyen faşist bir düşünceye sahip biri öyle olmadığını herkes biliyor

Karaköy sakini
Karaköy sakini - 2 ay Önce

Sadece bizim sokakta vestel çalışanı iki kişi covidli, iş arkadaşımın vestelde çalışan eşi de pozitif çıktı, başka bi vestel çalışanıda vestelde çalışanlardan uzak durun diye kendi uyardı bizi

Vestell
Vestell - 2 ay Önce

Haspolat güzel muhabbet yapıyorsunuz tek önlem aldığınız yer çay saatleri geri kalan herşey boş bunu herkes biliyor siz sadece fabrikayı savunuyorsunuz

Karaköy sakini
Karaköy sakini - 2 ay Önce

He he

Hasan canıtez
Hasan canıtez - 2 ay Önce

ALLAH düşman şerrinden korusun sayın müdürüm..

Vatandaş
Vatandaş - 2 ay Önce

(Askeri ücret] 2324*12=27.888 Eder.)

Haspolat, “Biz yeni giren bir
çalışanımıza bile 12 ayda 14.175 aya tekabül edecek maaş veriyoruz. Bu da asgari ücretin yüzde 23 fazlasına karşılık geliyor.

Matematikçi
Matematikçi @Vatandaş - 2 ay Önce

Yani 2324*14.175 = 32.943 TL yıllık maaş ödüyorlar diyor. 14.175 TL demiyor, 12 ayda 14.175 aylık asgari ücret ödüyoruz diyor.


SIRADAKİ HABER

banner95

banner94