banner83

Yunt Dağı Mevkii’ndeki 52 Mahalle Muhtarı “Öğren Ve Yaşat” Avrupa Birliği Projesi İle Temel İlk Yardım Eğitimi Alacak

Merkezefendi Devlet Hastanesi Evde Sağlık Hizmetleri biriminde çalışan Sağlık Memuru Nurullah Şengül’ün hazırlayıp başvurduğu, Avrupa Birliği projesi“Öğren ve Yaşat”; Avrupa Birliği Türkiye delegasyonu olan “Sivil Düşün” tarafından desteklenmeye hak kazandı. Manisa Valiliği ve Manisa İl Sağlık Müdürlüğü’nün olur vermesi ile;Yunusemre Belediyesi, Manisa Büyükşehir Muhtarlar Derneği ve Merkez Efendi Devlet Hastanesi’nin katkılarıyla Yunusemre ilçesi Yunt Dağı mevkiindeki dağlık yerleşkede yaşayan 52 mahalleye sağlık okur yazarlığına katkı sağlamak amacıyla öncelikli hayati önem taşıyan “Temel İlk Yardım Eğitimi” uygulaması 21 Haziran Pazartesi günü başlıyor.

Yunt Dağı Mevkii’ndeki 52 Mahalle Muhtarı   “Öğren Ve Yaşat” Avrupa Birliği Projesi İle  Temel İlk Yardım Eğitimi Alacak
banner87

Türkiye’de ki ölümlerde kaza ölümlerinin %10’unun ilk beş dakikada solunum durmasına bağlı, %50’sinin ise ilk yarım saat içinde büyük kanamalara bağlı olarak gerçekleştiğini belirten proje aktivisti Nurullah Şengül; “ Kazanın yaşandığı ilk yerde ilk yardım yapıldığında kişinin hayata geri dönme oranının bir hayli yüksek olduğu ve ölümlerin azaldığı yapılan araştırmalarda görülmüştür. Biz de bu projemiz ile merkezden 15 ila 50 km uzaklıkta ikamet eden mahallelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın yaşayabilecekleri olası kazalarda temel ilk yardım bilgileri ile sağlık ekipleri olay yerine gelene kadar kaza geçiren kişiye müdahale ederek hayatta kalmasını sağlamak için ve sağlık okuryazarlığını arttırmak için eğitimler vereceğiz.” dedi.

“MAHALLEDE SÜREKLİ İKAMET EDEN HERKES KATILABİLİR”

Merkezefendi Devlet Hastanesi başhekimliğin görevlendireceği uzman doktorlar aracılığıyla başta mahalle muhtarlarımız olmak üzere; köyde devamlı ikamet eden ve eğitime katılmak isteyen aza, bakkal, kahveci gibi vatandaşları da beklediklerini belirten Şengül; “Projemiz aslında hayati önem taşıyor. Bu konuda vatandaşlarımıza sağlık okuryazarlığı da kazandırmış olacağız. Proje bütçesinden karşılayarak eğitim metaryallerimizi temin ettik. Proje iştirakçimiz olan Yunusemre Belediye Başkanlığı hizmet araçları ile muhtarlarımızı eğitim alanlarımıza getirecek. Koronavirüs tedbirleri kapsamında açık alanda sosyal mesafe kuralarına uyularak ve HES kodu sorgulaması yaparak bir diğer iştirakçimiz olan Manisa Büyükşehir Muhtarlar Derneği’nin hazırladığı alanda teorik ve pratik eğitimlerimizi vereceğiz.” dedi.

“KATILIM BELGESİ VERECEĞİZ”

5 ayrı mahallede gerçekleşecek eğitimler sonrasında temel ilk yardım eğitimini tamamlayan 52 mahalle muhtarı ve gönüllü katılımcıların, eğitime katılım belgesi alacaklarını da vurgulayan proje aktivisti Nurullah Şengül; “Projemizin sonunda Merkezefendi Devlet Hastanesi’nde yapılacak olan belge töreninde, ayrıca katılımcılarımız Avrupa Birliği Sivil Düşün Delegasyonu tarafından gönderilecek uzman tarafından ‘’Karar Vericilerle İlişkilerin Yönetimi‘’ konusunda savunuculuk eğitimi de alacak ve projemiz tamamlanacaktır.” dedi.

“PROJEMİZİ ÖZEL BİR PRODÜKSİYON İLE UNUTULMAZ KILACAĞIZ”

“Projemizin bir başka iştirakçisi ise Manisa’da uzun yıllardır yayın ve yayım hayatını sürdüren ETV ve Denge Gazetesi bünyesinde bulunan SocialAidMedia Dijital Ajans ile de özel bir prodüksiyon çalışması yapacağız. Eğitim alanlarımızda verilen teorik ve pratik eğitimlerimiz çekilecek; katılımcılarımız ve iştirakçilerimiz ile özel röportajlar yaparak projemizi unutulmaz kılacağız.” dedi.- Asude Ona

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94