banner83

MANİSA TARZANI'NIN MANİSALILARA BİR MESAJI VAR!

Yine mi unuttuk, Manisa'yı yemyeşil bir doğaya kavuşturan Manisa'mızın doğa aşığı Manisa Tarzanı'nı?

KİMDİR MANİSA TARZANI?

 Kerkük kökenli bir Türkmen’dir kendisi. Türk Kurtuluş Savaşı'nda savaştığı için İstiklal Madalyası sahibidir. Ayrıca 1.Dünya Savaşı'na da katılmıştır. Hayatını Manisa'yı tüm Türkiye'ye örnek olacak şekilde ağaçlandırmaya adamış ve yaşadığı süre boyunca binlerce ağaç dikmiştir. Spil Dağı'nda yaşayan ve Manisa sokaklarında üzerinde sadece şort ile dolaşan Ahmeddin Carlak hayatı boyunca mal, mülk edinmeden, dünyevi hırslardan uzak, çok mütevazı bir şekilde yaşayan üstinsan niteliğinde biridir.

Ömür boyunca diktiği ağaçları çocukları, yağan yağmuru da sevgilisi gibi görmüştür.

Parayla pulla işi olmadığı için her gün karnını doyurmak için belirlediği bir lokantaya gider, karnını duyurur ve karşılığında lokantadaki bulaşıkları yıkar hatta lokantanın su ihtiyacını gidermek için su taşırmış. Kendisine verilen hiçbir şeyin altında kalmazmış. 

Evet, asıl adı Ahmeddin Carlak olan Manisa Tarzanı, hayat felsefesi açısından kendisini Evliya Ahmet Bedevi'ye benzettiği için kendisine Ahmet Bedevi dedirtmiş ve o isimle anılmış ve hala da öyle anılmakta. 

MANİSA'YA NASIL GELDİ?

Askerliğini yaptıktan sonra, Cumhuriyet'in de ilanından sonra, itilaf devletlerinin Batı Anadolu'yu yakıp yıkarak gitmesi ile Manisa'da yeşil alanlar yanıp kül olmuştu. Manisa Tarzanı Manisa'ya geldiğinde bu manzara karşısında dayanamaz ve Manisa'da kalarak, Manisa'yı yeniden yeşillendirmek için var gücüyle çalıştı. Ağaç dikip, yetiştirmeyi kutsal bir görev olarak algıladı. Dürüstlüğü, çalışkan olmayı her şeyin üstünde tuttu. Yaz kış sadece siyah bir şortla ve ayağında lastik bir pabuçla kentin sokaklarında, görkemli Spil Dağı'nda dolaştı. Saç ve sakalını da uzatarak kişiliğine yaraşır bir görünümle Manisalıların biricik sevgilisi oldu. 

Ayrıca her öğle vaktinde Topkale'deki topu ateşleyerek, günün o saatini duyurmayı bir görev saydığı için, bundan dolayı da kendisine "Topçu hacı" diyenler bile oldu.

Bilinen bir diğer özelliği ise; iyi bir spor adamıydı, yaşamıyla gençlere örnek olmuştu. Manisa dağcılık kulübü üyesi genç arkadaşlarıyla Ağrı, Cilo, Demirkazık dağlarına tırmandı. Gittiği her yerde büyük ilgi gördü. Manisa dışında başka bir yerde yaşamayı hiç düşünmedi. Çünkü Manisa sevdalısıydı. Spil Dağı onun yuvasıydı.

TARZAN DEYİP DE GEÇMEYİN! 

Entelektüel oluşuyla da bilinirdi Tarzan... Sinema tutkunuydu. Yeniliklere açıktı; okumayı severdi, elinden gazete, dergi düşmezdi.

Efsanevi yaşamıyla hep ilgi odağı olan Tarzan, özgür bir yurttaş olarak yaşamayı temel ilke saydı. Mal, mülk, servet ve makam sahibi olmak aklının ucundan bile geçmedi ve kent sevgisiyle, kent adına çalışan Manisa Tarzanı Ahmet Bedevi'nin adı daima Manisa ile özdeşleşti.

Manisa tarzanı 31 mayıs 1963 tarihinde gözlerini yaşama yumdu. 

Şu bir gerçek ki; kahramanlar, efsaneler hiçbir zaman ölmez. Diktiği ağaçlara, Manisa'ya kazandırdıklarıyla Manisa Tarzanı her an Manisa sokaklarında ve bizlerle birlikte yaşıyor. 

Filmlere konu olan efsane Manisa Tarzanı’nın Manisalılara önemli bir mesajı var!

"Her nefes alışınızda, bol oksijen almanızı sağlayan diktiğim ağaçların hatırına beni unutmayın ve unutturmayın. Unutursanız; çocuklarım dediğim ağaçlar, sevgilim dediğim yağmurlar size küser. Beni görmeseniz bile ben, her an Manisa sokaklarında, aranızda dolaşıyorum. Nefesiniz olup, içinize doluyorum. Her gün dışarıya çıktığınızda doğa manzarası diye seyrettiğiniz; Spil Dağı'nız oluyorum. Beni unutmayın, unutturmayın." 

 Çevre dostu, vatan sevdalısı, iyi insan örneği Ahmeddin Carlak Manisa Tarzanı, sonsuza kadar unutulmaman dileği ile.

YORUM EKLE

banner95

banner94