banner65

Büyükşehir ve MASKİ’nin Turgutlu yatırımları anlatıldı

Aski Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Yerel Bir Televizyon Kanalında Yayınlanan Ve Arif Pektaş'ın Sunduğu Kasabadan Turgutlu'ya Programına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu İle Birlikte Konuk Oldu.

Büyükşehir ve MASKİ’nin Turgutlu yatırımları anlatıldı

banner46
MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, yerel bir televizyon kanalında yayınlanan ve Arif Pektaş’ın sunduğu Kasabadan Turgutlu’ya programına Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu ile birlikte konuk oldu. Programda hem Büyükşehir Belediyesi’nin hem MASKİ’nin Turgutlu’da ve il genelinde hayata geçirdiği ve geçireceği projeler masaya yatırıldı.
Turgutlu’nun gelişimine büyük önem verdiklerini söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yılmaz Gençoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün hedefleri doğrultusunda birçok projeye imza attıklarını ifade etti. Gençoğlu, programda Turgutlu’nun çehresini değiştirecek Irlamaz Vadisi projesini tamamladıklarını ve yapım ihalesini gerçekleştirdiklerini söyledi. Kent Park’ın Manisalıların gururu olduğunu belirten Genel Sekreter Yardımcısı Gençoğlu, “İçinde yürüyüş alanları, spor merkezleri, oyun grup alanları bulunacak alan Ege Bölgesi’nin en önemli noktalarından biri olacak” dedi. Gençoğlu programda, Hem Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün hem de Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’in seçim vaatleri arasında bulunan kavşak çalışmalarından da bahsetti. Uygulama projelerine Karayolları Genel Müdürlüğü’nden onay beklediklerini söyleyen, Gençoğlu, “2017 yılında Turgutlu’muza 2 kavşak kazandırmış olacağız” dedi.
Turgutlululara müjde
Türkiye’nin en büyük Kamp Eğitim Merkezleri’nden birini Ovacık’a kazandıracaklarını söyleyen Gençoğlu, proje ve yaklaşık maliyet çalışmalarını noktaladıklarını ve en kısa sürede ihalesine çıkacaklarını belirtti. Kapalı Spor Salonu ve Yüzme Salonu inşaatlarının da hızla devam ettiğini söyleyen Gençoğlu, Turgutlu Belediyesi ile ortak projeleri olan salonların genç vatandaşlar için önemli olduğunu ifade etti.
MASKİ ve diğer kuruluşlarla sürekli entegrasyon halinde olduklarını vurgulayan Gençoğlu, sorumluluk alanlarında bulunan 6 cadde için çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti. 3 caddede proje çalışmalarını tamamladıklarını belirten Gençoğlu ayrıca, Turgutlu’da 120 kilometre asfalt yapımının tamamlandığını ve ulaşım hizmetlerinin doruk noktasına ulaştığını söyledi.
Manisa’nın 17 ilçesinde yaşayan çocukların ve gençlerin MABEM kurslarından yararlandığının altını çizen Gençoğlu, eğitim merkezlerinde 6 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğünü söyleyerek, yüzde 95 gibi yüksek bir başarı oranı yakaladıkları kurslarda eğitimlerin tüm hızıyla sürdüğünü belirtti.
İhtiyaç sahibi vatandaşların Gıda Bankalarından faydalanması için önemli bir çalışma yaptıklarını ifade eden Gençoğlu, bir elin verdiğini diğer elin görmemesi düsturuyla hareket ettiklerini vurguladı. Yeni başlayan evde bakım hizmetinden de bahseden Gençoğlu, yaşlı vatandaşların evlerinde gerçekleştirilen sağlık ve temizlik işlerinin Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı ekipler tarafından yapıldığını söyledi.
Atıksu arıtma tesisi hamleleri
Manisa Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı bir kurum olarak hizmet vermeye başladıklarını ifade ederek sözlerine başlayan, MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, idare olarak Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün hedefleri doğrultusunda sağlıklı ve kesintisiz altyapı hizmeti vermek için çalıştıklarını vurguladı. Aslay, “Kısa bir zaman zarfında kurulmuş olan idaremiz, yapmış olduğu çalışmalar doğrultusunda en çok arıtma yapan idare ödülüne layık görüldü. Bu kapsamda da programımıza konu olan Turgutlu ilçemiz de dahil olmak üzere bir çok ilçemizde atıksu arıtma tesislerimizin işletme ve inşaat faaliyetlerimiz devam etmektedir. MASKİ olarak, 13 adet atıksu arıtma tesisini faaliyete aldık. Manisa merkez, Turgutlu, Soma ve Gördes’te inşaat çalışmalarımız devam etmekte. İller Bankası ile çalışmalarını ortaklaşa devam ettirdiğimiz 5 atıksu arıtma tesisi projemiz daha var. Sayın Başkanımız atıksu arıtma tesisleri noktasında bir neşter vurdu ve bu kapsamda hizmetlerimiz ve faaliyetlerimiz hızla devam etmektedir” açıklamasını yaptı.
Kesintisiz altyapı hizmeti
İl genelinde 95 mahallede kanalizasyon ve içme suyu altyapı yenileme çalışmalarının bilfiil devam ettiğini vurgulayan Aslay şöyle konuştu:
“Turgutlu ilçemize de 8 mahallede içme suyu ve kanalizasyon çalışmalarımız sürmekte olup, büyük bir bölümü de tamamlanmıştır. Turgutlu ilçemizde, MASKİ Genel Müdürlüğümüz ekiplerince 7 bin 600 metre ana kanal hattı yapılmış olup, Turgutlu’muzun gelişmekte olan Ergenekon mahallesinde eskimiş olan ve sürekli kesintilere neden olan 5 bin 500 metrelik ana isale hattı yenilerek büyük bir soruna çözüm getirilmiştir. Ayrıca Turgutlu ilçemizde 4 yeni içme suyu sondajı açılmış, 5 içme suyu sondaj çalışmamız ise devam etmektedir. Turgutlu’da 95 mahalle projemiz kapsamında 19 kilometre kanalizasyon hattını yeniledik.”
“Yetersiz içme suyu sıkıntıları çözülüyor”
İçme suyu temini hakkında da açıklamalar yapan Aslay, suyun iyi bir şekilde kullanılması gerektiğini belirterek, “Manisa’mızda bin 500 adet içme suyu sondajımız var. İçme suyumuzun yüzde 95’lik kısmını sondajlardan karşılıyoruz. Ülkemiz su kaynakları açısından çok gelişmiş bir konumda değil. Bu nedenle içme suyumuzu düzgün bir şekilde kullanmak zorundayız. Bu kapsamda da başlattığımız faaliyetlerde içme suyu sondajlarının birçoğunun mahallelerimizde yetersiz olduğunu tespit ettik ve içme suyu sondajlarımızla ilgili çalışmalarımız hızlı bir şekilde devam etmektedir” dedi.
“Prestij caddelerinin altyapı projeleri hazırlanıyor”
Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün talimatları doğrultusunda yeni projeler hazırladıklarını söyleyen Aslay, “İller Bankası ile birlikte şu an Turgutlu merkezin tamamını kapsayacak şekilde,içme suyu, kanalizasyon ve yağmursuyu projelendirme çalışmalarına ivedilikle başladık ve çalışmalarımız devam ediyor. Belediyemizin yürüttüğü üstyapı ve prestij caddeleri ile ilgili çalışmalarda altyapı hizmetlerini MASKİ olarak bizler yapacağız. Sayın Başkanımızın talimatları doğrultusunda eş zamanlı olarak çalışmalarımızı tamamlayacağız” ifadelerini kullandı.
“115 Mahalle projemizde Turgutlu’dan 11 mahalle olacak”
115 mahalle projesi kapsamında projelendirme çalışmalarının hızla devam ettiğini belirten Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, bu bağlamda Turgutlu’da 11 mahallede çalışma yapacaklarını söyleyerek, “Turgutlu ilçemizde 11 mahallemizde içmesuyu, kanalizasyon, dere ıslahı ve enerji temini projelerimiz devam etmekte ve yenilemesi yapılacak. Urganlı ve Derbent mahallerimizin projelendirme çalışmaları da İller Bankası ile yürütülmektedir. Turgutlu Merkez Mimar Sinan caddesinde yağışlı havalarda halkımıza sıkıntı yaratan bu kesimin kısmi kanalizasyon ve yağmur suyu projeleri tamamlanmış olup, önümüzdeki hafta yapım ihale sürecine başlanacaktır. Bu çalışmamızı Köprülü kavşak projesinden önce tamamlayıp, vatandaşlarımıza rahat bir nefes aldıracağız” dedi.
Yarıntı içme suyu istasyonu yenileniyor
MASKİ Genel Müdür Yardımcısı Burak Aslay, Turgutlu’nun daha önceki yıllarda yapılmış olan altyapı çalışmaları ile ilgili bir veri olmadığını söyledi. Aslay, “Ekiplerimiz hatlara baktığı zaman birçok farklı boru tipleri ile karşılaşıyor. Asbest, demir ve çelik borular ortaya çıkıyor. Yarıntı içme suyu istasyonumuzda arıza yapan pompa 60’lı yıllardan kalma. Depoda suyun boşa gitmemesi için vana dahi bulunmuyor. İstasyona geçici bir pompa kurduk. Vatandaşlarımıza ulaşan suyu eski pompadan göndermiyoruz. Bu eski pompaları hem yenileyeceğiz, hem de yedekleyeceğiz. Ayrıca buradan çıkacak olan 60’lı yıllardan kalan pompayı Abone İşleri Dairemizde yer alan müzede sergileyeceğiz” diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.