banner83

Kurulmak istenen hindi çiftliğine iki mahalle halkı karşı çıktı

Kurulmak istenen hindi çiftliğine iki mahalle halkı karşı çıktı
banner87

Manisa’nın Kula ilçesine bağlı Kenger ve Yağbastı mahalleleri arasında kalan Yaylak mevkiinde bir şahıs tarafından kurulması planlanan hindi çiftliğine, iki mahalle halkı karşı çıktı. Çiftliğin yapılması durumunda iki mahallenin kullandığı su havzasının tam ortasında kalacağını iddia eden vatandaşlar, çiftliğin yapılacağı alanda ellerindeki dövizler ve bayraklar ile eylem yaptı.

  Kula’ya bağlı kırsal Kenger ve Yağbastı mahalleleri arasında kalan ve her iki mahallenin de su havzalarının bulunduğu Yaylak mevkiine bir şahıs tarafından yapılması planlanan, bir dönemde yaklaşık 8 bin hindinin üretilmesi hedeflenen çiftliğe, iki mahalle halkı karşı çıktı. Girişimci şahsın 2019 yılında yaptığı çalışmaların son aşamaya geldiği hindi çiftliği için MASKİ’den onay alınma işleminin beklediğini öğrenen iki mahalle muhtarı, çiftliğin yapılmaması için imza kampanyası başlattı. İki mahalle halkından topladıkları imza ile ilgili birimlere ulaşan mahalle muhtarları, kurulmak istenen tesisin içme ve kullanma sularının temin edildiği alanda olduğu için, eylem planladı. Her iki mahalle halkının da katılımıyla geniş kapsamlı bir eylem gerçekleştiren mahalleli vatandaşlar, ellerindeki ‘Havama, suyuma dokunma’, ‘Kenger ve Yağbastı zehir olmasın’ gibi çeşitli dövizler ve Türk bayrakları ile eylem yaptı. Mahalle halkının eylem planında, Kula’ya bağlı Gökçeören Karakol Komutanlığı ekipleri de herhangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekledi.

"TESİSİN KURULMASI ÇEVRE VE TOPLUM SAĞLIĞININ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLEYECEK"

  İki mahalle halkı adına basın açıklaması yapan Milli Eğitim Bakanlığında Bakanlık Müfettişi olarak görev yapan Günay Ergün, çiftliğin kurulmak istenen alanda her iki mahallenin de su ihtiyacını karşılayan su havzalarının olduğunu belirterek, taban su seviyesinin yüzeye 2-3 metre arası derinlikte olduğunu söyledi. Bu alandan Kenger ve Yağbastı mahallelerine içme suyu temin edildiğini vurgulayan Günay Ergün, tesisin kurulması halinde çevre ve toplum sağlığının mutlaka olumsuz yönde etkileneceğini söyledi. Dünyada içme suyu miktarını artırmanın mümkün olmadığını da savunan Ergün, bu sebeple mevcut su kaynaklarının da kalitesini korumak zorunda olduklarını sözlerine ekledi. Son olarak tesisin yapılmaması için iki mahalle halının yanı sıra Kenger Kültür ve Dayanışma Derneği’nin de çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Ergün, ‘ÇED gerekli değildir’ belgesine itiraz edildiğini, MASKİ’nin görüşü alınmadığı için MASKİ nezdinde de itiraz edildiğini ve Kula Belediye Başkanlığı’na ruhsat verilmemesi yönünde girişimde bulunduklarını aktardı.

  “İNSANLARIN ÜRETMESİNE, EKONOMİK OLARAK GELİŞMESİNE KARŞI DEĞİLİZ"

Günay Ergün, bu tesisin yapılması halinde mevcut su kaynaklarının kirleneceğini savundu. Yaz aylarında mevcut suyun zaman zaman kesildiğini, iki mahalle halkına yetmediğini de sözlerine ekleyen Ergün, "İçerisinde bulunduğumuz havzadan köyümüze, köyün kendi imkanları ile götürdüğü suyu kullanmaktayız. Bu su, normal sulardan farklı olarak tamamen doğal sudur. İki mahalle halkı bu çiftliğin kurulmasına karşı değil, ancak suların kirlenmesine karşı. Suyun ve toprağın temiz kalması artık günümüzde tarımla uğraşan bilim insanlarının ve ziraat mühendislerinin en çok önemsediği konulardan bir tanesidir. Hal böyleyken iki mahallenin içme suyu olarak kullandığı su kaynaklarının başına dönemde 8 bin hindinin yetiştirileceği bir çiftliğin kurulması, bu hindilerin zaman zaman aşılanması, ilaçlanması, bu hindilerin ölülerinin ve dışkılarının çevrede bu suları kirleteceğinden iki mahalle halkı bu çiftliğin bu alana kurulmasına tamamen karşıdır.” ifadelerini kullandı.

  “ÇİFTLİĞİN KURULMASINA KARŞI DEĞİLİZ FAKAT BU ALANA KURULURSA SAĞLIĞIMIZ TEHLİKEYE GİRECEK”

  Bir şahıs tarafından kurulması planlanan hindi çiftliğinin kurulmasına kesinlikle karşı olmadıklarını dile getiren Yağbastı Mahalle Muhtarı Erdoğan Gökdemir, çiftliğin başka bir alana kurulmasını istediklerini söyledi. Çiftliğin eylem yaptıkları alana kurulması halinde mevcut su kaynaklarının kirleneceğini, taban su seviyesinin yüksekte olması sebebiyle insan sağlığını doğrudan tehdit edeceğini de sözlerine ekleyen Muhtar Gökdemir, "Bizim Yağbastı ve Kenger Mahallemizin suları, bu bölgeden gidiyor.  Burada kurulması planlanan tesisin hindilerin dışkıları, telefleri, kimyasal maddeleri bizim suyumuza çok yakın. Yüzeysel olarak 1 buçuk 3 metreye yakınlık olduğundan ve bu suya pislik bulaşacağından dolayı biz halk olarak tedirginiz. Bizim bu konu hakkında haberimiz olunca mahalle halkımızdan imza topladık ve bunu Kula Kaymakamlığına, Manisa Valiliğine, MASKİ’ye ve İl Sağlık Müdürlüğüne gönderdik. Biz buralardan şöyle bir yanıt aldık. Buraya tesisi kurmayı planlayan şahıs 2019 yılında müracaat yaptığı için, onay belgelerinin hepsini almış. Bir tek şuanda MASKİ’den onay alamadığı bilgisini öğrenince bu şekilde bir girişimde bulunduk. İçme suyumuza pislik ve gübre gibi atıkların karışmaması için bu tesisi burada istemediğimizi belirttik. Zaten sularımız yetersiz geliyor. 2017 yılında Yağbastı Mahallesi’nde su çalışması yaptırdık. 220 metre kadar derinliğe indik, fakat su bulamadık. Yani elimizde tek kullanabileceğimiz suyumuz bu. Bunun da dış etkenler ile kirletilmesine kesinlikle karşıyız.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2020, 13:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94