banner83

Manisa üzümü tescil yolunda

Salihli Ticaret Borsa Başkanı Yetiş Aksoy, Manisa bölgesinin en önemli ihracat ürünü olan ve bölgeye has üzümü “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” olarak tescilleyeceklerini söyledi.Manisa’nın Salihli ilçesindeki Ticaret Borsası,...

Manisa üzümü tescil yolunda
banner87

Salihli Ticaret Borsa Başkanı Yetiş Aksoy, Manisa bölgesinin en önemli ihracat ürünü olan ve bölgeye has üzümü “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” olarak tescilleyeceklerini söyledi.

Manisa’nın Salihli ilçesindeki Ticaret Borsası, 2017-2018 Çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonu’nu düzenlediği törenle borsa hizmet binasında dualarla açtı. Törenin açılış konuşmasını yapan Salihli Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy, çekirdeksiz kuru üzüm sezonun hayırlı olması dileklerinde bulundu. Kuru üzümün pek çok ailenin geçim kaynağı olan bir ürün olduğuna vurgu yapan Aksoy “Çekirdeksiz kuru üzüm üretim ve pazarlama sürecinde yarattığı katma değer ile ülkemiz ve bölgemiz açısından büyük öneme sahip, bölgemize has bir üründür. 2016/2017 sezonunda bölgemiz için 313 bin 134 ton, ilçemiz için ise 49 bin 534 ton rekolte tahmini yapılmıştı. Temmuz ayı sonu itibarı ile resmi olmayan rakamlara göre borsalarımızda yapılan çekirdeksiz kuru üzüm tescil miktarı yaklaşık 334 bin 832 ton, borsamızda ise yaklaşık 77 bin 1940 ton çekirdeksiz kuru üzüm tescil edilmiştir. Tescil edilen bu üzümün 245 bin 815 tonu ihraç edilmiş, bunun karşılığında ise 383 milyon dolar ülkemize girdi sağlanmıştır. Sağlanan bu milli gelirin hacminin alt yapısında üreticilerimiz, tüccarlarımız, sanayicimiz, ihracatçımız, ilgili kamu kurumların ve meslek kuruluşlarımızın sarf ettikleri emek ve çabaları yer almaktadır” dedi.

Salihli üzümünü dünya pazarında aranan bir ürün olmasını sağlamak amacıyla mücadele ettiklerini dile getiren Borsa Başkanı Aksoy “Sadece Manisa Ovamızda yetişen çekirdeksiz kuru üzümün coğrafi işaretini geçmiş yıllarda İzmir Ticaret Borsası “Ege Sultani Üzümü” olarak tescil ettirmiş. Bizde bölgemize has olan ürünü “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” olarak coğrafi işaretini almak için girişimlerde bulunduk. Girişimlerden sonuç alarak üzümümüzü “Manisa Sultani Çekirdeksiz Üzümü” olarak tescil ettireceğiz” dedi.

Konuşmaların ardından borsaya getirilen sezonun ilk kuru üzümü açık artırma ile satıldı. 2013/2014 sezonunda 50 kilogram üzüm 25 bin liraya, 2014/2015 sezonunda 50 kilogram üzüm 10 bin liraya, 2015/2016 sezonunda 50 kilogram üzüm 6 bin 500 liraya, 2016/2017 sezonunda 50 kilogram üzüm 7 bin liraya satılırken, bu sezon ise 50 kilogram üzüm 7 bin 500 liraya satıldı. Bir hayır kurumuna bağışlanacak olan 50 kilogram üzümü ise Salihli Ticaret Borsası aldı.

Salihli Ticaret Borsası çekirdeksiz kuru üzüm alım-satım salonunda gerçekleştirilen 2017 -2018 yılı çekirdeksiz Kuru Üzüm Sezonu’nun açılış törenine ise Salihli Kaymakam Vekili Kula Kaymakamı Osman Güven, Garnizon Komutanı Binbaşı Kamil Karameşe, Belediye Başkanı Zeki Kayda, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Alşen, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Halil Aşık, Müftü Nurullah Sadıç, siyasi parti temsilcileri ile davetliler katıldı.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94