banner83

Yediveren incirinin ’Turgutlu inciri’ olarak tescillenmesini istiyorlar

MANİSA'NIN TURGUTLU İLÇESİNDE ÇİFTÇİLER, YETİŞTİRDİKLERİ "YEDİVEREN" CİNSİ İNCİRİN "AYDIN İNCİR"İ OLARAK SATIŞI YAPILDIĞINI SAVUNARAK "TURGUTLU İNCİRİ" OLARAK TESCİLLENMESİNİ İSTEDİ.

Yediveren incirinin ’Turgutlu inciri’ olarak tescillenmesini istiyorlar
banner87

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde çiftçiler, yetiştirdikleri "Yediveren" cinsi incirin "Aydın İncir"i olarak satışı yapıldığını savunarak "Turgutlu İnciri" olarak tescillenmesini istedi. Çiftçilerden Salim Çetin, "Turgutlu’ya has bir incir olan yediveren incirimizi, Aydın’dan her gün sabah saatlerinde gelen tüccarlar alıp, Aydın inciri diye satıyorlar" dedi.

Manisa’nın Turgutlu ilçesinde yetişen Yediveren cinsi incirin "Aydın İnciri" olarak satışı yapıldığını savunan çiftçiler, "Turgutlu İnciri" olarak tescillenmesi amacıyla çağrıda bulundu. Yılda 7 kez ürün vermesi nedeniyle Yediveren olarak adlandırılan incirin Rusya, Almanya ve İngiltere başta olmak üzere Avrupa ve Orta Doğu ülkelerine ihraç edildiğini belirten çiftçilerden Salim Çetin, "Turgutlu’ya has bir incir olan yediveren incirimizi, Aydın’dan her gün sabah saatlerinde gelen tüccarlar alıp, ’Aydın İnciri’ diye satıyorlar. Aydın İnciri bir ay sonra hasat edilmeye başlanacak. Turgutlu yediveren incirimiz, dünyaca ün yapmış olan Aydın İnciri diye satılıyor. Turgutlu’daki yetkililere sesleniyoruz. Ürünümüzün tescilini istiyoruz. Bu Turgutlu’ya has bir incir" dedi.

Yetiştirdikleri incirin "Aydın İnciri" olarak satıldığını savunan incir üreticisi Ali Demirel "Bölgemize özgü incirimizi yılda 7, 8 defa topluyoruz. Bizim incirimiz, Aydın İnciri olarak satılıyor. Bu incir Turgutlu’nun inciridir. Bu incir güç ve kuvvet verir" derken, incir üreticisi Yılmaz Elmas "Yediveren inciri Turgutlu inciridir, Aydın inciri değildir. Bizim incirimizi kendi adlarıyla satıyorlar. O yüzden incirimizin tescilini istiyoruz" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner95

banner94