MANİSA’DA TRAFİK, YOLLAR VE İNSANLAR...


Mehmet ÇELİKEL

Mehmet ÇELİKEL

19 Mayıs 2019, 13:04

Her geçen gün yoğunlaşan bir trafik ile karşı karşıyayız. Bazı saatlerde ne yollar yetiyor ne de otoparklar. Şehirdeki araba sayısı nüfusa göre Türkiye’de 2. Çok araç var ve yollar ile otoparklar kısıtlı. İnsanlar inip binmek veya mal indirmek için durmadan çekişiyor. Yollar kimsenin malı değil. Kamunun malı ama birbirimize de saygılı olmak gerek. Aksi takdirde çekişme, kaos bitmez. Ancak Doğu Caddesi ile İzmir Caddesi’nin tek yön olması trafiği oldukça rahatlattı. Yine de şehir içleri şehir dışlarına göre daha dar. Bu nedenle çabuk ulaşsın diye şehrin belli bölgelerine ambulans koymuşlar ama ambulans göreve gidince zırt biri park edip gidiyor. Gelince yer dolu ise bağırış çağırış başlıyor. Eğer park eden kişi telefonunu yazmışsa bir de şoförün işi yok, kişiyi arıyor. İşte şehirde belli başlı sorunlardan birkaçı.

Araç kullanmak artık şart hale geldi. Toplu taşım her tarafa gitse de bazı yerlere ulaşmak için araç şart. Şartta kullanandan kullana göre değişiyor. İşi acele olan var, sakin kullanan var. Geçenlerde biri beni Öğretmenevi kavşağında sollamaya çalıştı. Az kalsın tek araç olacaktık. Bunun gibi manzaralar çok yaşanmakta. Olmadık yerde olmadık hızla giden çok var. Mesela şu Mimar Sinan Bulvarı’nda her gün kaza var. Eski Muradiye yolu ayrı bir sorun. Özellikle hızdan kaynaklanan ve sen geçeceksin ben geçeceğimden kaynaklanan çok kaza var. Şehrin belli bölgelerinde çok tedbirli araç kullanmak gerek. Çünkü bu bölgelerde hem yaya, hem bisiklet ve de motosiklet trafiği yoğun oluyor. Araçlar kadar yayaların uyması gereken kurallar var ama uyan pek yok. Caddenin ortasından yürüyen çok. Özellikle şehir merkezinde ve yoğun bölgelerde. Kaldırım kullanma alışkanlığı edinmemiz gerekiyor. Bazıları uysa bile uymayan çok kişi var.

Belli yerlerde belediyenin koyduğu babalar söküldü. Araçlar çarpa çarpa bunları söktüler. Bir kenara koyuldu. Yasak yerlere yine park etmeler başladı. Aslında bunların tamamını sökmek gerek. Kim park ederse etsin. Kurala uyduktan sonra. Zaten otopark yetmiyor. Mesela Belediye Caddesi üzerindeki tüm babalar sökük vaziyette. Otomatik otoparkın önü de söküldü. Aslında iyi oldu. Çünkü otopark zaten doluyor. 1. Anafartalar’da park sorunu çok. Aynı şekilde Karaköy ve Alaybey çevresi de aynı sorundan dertli. Araba koyacak yer yok. Otopark pek yok. Olsa bile yetersiz. Nasıl bir yol izlenmeli. İşte bunun için belli başlı yerlere otoparklar yapmak gerekiyor ama nasıl ve nereye. Yer kalmamış ki.

Büyükşehir in yaptığı en mantıklıca iş eski garajın orayı otopark yapması. Çünkü şehir dışından gelip şehir merkezinde işi olan kişi çok rahat kullanır. Hatta değil toplu taşım, yürüyerek bile bazı yerlere gidebilir. En fazla bir kilometre yürüyerek şehir merkezine varabilir. İşte bunun gibi gerek stadyumun oraya, gerek Laleli tarafına yani şehrin giriş noktalarına büyük otoparklar yapılıp kişileri şehre toplu taşım ile girip işlerini görmesi sağlanabilir. Artık İzmirli de Turgutlulu da, Akhisarlı da Manisa’nın merkezinde park etmenin büyük problem olduğunu biliyor.

 Bir de kullandığımız yolların bakımı söz konusu. Yollarda hiç çizgi yok. Çizgi, kullanıcıyı bandında gitmesini görsel olarak sevk eder. İster istemez bandı takip edersiniz. Bu çizgi çalışmasının yapılması gerekiyor. Ayrıca söylemek zorundayım ki, Muradiye’ye giderken okulların bulunduğu sol taraftaki yan yol tam bir fecaat. 3-4 tane rögar kapağı yan gelmiş durumda ve 3 ay önce MASKİ’nin kazdığı çukur duruyor. Okulların açılış ve kapanış saatlerinde orayı görmenizi isterim. Araçlar slalom yapıyor ve ortalık bir karmaşa. Biri geldi MASKİ’den, kazdı, boru değiştirdi, gitti, çukura toprak döktü. Tamam mı? Tamam. Sel nedeni ile rögar kapakları da yan duruyor. Ayrıca Muradiye orta ölçekli ile Organize arasındaki yol da ıslah bekliyor. Yılan gibi kıvrılan bir yol. TIR trafiği ve servis araçları. Anlaşılan bazı kişiler yol benim önümden geçsin demiş. Eski Bursa ve Akhisar yolu gibi. Yani hatır gönül devreye girmiş ama akan trafik düşünülmemiş.

Ben bazı sorunları yazdım bugün. Ama duyarlı olunan konular da var tabi. Mesela bir tanesi Jandarma’nın Muradiye okullar ve sanayi kavşağına sabah akşam denetçi dikmesi. Buradaki yarım saatlik keşmekeşin önüne geçiyor. Gerekli idi ve yaptılar. Mesela daima yapılan motosiklet denetimleri. Şehrin belirli bölgelerinde, belirli saatlerde trafiğin düzenlenmesi. Bunlar oldukça olumlu yönler. Yine eleştiri ile doğruyu bulmak gayemiz. Sürçülisan ettikse af ola.

Saygılarımla...

 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.