Manisa’dan İki Güzel Haber

Sağlıklı ve huzurlu bir hafta dileyerek sözlerime başlamak istiyorum. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Korona ile mücadeleye devam ediyoruz. Herkesin mesafe, maske ve temizlik kurallarına dikkat etmesini özellikle istirham ediyorum. Geleceğimiz adına hepimize büyük görevler düşüyor.

Manisa ile ilgili iki güzel haber vermek istiyorum. Bunlardan birincisi 24 Temmuz Cuma günü yeniden ibadete açılacak olan Ayasofya Camii ile ilgili. O günü pek çoğumuz iple çekiyoruz. Ayasofya Camii’nin halısı Manisa Demirci ilçemizde dokunuyor. Halıyı dokuyan Özkul Halı firması sahibi Behçet Özkul ile görüştüm. Kendilerini tebrik ettim.

Behçet Özkul dokuma işleminin tamamlandığını bugün keçe ve halı serimine başlayacaklarını belirtti. Cam göbeği yeşili (turkuaz tonu) renginde özel olarak dokunan halının yüzde yüz yerli yünlerden dokunduğunu ve 2350 metrekare dokuma yapıldığını söyledi. Bu halıyı dokuma gururunu yaşadıklarını belirtti. Ben de bir Manisalı olarak halının Demirci’de dokunmuş olmasından gurur duyduğumu ifade ettim. Daha önce de Türkiye’de pek çok cami ve otele halı dokuyan Demircili hemşehrilerimizi tebrik ediyorum. Diyarbakır Ulu Camii, Anakara Ahmet Hamdi Akseki Camii vb pek çok camiyi gezerken bu gururu yaşamıştım. İnşallah en kısa zamanda bir İstanbul gezisi ve Ayasofya Camii ziyareti yaparak orada namaz kılmak nasip olur.

İkinci haber Kula ilçemizle ilgili. Hafta sonunda Kula’da restore ettiğimiz Zeytinli Konak’ta dost ve hemşehrilerimizle sohbet edip hasbihal etme fırsatımız oldu. Cuma ve Cumartesi günü iki gün Kulalı hemşehrimiz değerli Gençlik ve Spor Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu Kula ilçemizde bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulundu. Yapılan yatırımlar ve verdiği destek için kendisine şükranlarımızı sunuyoruz. Gençlik Merkezi ile Devlet Hastanesi’nin bir an önce hizmete açılmasını hemşehrilerimizin dört gözle beklediklerini ilettim.

Kula ile ilgili önemli bir müjde daha vermek istiyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığı destekli ve TRT’nin ortak yapımcı olduğu “Muallim” isimli sinema filminin çekimleri Kula ilçemizde yapılacak. Filmin yönetmeni Müslim Şahin ve ekibi konağımızda bizleri ziyaret ettiler. Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldım. Yapımcı Halit Arabacı ve sanat yönetmeni ve ekibi ile sohbet ettik. Kula’yı doğal bir film platosu olarak gördüklerini ve yaptıkları incelemelerde pek çok şehiri gezmelerine rağmen en iyi alt yapının Kula’da olduğunu belirttiler.

8 Ağustos 2020 tarihinde çekimleri başlayacak olan filmin Kula’nın tarihi evleri ve turistik değerlerinin tanıtımı açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Tüm hemşehrilerimizin bu filmin çekiminde gerekli yardım ve kolaylığı göstereceğine inanıyorum.

Muallim filminde oyuncu olarak; Melih Selçuk, Sevtap Özaltun, Halit Karaata, Ruhi Sarı, Kerim Yağcı, Levent Sülün ve Metin Zakoğlu gibi usta oyuncular yer alacak.

Muallim filminde, 20. yy başı Osmanlısında, devlet tarafından Fransa’ya mühendislik eğitimi için gönderilen ve kimliğine yabancılaşarak ülkesine dönen Ali, ilk defa katıldığı bir Jön Türk toplantısında zabitler tarafından tutuklanıp, öğretmen olarak bir kasabaya sürgün edilince, küçümsediği tüm değerlerle yüzleşmek ve cahil bulduğu halkla bir arada yaşamak zorunda kalmasını konu ediniyor.

Kula’nın tanıtımı açısından dizi, film ve çeşitli TV programlarının önemli olduğunu düşünüyorum. Kula ilçemiz, Yeşilçam filmlerinde, belgesel ve çeşitli televizyon kanallarında yayınlanan kültür programlarına her dönemde ev sahipliği yapmıştır. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Film ekibine de başarılar diliyorum. İzlemek için sabırsızlıkla bekleyeceğiz. Tüm hemşehrilerimi saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

YORUM EKLE