MANİSALILAŞAMAYANLARDAN MISINIZ?


Ali GÜLTEKİN

Ali GÜLTEKİN

10 Ocak 2019, 12:07

Göçmen Mahallesi

Malatyalılar Mahallesi

Balıkesirliler Mahallesi

Kürt Mahallesi

Afyonlular Mahallesi

Kütahyalılar Mahallesi…

Manisa’da yaşayıp kendini farklı bölgede hissetme niye?

Neden Manisalılaşılamıyor?

Neden bütünleşilemiyor?

İnsanlar ayrıştırılıyor

Mahalleler ayrıştırılıyor

Köyleri, kasabaları, şehirleri, bölgeleri ayrıştırmak ay-rış-mak-tır.

Manisa’da yaşayan her insan; Irkçı, ayrımcı, bölücü, kutuplaştırıcı, ayrıştırıcı… Söylemlere karşı bütünleştiren, birleştiren söylemleri sahiplenerek Manisalılaşmayı öne çıkarmalıdır.

Manisa’da yaşayan herkes; Manisa’nın her alanda değerlerinden eşit şekilde yararlanarak, her konuda sahiplenilerek katkı sunmayı görev edinmelidir.

Seçim döneminde siyasiler Türklere, Kürtlere, Göçmenlere, Alevilere, muhafazakârlara yönelik adaylar çıkarma “saçmalığını”  sergilememelidir.

Tarım, sanayi, hayvancılık, Turizm, şehir planlaması, eğitim, kalkınma… Alanlarında kim daha çok faydalı olabilir?  Bu bakış açısı ile adaylar belirlenmelidir.

Türklerden oy alacak

Araplardan oy alacak

Kürtlerden oy alacak

Göçmenlerden oy alacak

Lazlar’dan oy alacak

Alevilerden, Sünnilerden, Şafilerden… oy alacak adaylar çıkararak insanları ayrıştıran siyasi partiler halkların kardeşliğini, ülke bütünlüğünü savunabilirler mi?

Farklılıklara hoşgörü ile yaklaşarak ortak değerleri üzerinde Manisalıları birleşebilirler mi?

Yerel seçimlerin arifesinde; Manisa’da kenar mahalle, göçmen, Kürtler, Karslılar, Afyonlular mahallesi anlayışını ortadan kaldırarak Manisa’yı eşit hizmet ile bütünleştirecek yerel yöneticiler seçerek bir adım atabilinir.

Kurumlar bu yanlışlığa dikkat çekerek ayrışmaya karşı Manisalılaşmayı öne çıkarabilirler.

Bu konuda duyarlılık göstermeyenlerin Manisa samimiyeti ne kadar samimi olur?

Bunun cevabını size bırakıyorum

Hadi hayırlısı…

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Musa GÜMÜŞ - 6 ay önce
Böyle bir konuyu işlediğiniz için teşekkürler.
Beyefendi, biz millî değerlerin dikkate alınmasını ırkçılık kabul ederken, şehrimize doğudan gelen Türkmen ailelerin çocukları kendilerini kürt kabul etmekte ve gözümüzün içine baka baka ayrımcılık yapmaktalar. Sizin dediğiniz medenî kıvama ulaşmak için, yalnızca iyi niyetli söylemlerin yetmeyeceği açık. Ülkemizde ruhu olmayan şehir ismi sorulduğunda, ilk akla gelecek isim Manisa’dır. İftihar edeceği sembolleri unutturulmuş, ruhsuz şehrin, Saruhan’dan Manisa’ya geliş dahil olmak üzere, mezarlıklarının, şehitliklerinin ve demografik yapısının incelenmesi, düşünüyorum diyen kalem ehlinin boynunun borcudur. Yoksa, iyi niyetli söylemler 23 Nisan şiiri gibi oluyor. Selam ve saygılarımla.