MANİSA’NIN İMAR PLANINI İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR Mİ YAPSIN? 

Ülkemiz, ekonomik olarak zor bir süreçten geçiyor. Halk olarak, bunu yaşamın her alanında fazlasıyla hissediyoruz. Eğitim, gıda, yaşam, sağlık, konaklama gibi mecburi olan harcamalarımızda kısıtlama yapmak mümkün olmadığı gibi, buna eklenen diğer harcamalarda işin içine girince, aşılması zor bir durum ortaya çıkıyor.
Manisa, sanayi ve tarımın çok geliştiği ender şehirlerden biri, hal böyle olunca dışarıdan göç alması da kaçınılmaz. Merkezi nüfusu yaklaşık 400 bin kişi olan bir şehirden bahsediyoruz. Evet nüfus, bir o kadar artmasına karşılık, şehrin alt yapısı ve yollarında hiç bir değişiklik yok.
Evet bu saydığım sorunların bazıları yer olmadığından bazıları çok masraf ve vakit gerektirdiğinden belediyelerin buna yanaşmamasını anlayabiliriz, benim asıl anlayamadığım konu yeni imar planı. Evet kanun imar yapma ve şehirlerin yapısını inşa etme işini Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na verdi. Buna göre en büyük sorumluluk Büyükşehir Belediyesi’nde.
Manisa gibi sanayisi ve tarımı bu kadar ön plana çıkan bir şehrin rahmetli Adil Aygül'ün yapmış olduğu yaklaşık otuz yıllık imar planını uygulaması insanı hayrete düşüren bir durumdur. Evet tam otuz yıl ve bunun üzerinden belki de dört seçim geçmesine karşılık bu imar planın çıkmaması akıllarda soru işareti bırakmaya devam ediyor.
Büyükşehir Belediyesi, bu işin baş mimarisi olması gerekirken gereken adımlar atılmıyor, herkes vurdumduymaz bir şekilde yoluna devam ediyor. 2018 yılı içinde tamamlanması beklenen imar planı, 2018 bitmesine üç aya kala hala bir arpa boyu yol almış değil. Peki niçin çıkmıyor bu imar planı ya da çıkarılmıyor?  Manisa'da yaşayan her vatandaş bu konu hakkında bir şeyler söylüyor, tabi bunlar kulaktan dolma bilgiler. Belediyeler, topu birbirine atıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne sorsan verdiği cevap biz çalışıyoruz ama meclis çoğunluğumuz olmadığı için AK Parti grubu engelliyor diyor. İlçe belediyelerine sorsan bu iş Büyükşehirin işi genel olarak sorumlu onlar diyor. Yani halkın kafası karışık, halk kızgın, halk üzgün.

BELEDİYELER SORUN DEĞİL ÇÖZÜM ODAKLI OLMALI

Bugün yeni bir  imar planının çıkmaması demek, konut fiyatlarının en üst düzeye çıkması demek, yeni projelerin hayata geçirilmemesi demek, kira fiyatlarının uçması demek, halkın ekonomisine darbe vurmak demek. Asgari ücretle geçinen birini düşünün, aldığı paranın çoğunu kiraya verip geri kalan parayla geçimini sağlamaya çalışıyor. Oturduğu eve baksan 25 yıllık ama kiralar yüksek neden? Çünkü Manisa’da ev sıkıntısı var 600 Liraya oturacağı evde 1000 Liraya oturuyor, yazık değil mi şimdi bu vatandaşa soruyorum? Bakın, dün bütün inşaat firmaları, arada hiçbir banka olmadan faiz oranlarını 0.98 e indirdi, neden? Çünkü inşaat sektörü SOS veriyor. Ve artık bazı şeyleri devletten beklemek yerine kendi dertlerine çözüm bulmaya çalışıyorlar. Manisa da inşaat firmaları batıyor ya da İzmir’e kaçıyor, bunun en büyük sebebi Manisa’da bir türlü yapılamayan yeni imar planıdır.

Sorun varsa belediyeler bir araya gelip bunu çözme mecburiyetindeler. Hangi partiden olursa olsun, hangi görüşü savunuyorsa savunsun önemli olan Manisa halkımızın refah ve huzuru olduğunu unutmasın. Seçimler yaklaşıyor başkan adayları, yine sokaklara dökülecek ve oy isteyecekler. Çok merak ediyorum bu imar planı yapılmazsa buna ne cevap vereceklerini. Belediyeler, vizyonunu geliştirmeli, bu işi başarmış belediyeler araştırılmalı, Ahmet küser, Mehmet kırılır, Ali mağdur oldu gibi şikayetlere belediyeler daha radikal çözümler üretmeli. Bazı kanunlar, evet her vatandaşı memnun edecek diye bir kural yok, hakkaniyetli ve kararlı olup kararlar hızla alınmalı, ve vatandaşın bu kronik sorunu biran evvel çözüme kavuşmalıdır.

İmar planı sorunuyla ilgili o kadar görüş ortaya atılıyor ki, sorsan herkes bu soruna odaklı ama bunca yıldır çözüme kavuşmaması insanı düşündürüyor. Oysa belediyelerin tam donanımlı mühendisler, şehir planlayıcıları ve imar işleri mevcut, tüm belediyeler birer ekip çıkarsa inanın bu konun en fazla bir yılda çözüme kavuşacağına inanıyorum. Tabi siyasilerde herhangi bir art niyet ya da bir beklenti yoksa.

YENİ İMAR PLANI İLE İLGİLİ KİM NE DEDİ?

Evet tam bir karmaşaya dönüşen imar planının, çözüme kavuşacağına siyasilerin kendileri dahi inanmıyor sanki. Herkes bir açıklama yapıyor, tarih veriyor, vaat ediyor ama ortada hiçbir şey yok. Bakın imar planıyla ilgili şimdiye kadar açıklama yapan siyasileri yazıyorum. Bunlar Manisa'mızın yerel haber gazeteleri ve internet haber sitelerinde çıkan haberler veya açıklamalar. Bunları okuyunca zaten bu sorun niye çözüme kavuşmuyor hakkında yeterince bilgi edineceksiniz.
İşte o açıklamalar..
Cengiz Ergün: Manisa imar planı çalışmaları bu yıl tamamlanacak. 10 Şubat 2017 
Ömer Faruk Çelik: Manisa’nın yeni bir imar planına ihtiyacı var. 06 Mart 2016 
Azmi Açıkdil: Her türlü onay alındığında 2017’de imar planının uygulanmasına başlanabilir. 06 Ekim 2015 
Berk Mersinli: Manisa'nın imar ve otopark sorunu çözülecek. 07 Kasım 2013 
MÜSİAD Başkanı Abdullah Tekin: Manisa'daki imar sıkıntısı yüzünden Manisalı müteahhitlerin başka şehirlere yöneldiğini söyledi. Tekin, Manisa'daki imar sıkıntısı yüzünden konut kiralarının hızla arttığını da kaydetti. 08 Nisan 2016 
Evet bu açıklamaların hepsinde görüldüğü gibi temenniler hep güzel, ama açıklama yaptıkları tarihlere bakacak olursak üzerinden 2 yıl geçmiş. Ve yıl 2018 sonu bu tabloyu okuyan az çok bu konu hakkında ufak da olsa bir bilgi sahibi olur. Temennimiz, önümüzdeki belediye seçimlerine kadar bu planın çıkması. Yoksa hiç bir belediye başkan adayı, bu konuyu, vatandaşa anlatamaz ve ikna edemez. 
Son olarak madem biz bu işi 30 yıldır çözüme kavuşturamıyoruz, bırakalım bu konuda daha tecrübeli olan İstanbul Büyük Şehir Belediyesi yapsın. 
Saygılar.. 
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa
Mustafa - 1 yıl Önce

Bir belediye başkanı çıkıp ben imar planı nı şu şekilde yapacağım diyemiyor acaba neden korkuyorlar? ???