MIKNATISLIK BİLGİLERİ


Kamil KARAGÖZ

Kamil KARAGÖZ

08 Şubat 2019, 12:56

Bu günkü yazımda mıknatıslığa ilişkin bilgi paylaşacağım. Umarım okuyunca yararlı bulursunuz.
Demir, çelik, nikel, kobalt,..gibi özdekleri çekme özelliği olan özdeklere mıknatıs denilir. Doğada milyarlarca yıllık evrim sonunda oluşmuş mıknatıslar vardır. Bunlara doğal mıknatıs denir. Doğal mıknatısın Manisa dağlarında bulunduğu düşünülmektedir. Doğal mıknatısa sürtülen demir parçası mıknatıslık özelliği kazanır. Çubuk biçiminde bir mıknatıs tam ortasından asılınca biraz eğikçe olarak bir ucu yerin kuzeyine öteki ucu ise güneyine yönelir. Kuzeye yönelen uca kuzey kutup (N), ötekine güney kutup (S) denir. Bir çubuk mıknatıs çok küçük parçalara ayrılsa her parça mıknatıslık özelliği taşır. Bundan bir mıknatısın çok çok küçük molekül mıknatıslardan oluştuğu sonucuna varılır. Dünyada tek kutuplu mıknatıs yoktur. Herhangi bir demir parçası doğal mıknatısa sürtülse bile mıknatıs olmaz. Çünkü demir içindeki molekül mıknatıslar kendi aralarında N-S-N-S  sıralanıp dengelenmiştir. Oysa çubuk, tel,.v.b gibi demir parçası doğal mıknatısa sürtününce molekül mıknatıslar N-S-N-S…biçiminde sıralanır. En uçlardaki molekül mıknatısların birer kutupları dengelenmez. Bu uçlara yaklaşan demir parçasındaki molekül mıknatıslarının ters kutbunu kendine çeker.
Bir mıknatısın kuzey kutbundan çıkıp güney kutbuna giren kuvvet çizgileri vardır. Dünyamız kuzey kutbundan güney kutbuna uzanmış dev bir mıknatıs varmış gibi davranır. Bu dev mıknatısın kuzeyi, yerin güney kutbuna yöneliktir. Dünyanın güney kutbundan çıkıp kuzey kutbuna yönelik manyetik kuvvet çizgileri vardır. Dünyamız bu kuvvet çizgileri ile kuşatılmıştır. Herhangi bir yerde pusula mıknatıslar o yerdeki manyetik kuvvet doğrultusunda durur. Öyle ki o yerdeki manyetik kuvvet çizgisi pusulanın güney kutbundan girip kuzey kutbundan çıkar. 
Mıknatıslığa ilişkin bu çok kısa bilgiden sonra hep birlikte daha aydınlık, daha mutlu yarınlara diyorum ve “MENEKŞE GÖZLER” adlı şiir kitabımdan bir şiirimi paylaşıyorum.

KUTSAL SOLCULUK
Her yer mayınlı fak tuzağı
Candan bak dört göz gör uzağı
Aç kurtlar yemiş yok buzağı
 
Sürüyor bu kutsal solculuk
Dağ tepe düz ova yolculuk
 
Yollar eskidi yürümekten
Karlar tükendi kürümekten
Çöpler kokuştu çürümekten
 
Sürüyor bu kutsal solculuk
Dağ tepe düz ova yolculuk
 
Dünler günlere evrilirken
Günler aylara çevrilirken
Aylar yıllara devrilirken
 
Sürüyor bu kutsal solculuk
Dağ tepe düz ova yolculuk
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.