‘MİLLET ÇARŞISI’

Manisa’nın en büyük ilçesi olan Yunusemre Belediyesi’nin kurulduğu günden beri birçok hizmete imza atan Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Manisa’da ki pazarcı esnafının sesine kulak vererek kapalı bir pazar yeri yapma sözü vermişti.

Projeler ile ilgilenmeyi çok seven Başkan Çerçi, kapalı pazar yerinin yanında neler yapabiliriz diye düşünerek yaklaşık bir buçuk yıl önce harika bir projenin inşaatına başladı. Açılışına sayılı günler kalan ‘Millet Çarşısı’nı geçen hafta gezdiğimde böyle bir yatırımın Manisa’ya kazandırılmış olmasından dolayı hem çok mutlu oldum, hem de her detayın eksiksiz düşünülmüş olmasına çok şaşırdım.

Peki, Millet Çarşısı’nda neler var derseniz?

-650 kişilik tam donanımlı bir konferans salonu,

-1500 kişilik fuariye ve sergi salonu,

-Çocuk bakım odaları ve oyun alanları,

-28 adet iş yeri,

-450 araçlık kapalı ve açık otopark,

-7 adet asansör,

-Kadınlar ve erkekler için Selçuklu Mimarisi’nden esinlenerek yapılan hamam,

-850 öğrenci kapasiteli Yunusemre Gençlik Eğitim Merkezi (YEGEM)

-Camii ve kadınlar için mescit…

Önümüzdeki günlerde açılışı yapılacak olan Millet Çarşısı, tam donanımlı ve güvenli bir alan olmuş.

Bir rivayete göre; bazı günlerde burada organik pazar da kurulacakmış.

Son sözüm; 11 Aralık’ta başlayan ve 5. kez düzenlenecek olan Yunus Emre Günleri’ni uluslar arası bir boyutta gerçekleşecek şekilde takvimlendiren Başkan Çerçi’nin ‘Millet Çarşısı’ projesini ETV Manisa Ekranlarından Manisalılara daha iyi anlatması lazım.

ÇERÇİ, ANKARA’DAN MÜJDE İLE DÖNDÜ

TOKİ’den ev sahibi olan vatandaşlarımız ile birkaç görüşme yapan Başkan Çerçi, geçtiğimiz hafta Ankara’ya gitti. AK Parti Manisa Milletvekilleri Murat Baybatur, İsmail Bilen, Mehmet Ali Özkan, Tamer Akkal ve Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik’i de yanına alarak, TOKİ Başkanı Ergün Turan’ı ziyaret eden Başkan Çerçi, vatandaşın isteklerini dile getirdi.

Ve sonunda…

3+1 evlerin taksitleri 10 yıldan 15 yıla çıkarıldı; 2+1 evlerin taksitleri yine 20 yıl olarak kaldı ama en önemlisi şu ki; 3+1 ve 2+1 evlerin fiyatlarında %10 indirim yapıldı.

Böylece TOKİ’den kendilerine ev çıktığı için mutlu olan vatandaşlarımızın bu mutluluğu ikiye katlandı.

Son sözüm; Demek ki belediye başkanları ve milletvekilleri beraber hareket ettiği sürece problemler çözülüyormuş.

****

VOLKSWAGEN SÜRECİ

26 Haziran 2019 tarihinde, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Volkswagen Ceo’su ile görüşmesinden sonra tüm gazete manşetlerinde şunlar vardı;

-5bin kişi istihdam sahibi olacak,

-Yılda 400 bin araç üretimi yapılacak,

-Son 22 yılın en büyük otomotiv yatırımını yapacak olan Volkswagen şirketi Türkiye’ye fabrika kuracak,

-Fabrikanın kurulması için tercih edilen şehirlerin ilk sırasında Manisa düşünülüyor

…gibi haberlerle bir anda Almanya ile Manisa arasında ticari köprü kurulmuştu.

***

27 Eylül 2019 tarihinde Manisa Ticaret Odası’na 943,5 milyon TL tutarında şirket kurulumu gerçekleştirildi ve 2 Ekim 2019 tarihinde de şirket kurulumunun resmi gazetede yayınlanmasıyla ticari hareketlilik tavan yapmıştı.

İzmir Aliağa limanlarının yanında Çandarlı Limanı’nın da biran önce devreye sokularak Ege Bölgesi’nde büyük bir hareketlilik düşünülürken; VOLKSWAGEN firmasının bir anda ışıklarını kapatıp sessizliğe bürünmesi kafalarımızda bir çok soru işareti bıraktı.

ALMANYA – TÜRKİYE TİCARETİ

Bugüne kadar iki ülke arasında ticari alanda büyük dostlukların olduğunu hepimiz biliyoruz. Hal böyle olunca bu dostlukların devam etmesi için başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, Bakanlarımız, Milletvekillerimiz, Manisa Valiliği, Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı, Ticaret Odası Başkanlığı ve Sivil Toplum Kuruluşlarının harekete geçerek aradaki buzları eritmeye yardımcı olması gerekmektedir.

Bugün, Almanya’da 80 bin Türk girişimci 500 bin kişiye; Türkiye’de de 7 bin Alman firması 120 bin kişiye istihdam sağlıyorsa…

Ve en önemlisi uzun yıllardır bu iki ülkede yaşayan insanlar birbirinden kız alıp oğlan vererek akrabalık ilişkileri kurmuşlarsa; Almanya ve Türkiye hem ticari yönden hem de demografik yapı açısından birbirinden ayrılamaz duruma gelmiştir.

son sözüm; Bunların hepsini alt alta koyduğumuz zaman ortaya tek bir cümle çıkıyor; Bu ticari anlaşma devam etmelidir.

****

MERKEZ EFENDİ HASTANESİ….!!??

Yazıma ünlem ve soru işaretleri koyarak başladım. Çünkü yıllardır Manisa’nın sağlık bakımından yükünü çeken -eski ismiyle SSK Hastanesi- yeni ismiyle Merkez Efendi Devlet Hastanesi, 2019 yılının başlarında yenilendi ve Manisalılar modern bir hastaneye kavuşmuş oldu.

2019 yılında Şehir Hastanesi’nin devreye girmesiyle; kardiyoloji, kadın doğum ve çocuk poliklinikleri Merkez Efendi Hastanesi’nden Şehir Hastanesine doktorları ile beraber nakledildi. Hal böyle olunca 2019 yılında büyük bir kaos yaşandı ve bir çok ailede bu karmaşadan dolayı yakınlarını kaybetti.

AK Parti Manisa Milletvekilimiz Murat Baybatur’un devreye girmesiyle;

Merkez Efendi Hastanemizde kardiyoloji, kadın doğum ve çocuk poliklinikleri tekrar hizmet vermeye başladı.

Sağlık Müdürlüğü’nden aldığım bilgilere göre bundan böyle;

-Kardiyoloji servisinde gündüz ve gece olmak üzere doktorlar 24 saat hizmet veriyor,

-İlk müdahaleyi yapan doktorumuzun yönlendirmesiyle hastalar Şehir Hastanesi’ne sevk ediliyor.

-Anjiyo ve bypass gibi hizmetler şehir hastanesinde yapılıyor.

Aynı hizmet kadın doğum ve çocuk poliklinikleri için de geçerli…

***

Geçtiğimiz hafta Merkez Efendi Hastanesi’ni ziyaret ettim. Hastalar ile ilgi ve alaka tam anlamıyla özel hastanelerden çok daha iyiydi. Bu özel ilgi ve alaka hasta psikolojisi açısından çok önemlidir, bu konuda özel hassasiyet gösteren herkese teşekkür ederim.

Son sözüm; Ben, bu kargaşa döneminde yeğenini kaybetmiş birisi olarak, bundan böyle bu tür sıkıntılar olmadan hastalarımızın şifa bulacağını umut ediyorum.

****

AK PARTİ YENİ İL BAŞKANI

Manisa AK Parti İl Başkanı Berk Mersinli’nin Marmara Bölgesi’nde koordinatör olarak yeni görevine atanmasıyla boşalan İl Başkanlığı görevine 3 dönemdir Akhisar Belediye Başkanlığı yapan Salih Hızlı atandı. Büyük bir ahenk içinde geçen devir teslim töreninde ilk konuşmayı yapan Berk Mersinli, başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere herkese teşekkür etti ve partililerden helallik isteyerek alkışlar arasında yeni başkana başarılar diledi.

YENİ BAŞKANDAN İLK MESAJLAR

-Kırmızı çizgilerimiz bellidir,

-Sesimizi değil, sözümüzü yükselteceğiz,

-Bu şehrin insanlarına en iyi hizmeti götüreceğiz,

-Vatandaşlarımızı dinleyerek problemleri çözeceğiz,

-Ahenk içinde çalışacağız… diyen Akhisar eski Belediye Başkanı, yeni İl Başkanı Salih Hızlı teşkilatla bütünlük içinde çalışacağını anlatarak çalışmalarına başladı.

son sözüm; Berk Mersinli’yi il başkanlığına başladığı günden beri her toplantıda her etkinlikte ve tüm cemiyetlerde gördük. İnanıyorum ki, Salih Hızlı başkan da kısa sürede Manisalılarla buluşup, bilgi ve birikimini Manisa’ya yansıtacaktır.

****

MASKİ’YE TEŞEKKÜR

Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşımız bana ulaşarak bir konuda teşekkür etmek istediğini belirtti…

Güzelyurt Mahallesi 5780 sokak Rose Bay 2 sitesinde yaşayan bir vatandaşımız; “Komşularımızın dikkatsizce kullanımından dolayı çok ciddi boyutta tıkanma ile karşı karşıya kaldık. Tıkanıklık hızlı bir şekilde giderilmezse evlerimizi pislik basacaktı. Gece saat 00.00’a yaklaşıyordu, hemen MASKİ’yi aradık. O saatte muhatap bulamayız diye düşündük ama başkada çaremiz yoktu. 185’i tuşladık ve hemen telefonun diğer ucunda bekleyen personel kısa bir süre içerisinde ekipleri yönlendirdi. MASKİ ekipleri o saatte dahi tam teşekküllü bir şekilde sitemize geldi ve sorun çözülene kadar da gitmediler. Bu konuda mesai mefhumu gözetmeden bizlere yardımcı olan MASKİ ekiplerine ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’e çok teşekkür ederiz.”

son sözüm; MASKİ, çok hassasiyetle çalışan bir kurum. MASKİ’nin mesai mefhumu olmadığını biliyordum lakin vatandaşın sorununa bu kadar hızlı müdahale ettiğini bilmiyordum. Bu harika bir sistem. Vatandaşlarımızın bu zor zamanlarında aldıkları bu hizmeti unutmayacaklarından eminim.

*** TAÇ BİNA DÖKÜLÜYOR

Yaklaşık 2 ay önce Taç Bina’dan düşen parçalarla birkaç vatandaşımız hayati tehlike geçirmişti ve bu haber olmuştu. Bu haberlerden sonra zaten Taç Bina’nın önünden korkarak geçen vatandaşlarımız artık hiç geçmemeye çalışıyor. Sebebini sorarsanız halen daha binadan parçalar dökülüyor ve kimse müdahale etmiyor. Bildiğim kadarıyla burası il özel idare tarafından yapılmış olan ve Manisa’ya yakışmayan bir projeydi, üst katları şuan tamamen boşaltılmış durumda.

son sözüm; İlerideki günlerde daha kötü olayların önüne geçmek için yöneticilerimizin tedbir almasını gecikmiş bir karar olarak görüyor ve hatırlatıyorum. Bu bina muhakkak tadilat görmeli.

****

ÖZKASAP’DAN ZİYARET

Dün, Manisa Ticaret Borsası Başkanı Sadık Özkasap beni ofisimde ziyaret etti. Keyifli bir kahve içtik, Manisa’dan konuştuk. ETV’nin Kablo TV’ye geçmesine çok sevindiğini belirtti. Özkasap’ın Manisa’yı çok sevdiğini biliyorum. Manisa’nın, kapladığı sınırdan çok daha fazlası olduğunu düşünür. Yakında Ticaret Borsası’nın faaliyetlerini anlatan güzel bir program da sevgili kardeşim Özkasap ile yapacağız.

***

AKÇAY’A TEŞEKKÜR

ETV Manisa, 1 Aralık tarihinden itibaren Kablo TV 888. Kanalda izleyicileri ile buluşmaya başladı. 26. Yıldır yayın hayatında olan ETV Manisa’nın yeni yayın döneminde harika programlar olacak ve 888. Kanaldan ETV Manisa’yı takip edenler Manisa’nın güzelliklerini çok daha yakından tanıyacak. Manisa adına büyük bir kazanım olan Kablo TV yayınımızda bize destek olan MHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekilimiz Erkan Akçay ve eski milletvekilimiz Recai Berber başta olmak üzere, emeği geçen ve arayıp başarılar dileyen herkese teşekkür ederim.

*****

YORUM EKLE

banner95

banner94